zavřít

Nejprodávanější hry října ve světě i na GameShopu

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Nadpis sice není úplně přesný, protože se musí vejít na řádek, ale jistě jste z něj...

Nadpis sice není úplně přesný, protože se musí vejít na řádek, ale jistě jste z něj správně pochopili, že bude řeč o aktuálních žebříčcích prodejnosti z USA, Velké Británie a našeho online-shopu. Všem vévodí The Sims 2, a tak jistě nikoho nepřekvapí zprávička z nedávné finanční konference Electronic Arts o přípravě prvního, zatím nepojmenovaného datadisku, který se má objevit v prvním čtvrtletí roku 2005. Velmi slušně si také počínají strategie Rome: Total War a Warhammer: Dawn of War nebo střílečky Star Wars: Battlefront a Call of Duty: United Offensive.
Čím dál častěji platí pravidlo, že známá značka a dobré jméno těchto sérií táhnou kupující více než cokoli jiného. Lidé si zkrátka nepořídí nějakou hru jen kvůli tomu, že jde například o 15. first-person akci z Vietnamu, které jsou zrovna v módě a často umí jen vykrádat nápady ze svých předchůdců. Spíš se v obchodě rozhodují dle svých zkušeností s daným brandem - proto se příští střílečka od Eidosu bude jmenovat Commandos: XY, díky čemuž se ji (nehledě na kvalitu / známky v recenzích) prodá mnohem více kusů, než kdyby měla nový nezažitý název.

Velká Británie (PC, ELSPA, k 30.10.)
1. The Sims 2
2. Rome: Total War
3. Total Club Manager 2005
4. Warhammer: Dawn of War
5. Call of Duty: United Offensive
6. FIFA Football 2005
7. Star Wars: Battlefront
8. DOOM III
9. Championship Manager Season 03/04
10. The Sims Triple Deluxe

GameShop/(X)zone prodejnost (říjen)
1. Grand Theft Auto: San Andreas (PS2)
2. The Sims 2
3. Colin McRae Rally 2005
4. Rome: Total War
5. Heroes of Might & Magic 3 Complete
6. XIII
7. Call of Duty: United Offensive
8. Heroes of Might & Magic IV Zlatá edice
9. Knights of Honor
10. Xpand Rally
USA (PC, NPD Techworld, k 23.10.)
1. The Sims 2
2. The Sims 2 Special Edition
3. Rome: Total War
4. Larry: Magna Cum Laude
5. Star Wars: Battlefront
6. Call of Duty: United Offensive
7. The Sims Deluxe
8. DOOM III
9. Call of Duty
10. Warhammer: Dawn of War

GameShop/(X)zone předobjednávky (celk.)
1. Half-Life 2 (CD verze)
2. Need for Speed: Underground 2
3. Half-Life 2 (DVD verze)
4. Transport Giant
5. STALKER: Shadow of Chernobyl
6. Half-Life 2 (Collector's Edition)
7. Hidden & Dangerous 2: Sabre Squadron
8. Driver 3
9. Warhammer: Dawn of War
10. World of Warcraft

Osobně si myslím, že by hernímu průmyslu prospělo, kdyby vývojáři začali čerpat náměty pro své střílečky někde jinde než v zoufale neoriginálním prostředí druhé světové války či sci-fi, aby hráč byl "někým jiným" než jen vojákem či supermanem. Stejní nepřátelé, identické úkoly, scény nebo zápletky, to už pomalu začíná nudit. Třeba být jen obyčejným občanem žijícím ve velkoměstě, který se k něčemu nepěknému náhodou přichomýtne a musí prožít kupříkladu to, co reálně hrozí při živelných pohromách a novodobých teroristických útocích... Hodně podle mě chybí FPS zasazené do současnosti v uvěřitelných a běžným smrtelníkům přístupných reáliích, jaké nabídly klasiky jako Duke Nukem 3D nebo SiN. Možná právě proto se tolik nadějí vkládá do Half-Life 2, které tyto podmínky splňuje skoro ideálně...

... a projevilo se to v žebříčku našeho internetového obchodu Tiscali GameShop / (X)zone. DVD verzi a Collectors edici Half-Life 2 stačilo pouhých několik dnů od přidání do nabídky (info), aby se vedle NFS: Underground 2 vyhouply mezi nejčastěji předobjednávané hry. Svou roli v tom jistě hrají také dárky, které zdarma přibalujeme k vybraným titulům za nezměněnou cenu. Podobně jako HL2 je na tom PS2 hit Grand Theft Auto: San Andreas, kterého se do ČR a potažmo i do zbytku Evropy přivezlo příliš málo kusů a část zájemců prakticky ve všech obchodech musí čekat na druhou várku do příštího týdne. Ale i to bohatě stačilo na obsazení prvního místa za měsíc říjen, tak jako v hitparádě napříč platformami ve Velké Británii, kde se podle Chart-Track za pouhé dva dny prodalo odhadem 677 tisíc kusů (!). Nevadila ani poněkud vyšší cena, kterou ve vrchovaté míře kompenzuje dlouhatánská hratelnost a nelineárnost. Svůj podíl na úspěchu posledního GTA má souběžné uvedení vylepšené konzole PlayStation 2 mini - tu je nyní možné pořídit i z Tiscali GameShopu za 4999 Kč.
zdroj: HomeLan, PR, vlastní zpráva

jd

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.