zavřít

Kauza Numen: pirát, osobní msty, lži a bulvárek

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Příležitost, jak si vyřídit účty s šéfem obávané konkurence, se Bonuswebu zdála až moc lákavá?

Každý den vídáme časopisy s fotkami Karla Gotta, Leoše Mareše, Ivety Bartošové a jiných známých postav šoubyznysu, kteří měli provést to či ono. Někteří tyto plátky ignorují a pro zachování zdravého rozumu nečtou, jiní se s nimi soudí, ať už úspěšně či ne. Běžný člověk, který není celebritou, toto nevnímá a mávne nad tím rukou - však ono na tom určitě něco bude a mohou si za to sami. Daň za slávu. Přesně takto jsem se k tomu stavil i já, dokud jsme se nedostal na pomyslnou první stránku bulváru a než jsem byl stejnými praktikami očerněn. Pro lepší pochopení čtěte tento článek Bonuswebu.

Bonusweb původně chtěl zřejmě napsat článek o jedné nešťastné aféře, která otevírá diskusi o pirátství v ČR, jak hodně se u nás krade a jak je toto mezi hráči vnímáno. Každá taková diskuse se nejen vítá, ale je pro český trh dokonce nutná. Jak to tak ale bývá, stočilo se to nakonec úplně jiným směrem. Veřejná diskuse o pirátství a selhání externího spolupracovníka Martina Holase, kterou otevřela společnost Cinemax nesmířená s krádeží své hry Numen, se přesunula do rovin vyřizování účtů, křivd a nezahojených bolístek z minulosti.

Tiscali a Bonusweb vždy byly jako dva protichůdné póly. Kauz jsme během "dospívání" zažili nespočet, žádná strana v tom není nevinně. To je známá věc. Co ovšem Bonusweb předvedl svým včerejším článkem, za to by se nemusely stydět ani ty nejtvrdší bulvární plátky. Příležitost, jak si vyřídit účty s nenáviděným šéfem obávané konkurence (mnou - jd), se zdála až moc lákavá. Podstatě problému o lidech, kteří šíří linky na nelegální software na pirátských fórech, věnuje Bonusweb jen zlomek článku. Jeho zbytek již tvoří jen útoky na mou osobu, doplněné o lži, vytrhávání vět z kontextu a naopak zamlčování toho důležitého. Zdá se vám to neuvěřitelné? Mě také, ale aspoň už vím, jak to chodí v bulváru.

Ačkoliv článek Bonuswebu prošel během odpoledne několika aktualizacemi (za odstranění nejkřiklavějších nesmyslů děkujeme editorovi iDNES.cz, který uznal jeho "přestřelení"), jiné nepravdy v něm dosud zůstaly. A protože Bonusweb nikoho z dotčených nepožádadal o vyjádření, jak se sluší a patří v důvěryhodných médiích, dovolíme si uvést na pravou míru ty zásadní skutečnosti:

 • 1) Na osobní útoky v diskusích i jinde jsem za ty roky zvyklý a je to už určitý folklór malého českého rybníčku, kde se všichni znají a každý váš krok, názor či článek znamená, že někomu nevyhnutelně šlápnete na jeho záhonek. Rezolutně ale odmítám nařčení z, cituji, např. "předáka warez scény" a dávání mého jména do souvislosti s osobním selháním jednotlivce, jehož čin jsem pouze komentoval a jinak s ním nemám nic společného.

  Pokud vás z tohoto obviní web velikosti Mafry a vykonstruuje z toho článek - který se objevuje většinu dne na hlavní stránce idnes.cz a umístí do něj osobní fotku, aby se v očích čtenářů zaměnil skutečný viník dosazením nepřítele na jeho místo - tak to už mě nepoškozuje jen jako šéfredaktora Tiscali Games, ale i jako osobu. Doufám, že autoři k tomu mají pádné důkazy, protože nejen toto byla pomluva jak vyšitá (nepočítám ty již nyní odstraněné hlouposti v původní verzi článku). Pokud mají osobní problém, tak ať ho řeší přímo a neschovávají se zbaběle za celostátní médium.


 • 2) Po ověření vážného obvinění jsme s Martinem Holasem již 12.1. okamžitě ukončili spolupráci. Jako autor byl kvalitní a doporučil nám ho s pozitivními referencemi GameStar. Na hodnocení v recenzích, které od roku 2005 udělil desítkám her, nemá jeho zvláštní "koníček" vliv a nadále za jeho texty recenzí stojíme (je to něco jiného než třeba toto). Přesto s ním již nelze dále spolupracovat.

  Jeho soukromé aktivity ve volném čase jsem ihned odsoudil, což si každý může přečíst od 12.1. 12:10 na mém osobním Twitteru: "Epic fail THX-1138 neoddiskutovatelný a neomluvitelný" atd. To však Bonusweb zamlčuje a pouze dezinterpretuje ostatní mé komentáře zamýšlející se později nad motivy (jestli jde o odplatu médiím za nízká hodnocení 4/10 a 5/10, jež obdržely poslední hry Cinemaxu, zda by se to stalo při udělení 8/10 atd.).


  Stejně tak Bonusweb úplně ignoruje (důvod si domyslete sami) veřejně známé doznání Martina Holase: "Herní média, kam jsem psal, nemají s věcí nic do činění. Nekontrolovali mé aktivity ve volném čase, pouze poskytovali prostor k publikování mnou napsaných článků" (pozn.: není jak sledovat, co dělá externí autor na druhém konci republiky, s nímž jste se nikdy neviděli a pouze na zakázku dodává plus mínus 1 článek měsíčně).


 • 3) Hlavní věc: Externí autor review-verzi Numena ani žádné jiné hry, k nimž se dostal díky recenzování, nelegálně NEŠÍŘIL. Důrazně se ohrazujeme proti této lži Bonuswebu. Na ní vystavěl celý článek, přestože na přiloženém obrázku je jasně zachyceno odmítnutí takových žádostí ("ne, uploadnout [review-verzi] nemůžu, nepište mi, mám pro to velmi dobré důvody"). Pro jistotu ještě jednou: Martin Holas nešířil žádné review-verze, nýbrž běžné pirátské verze her.
  Pro informaci: za uplynulých deset let jsme disponovali nejméně stovkami preview/review verzí her a žádná z nich neunikla, ostatně ani nemohla. 99% z nich obsahuje ochranu proti kopírování (např. u EA review-verzí bývala StarForce) nebo online autorizaci, která takové konání zcela vylučují. Kromě toho bývají review-verze od distributora neviditelně označené nebo jinak odlišné od těch prodejních, které se potom šíří po internetu. Bylo by neskutečně hloupé, pokud by je kdokoli na světě vypustil na veřejnost, protože vypátrání zdroje úniku by pro výrobce nebylo vůbec těžké. A ví to i tvůrce hry Numen, který nikdy nic takového neprokázal.
Nehledě na lidské selhání bývalého externího spolupracovníka nás mrzí, že se Bonusweb snížil k takovému jednání. Je s podivem, že takový zavádějící článek může vyjít na webu velikosti iDNES.cz. Litujeme všechny ostatní, kterým se někdy v bulváru přihodilo to samé, ale nemají možnost nebo energii se bránit.

Další komentáře na webu: E-Funweb, diskuse na THX-1138.blog.cz, Vreco.cz, Tlamiczka, od Overwatche, Martina Bacha a Gamefanu.

Update 15.1. - Cinemax oficiálně potvrdil, že nenašel nic o šíření review-verze hry Numen recenzentem, čímž definitivně vyvrátil lži Bonuswebu (dosud bez opravy a omluvy); popřel motiv pomsty za nelichotivou recenzi Numena (průměrné hodnocení 57%, ne kolem 70%), ale k pátrání po jeho identitě přiznal souvislost s "neslýchaným aktivním přístupem recenzenta ve fóru na homepage, kde polemizoval o kvalitě hry s jejími fanoušky".

Update 15.1. - Proč Cinemax dodatečně změnil své původní vyjádření a z nenalezení důkazů udělal jistou věc?
zdroj: BW, vlastní a další

jd

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.