zavřít

Obama nabádá k výzkumu vlivu násilí ve hrách na děti

Windows

- Téma autor: Petr Poláček Komentáře: 0

Tragédie v americkém Newtownu, při které bylo zastřeleno 20 dětí a 6 dospělých, samozřejmě nemohla zůstat bez odezvy. Američané začali znovu přehodnocovat svůj postoj k vlastnictví zbraní, což je privilegium, které vnímají velmi citlivě, protože je zakotveno dokonce i v ústavě USA. Zároveň se zvedla vlna zájmu o to, jaké další externí vlivy se mohou podílet na podobných neštěstích, jaké se odehrálo v Newtownu. Na přetřes přišla i prezentace násilí v médiích, ve filmech a samozřejmě i ve hrách, což nás zajímá nejvíce. Pokud by totiž zákonodárci USA nedej bože naznali, že něco jako násilí ve hrách musí být totálně vymýceno, poznali by to nejenom Američané, poznali bychom to všichni.

K ničemu podobnému ale v brzké době určitě nedojde, protože závěr speciální komise vedené viceprezidentem USA Joe Bidenem, je jednoznačný a osvícený – je třeba dalších průzkumů, aby se zjistilo, jak násilné hry ovlivňují či neovlivňují chování a sklony u dětí i dospělých. Tento závěr pronesl během tiskové konference prezident USA Barack Obama s tím, že kongres vyčlení 10 milionů na výše uvedený průzkum, který se však nebude týkat pouze her, ale médií obecně.

Jde však jen o malou sumu z celkového rozpočtu 500 milionu dolarů na program, jehož cílem je potlačit násilí páchané střelnými zbraněmi. Své vyjádření podala k závěru komise i ESA, organizace hájící zájmy herní branže v politice i jiných oblastech. ESA vyjádřila souhlas s plánem prezidenta i viceprezidenta USA a zdůraznila, že zábavní i videoherní průmysly nesou jistou odpovědnost a měly by rodičům poskytnout všechny možné nástroje a možnosti týkající se her a filmů, které jejich ratolesti hrají nebo se na ně dívají.

ESA zároveň vítá konstruktivní debatu o vlivu násilí páchaného střelnými zbraněmi a doslovně připomíná, že: „zábava nezpůsobuje násilné chování v reálném světě“. Je to samozřejmě dosti odvážné tvrzení, když odpověď na tuto otázku ještě stále není považována za vyřčenou, ale co jiného čekat od organizace, která hájí zájmy herního průmyslu…

Tagy: byznys

Zdroje: Reuters,CVG,Gamasutra

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.