zavřít

Kterak se další pirát dostal na mizinu

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Sociální drama o hrdé britské ženě, vysokorychlostním internetu a jednom proklatě drahém pinballu.

Jisté britské dámě, která měla ráda starší hru Dream Pinball 3D tak moc, že se rozhodla nelegální cestou (P2P sítě) přesvědčit o kvalitách hry hromadu dalších lidí, přišlo jednoho krásného dne psaní od distributora, Topware Interactive. Na tom by nebylo zhola nic špatného, kdyby jeho firemní právníci (nejen) kolem sdílné Angličanky tak trochu neslídili a nedožadovali se na základě jejích poklesků odškodného ve výši 300 britských liber, tj. zhruba 9 tisíc českých korun. A protože jsou Britové národem hrdým, táhla se celá záležitost až k soudu. Výsledek? Mastná pokuta ve výši 16 tisíc liber, tj. skoro půl milionu korun. Někdo tady doslova dohrál.

Protřelý soudní žalobce David Harris, který ženě zle zavařil, se ovšem nedomnívá, že by se celá ta žabomyší situace s vývojáři a piráty nějak radikálně změnila ve prospěch držitelů intelektuálního vlastnictví. Doslova řekl, že díky jediné kauze nemá rozumný důvod vidět jakýkoli podstatný posun od přání k činu (obžalobě). A vezmeme-li v potaz fakt, že si Topware Interactive vedle ní prokleplo na 500 krajně podezřelých (datově sdílných) krajanů, lze se dostat jen k jedinému spolehlivému závěru - tato hráčka prostě doplatila na to, že vše nechala zajít tak daleko.

S tím souvisí informace o dalších bezmála 25 000 pirátech ve Velké Británii (z tamních odhadem 6 miliónů celkově) v hledáčku justice kvůli aktivitám poškozených firem Atari, Codemasters, Techlandu a dalších. Těmto sdílečům prý bylo nejprve "gentlemansky" nabídnuto mimosoudní vyrovnání v totožné výši jako v případě oné inkriminované dámy, což si 500 z obviněných trouflo ignorovat. Výstražná půlmilionová pokuta výše tedy asi neměla ten efekt, jaký britský soudní systém očekával. P.S. podobné dopisy rozesílají sdílečům na P2P už nějakou dobu i čeští poskytovatelé připojení, takže se celá kauza netýká jen relativně dalekého zahraničí.

zdroj: VE

jester

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.