Konečně víme, proč vychází poslední roky tolik her podle Games Workshop licencí
zdroj: tisková zpráva

Konečně víme, proč vychází poslední roky tolik her podle Games Workshop licencí

27. 10. 2015 14:01 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Warhammer, Warhammer 40,000, Blood Bowl, Necromunda, Mordheim... Zajímavých značek vlastní Games Workshop celou řadu a je jich mnohem více než jenom dva nejznámější Warhammer světy. Donedávna jsme však jejich herní zpracování nevídali. Po éře Shadow of the Horned Rat nebo třeba Final Liberation nastalo období dlouhého ticha (díky za halasný Dawn of War), které v posledních cca dvou letech narušila vlna herních adaptací, kterou korunuje Total War: Warhammer. Pro server Gamasutra se o těchto změnách rozpovídal šéf licencování Games Workshop Jon Gillard a vysvětlil, proč se náhle videoherní adaptace doposud nedotčených licencí objevují jako houby po dešti ve všech možných formách a na všech myslitelných platformách.

Games Workshop nepatří mezi firmy, které by normálně podrobně vysvětlovaly své obchodní praktiky. Gillardův rozhovor je možná známkou nového směřování, které jsme mohli čekat vzhledem ke změnám ve vedení firmy za poslední rok. I když, Gillard sám říká, že změna v přístupu přišla už v roce 2011. „Za prvé jsme se rozhodli, že licence už budeme poskytovat jen na konkrétní hru či hry - už nechceme poskytovat plošné licence třeba na celé universum Warhammer 40,000. Jde totiž o příliš velké množství obsahu na to, aby si s ním poradila jedna firma.“

Apple, Google a Valve otevřeli stavidla i oči

Mnohem důležitější ale je, že Games Workshop okouzlily nové možnosti digitální distribuce, které fakticky umožňují, aby si studia hry vydávala sama. Gillard uvádí jako příklady Steam, Google Play a Apple Store. De facto tak GW odpadla nutnost jednat vedle vývojářů s vydavateli, který shrábne část výdělků (ačkoliv zrovna tohle Gillard neříká). „Jakmile jsme se vydali touto cestou, změnili jsme strukturu našich smluv. Neřeknu, jak přesně naše licence fungují, ale snad stačí, když řeknu, že pokrýváme všechny možné typy partnerství. Prostě dohoda odpovídá produktu a partnerovi, se kterým jednáme.“

zdroj: Archiv

Za poslední cca dva roky je změna přístupu GW zjevná. Původně šlo jen o vlnu mobilních her, které zaryté fandy spíše znechucovaly, protože si přáli velkolepé zpracování licencí pro PC či konzole. Nebyla to však vina GW, nýbrž snaha malých studií vytvářet třeba menší akční hry ze světa WH40K. Games Workshop by zjevně reflektovali i nápad na mohutné RPG ze světa Warhammeru, ale zjevně takovéto návrhy nepřicházely.

Armáda her ve vývoji

Přicházela však další malá studia (a následně i větší) s koncepty, které v GW odkývli. Loni na E3 jsem mluvil s lidmi z Rogue Factor, kteří byli původně překvapeni, když jejich malé a nezkušené studio dostalo zelenou na svůj koncept tahovky Mordheim: City of the Damned. A nezůstává jen u ní. Vyšla Warhammer: The End Times – Vermintide, Slitherine vydal povedenou strategii Warhammer 40,000: Armageddon, pracovat se začalo na Man O’ War: Corsair, kutí se Battlefleet Gothic: Armada, Inquisitor - Martyr, Deathwing, MMO Eternal Crusade a samozřejmě již zmíněný projekt, Total War: Warhammer. A k tomu vznikají i mobilní a tabletové hry.

Je jasné, že Games Workshop radikálně změnili přístup k licencování a pokud se jim koncept líbí a domluví se na podmínkách, dají projektu zelenou. „Schopnost malých týmů udělat zábavné hry na mobily rychle a relativně levně nám uvolnila ruce v případě nápadů, jejichž realizace by před lety nebyla možná,“ vysvětluje Gillard. „Samozřejmě, mobilní hry se liší titulů pro PC a konzole, ale my se chceme obecně zaměřit na dobré žánrové hry pro všechny platformy.“

zdroj: Archiv

Nicméně to neznamená, že GW kývnou na jakýkoliv nápad. Možná právě naopak. „Obecně to funguje tak, že nás někdo osloví s nápadem. Vlastně pořád s někým jednáme o jejich nápadech – je to opravdu velké množství společností, vývojářů i vydavatelů. Některé jsou multiplatformní, některé na mobily, další na PC či konzole. Víc nás ale zajímá koncept než platforma a to, jak moc je samotný vývojář pro hru nadšený. Každý nápad ovšem musí být podložený modelem financování. A ano, frekvence jednání se zvýšila, protože je studiím jasné, že jsme ochotní mluvit o jakémkoliv nápadu. Navíc, hry s naší značkou mívají dobré pokrytí v médiích a díky značce dokáží vyniknout v zástupu jiných her.“

Pořád je to byznys

Při posuzování nápadu prý rozhoduje spousta faktorů. GW nepreferují konkrétní žánry, byť je z principu byznysu lákají žánry, kde zatím v herních adaptacích moc zástupců nemají. Gillard vysvětluje: „Díváme se na tyto faktory – je to dobrý nápad? Je ten nápad vhodný zrovna pro tuhle značku? Nepodobá se to příliš už nějaké existující hře? Je to dobrý nápad z hlediska byznysu, má dobrý byznys plán, ze kterého plyne i finanční benefit pro nás? Jak zkušený je tým, který s nápadem přichází a má zkušenosti s daným žánrem? Ať už jako společnost nebo jednotlivci?“

Co se týče znalostí universa, o který mají vývojáři zájem, se skoro nikdy nestane, že by v týmu nebyl někdo, kdo daný svět a hru zná. Ostatně, sotva by pak přicházeli s daným nápadem... Games Workshop si ale hodně hlídají, jak se s jejich světy zachází, což je jen logické. S vývojáři pracují velmi úzce a jasně dávají najevo, jak se značkou zacházet, případně pomáhají vytvořit něco nového, co sedne do stávajícího universa. Pomohou třeba i s tím, jak by měl znít bolter a nebo vypadat skavení město.

Neměňte kánon, kánon se změní případně sám

Zároveň ale ve vhodných případech dávají GW vývojářům volnou ruku. „Například, když se podíváte na Blood Ravens v Dawn of War,“ vysvětluje Gillard. „Vytvořili je v Relicu a mohli si s nimi dělat co chtěli, aniž by hrozilo, že rozbijí nějakou kmenovou kapitulu jako třeba Ultramarines (třeba tím, že by je všechny pobili). Ale pořád jsou to mariňáci, jen jedna z dříve nepojmenovaných kapitul. No a Relic odvedli natolik dobrou práci, že se Blood Ravens stali součástí kánonu a já doufám, a byl bych velmi hrdý, kdyby se tohle povedlo dalším našim partnerům.“

zdroj: Archiv

Jak se tedy zdá, v „nové verzi“ společnosti Games Workshop je možné skoro vše bez ohledu na konkrétní universum. „Potenciální partneři se nás často ptají, co je k dispozici. Jednoduchá odpověď je, že cokoliv, na čem se zrovna nepracuje - spousta velmi specifických oblastí našich her ještě nebyla využita,“ dí šéf licencování. „Nemáme omezení na to, jakou poskytneme licenci, takže můžeme kalkulovat se všemi značkami, která jsme za ta léta získaly. „Rozhodně chceme vidět masivní bitvy vesmírných korábů z Battlefleet Gothic nebo souboje gangů z Necromundy nebo třeba šílené, brutální závody založené na Gorkamorka.“ A pokud bych se mohl přimluvit za sebe, vzal bych to od té Necromundy...

Smarty.cz

Nejnovější články