Nejprodávanější hry roku 2006 v zahraničí
zdroj: tisková zpráva

Nejprodávanější hry roku 2006 v zahraničí

3. 1. 2007 18:18 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Jaké tituly šly vloni nejvíce na odbyt, jak se vyvíjí válka konzolí a proč jsou EA stále nejúspěšnějším vydavatelem?

Že je slovo next-gen skloňováno nezdravě často, se všeobecně dobře ví a znovu to potvrzuje žebříček jednotlivých verzí her, které šly během loňského roku nejvíce na odbyt v USA. PlayStation 2 tituly jsou v něm zastoupeny hned pětkrát a vévodí jim Madden NFL 07 s 1,8 miliony prodaných PS2 verzí, zatímco po X360 verzi sáhlo 826 tisíc lidí a celkově má poslední ročník amerického fotbalu doma 5 milionů. Na PS2 se velmi ujalo ještě březnové Kingdom Hearts II (1,5 mil.), Final Fantasy XII (895 tis. za dva měsíce), konverze GTA Liberty City Stories (860 tis.) a NCAA Football 07 (849 tis.). Tahounem a důvodem k radosti po pořízení Xboxu 360 bylo samozřejmě Gears of War (4. místo s 1 mil. v USA a 1 mil. ve zbytku světa) těsně následované Ghost Recon Advanced Warfighter (5. místo s 913 tis.). Přehlížet rozhodně nelze ani Nintendo DS, naopak, protože jeho New Super Mario Bros. obsadilo hezkou druhou pozici s 1,5 milionem kusů.
Pouze v PAL teritoriích vlastní PS2 přes 40 milionů lidí, takže není vůbec divu, že například SEGA hodlá podporovat tuto platformu ještě další dva roky a přetrvávající přízeň má i u Electronic Arts. Ti se stali bezkonkurenčně nejúspěšnějším vydavatelem roku 2006 (nejen) ve Velké Británii, kde mimochodem vánoční tržby oproti loňsku vzrostly o 10%. EA tam okupovali první příčku 27 týdnů zejména díky trojici fotbalů (FIFA 07, FIFA Street 2 a World Cup 06) a sérii NFS (Carbon byl komerčně hlavním hitem podzimu), což jim mohou ostatní závidět jen zpovzdálí (Take 2 i THQ byli no.1 6x s Cars, Saints Row, Oblivionem a GTA, Eidos 5x s Tomb Raiderem/Hitmanem, LucasArts 2x s Lego SW a Konami 1x s PES6).

A kdo se stal vánočním králem next-gen bitvy? Podle předběžných odhadů od analytiků ze společnosti IDC vyhrál za velkou louží Xbox 360, kterého se měly od 1. listopadu do 25. prosince prodat další 2 miliony kusů. Může to znít překvapivě vzhledem k opěvovanému Wii, které si pořídilo 1,8 milionu Američanů, byť konzole od Nintenda byla znevýhodněna přichodem až 19. listopadu a především nedostatkem kusů. To samé ještě více trápilo Sony s PS3, které v tom samém období okouzlilo přibližně 750 tisíc zájemců. Update 4.1. - NPD se ozvalo, že tato čísla nejsou přesná a že reálná data uveřejní 11.listopadu. Jiná firma Research and Markets předpovídá, že v dlouhodobém horizontu zvítězí právě PS3 s odhadovanou hráčskou základnou 75 milionů celosvětově do roku 2010, ačkoli prý nebude dominovat tak výrazně jako PS2. Mimochodem, stejný průzkum uvedl, že průměrný věk hráče je 33 let.

zdroj: USAtoday, MCVUK, Gamesindustry a další

jd

Nejnovější články