Nové „velké“ Call of Duty je venku a s ním taky klasická vlna nadšení i nářků ze všech koutů herní komunity. Jedni se pohoršují, že „Fifa s bouchačkama“ nenabízí za ty peníze nic nového, jedni jsou na větvi z toho, jak živě a uvěřitelně působí třeba mise v Amsterdamu, jejíž video koluje po internetu. A pak je tu samozřejmě obrovská multiplayer mašinérie jménem Warzone 2.0, která vyvolává svoje vlastní vlny pochval a hejtů. Mě nicméně zaujala úplně jiná věc.
Kastovia, Lachmann, Fennec, Bruen… Když jsem se poprvé podíval na výpis zbraní, drbal jsem se zaraženě na hlavě a napadaly mě tři varianty. Buď se o mě přesně v tuhle chvíli pokouší mrtvice, případně vývojáři někde vyhrabali spoustu zbrojovek, o kterých jsem jaktěživ neslyšel. Správná je ta třetí možnost – zbraně v Call of Duty nejsou licencované. Ačkoliv zcela z hlav tvůrců taky nepocházejí.
Snažil jsem se horem spodem zjistit, proč tomu tak je. I relativně „indie“ herní projekty mívají často modely zbraní úplně správně, tak kde je sakra problém u největší herní značky na světě? Nejpravděpodobnější odpověď tkví právě v té velikosti: Call of Duty je tak gigantická značka, že prostě nechce podporovat zbraňový průmysl. Taky cítíte ten alibismus?
Právě proto se různé zbraně jmenují jako nahodilá změť slov a alfanumerických zkratek (v nichž je často „zakódována“ ráže). Aby toho nebylo málo, některé zbraně jsou samostatné, jiné jsou však seskupeny do „platforem“, v nichž potom výměnou „receiverů“ děláte fakticky různé zbraně v různých rážích, a tedy i různých kategoriích. Mimochodem, v české zbraňové terminologii může mít slovo „receiver“ vícero významů, nejčastěji se však bude jednat o pouzdro závěru – to je v principu rám zbraně, v němž se pohybuje závěr a zpravidla i bicí a spoušťové ústrojí.
Každopádně, jak již bylo řečeno, zbraňové třídy a zbraně v nich obsažené rozhodně nejsou ryze dílem vývojářů. Každá zbraň má zřetelně viditelnou předlohu, tak se pojďme podívat na to, jaké zbraně dostaly „CoD kúru“ a jak je ve hře najdete. Občas je to trochu divočina, většinou je však původní zbraň z reálného světa patrná na první pohled.
Platforma M4
Říkáte si, že M4 přece ve skutečnosti existuje? To sice ano, jenže nejde o komerční produkt, ale o označení útočné pušky (pušky střední ráže) ve výzbroji americké armády. Ve skutečnosti se jedná o pušku na platformě AR-15 ráže 5,56 NATO, kterou vyrábí nespočet výrobců po celém světě.
Právě obrovská popularita platformy ve skutečném světě znamená, že vzniká množství více či méně známých derivátů, z nichž některé jsou takřka až bizarní. Platforma M4 nabízí v Call of Duty dohromady 5 zbraní, které sice na pohled vypadají stejně, ale většinou se dost významně liší a mají oporu ve skutečných zbraních.
Ze základní M4 si výměnou receiverů můžete udělat třeba M16 – což je paradoxně její předchůdce, vojenská verze původní pušky Armalite AR-15. V nabídce je ale třeba i lehký kulomet zásobovaný nábojovým pásem. Ten se ve hře jmenuje „556 Icarus“, ve skutečnosti jde o konverzi firmy FightLite.
Do světa méně známých zbraní se dostáváme s receiverem ve hře pojmenovaným „FTAC Recon“. I to je klasická AR-15, tentokrát však s konverzí na velkorážový náboj .458 SOCOM. Sadu pro konverzi prodává ve světě několik firem.
A nakonec tu máme herní „FSS Hurricane“, což je ve skutečnosti AR-57 – konverze AR-15 na ráži FN 5.7x28 používanou v samopalu FN P90, a to rovnou i s navrchu umístěným zásobníkem.
Platforma Kastovia
Ačkoliv Kastovia zní jako název fiktivní země z dystopického románu, asi všichni neomylně poznali legendární ruské Kalašnikovy, potažmo zbraně koncernu Kalashnikov Group. Na klasiku AK-47 ale zapomeňte – hra pracuje většinou s méně známými modernějšími verzemi. Konkrétně ta základní „Kastov 762“ je ve skutečnosti výrazně novější derivát AK-103 v ráži 7,62x39. Výměnou receiveru jde získat taky příbuzný „Kastov 556“ – tedy AK-12 v ráži 5,56 NATO.
Dále je tu skoro správně pojmenovaná zkrácená verze „Kastov-74U“, v reálném světě AK-74U, a dokonce i úplně správně pojmenovaný lehký kulomet RPK. Nakonec jsou tu ještě samopaly na pistolové náboje „Vaznev-9K“, ve skutečnosti PP-19 Vityaz v ráži 9 mm Luger, a „Minibak“, ve skutečnosti PP-19 Bizon v ráži 9x18 Makarov, vybavený pozoruhodným šroubovicovým zásobníkem.
Platforma Lachmann & Meer
Bavíme-li se o opravdových zbraních, měla by se tahle platforma jmenovat Heckler & Koch G3 a kamarádi. Bitevní puška (z anglického battle-rifle, puška velké ráže) ve hře pojmenovaná jako „Lachmann-762“ je totiž ve skutečnosti právě H&K G3 a trojčíslí ve smyšleném názvu odkazuje na ráži 7,62 NATO. Stejně tak trojčíslí u útočné pušky „Lachmann-556“ odkazuje na ráži 5,56 NATO a ve skutečnosti se jedná o modernizovanou verzi HK33, určenou pro náboj středního výkonu.
Dále je tu odstřelovací puška „LM-S“, tedy legendární H&K PSG1, se kterou se ve hrách rozhodně nepotkáváme poprvé, a lehký kulomet „RAPP H“, tedy HK21, určený pro zásobování nábojovým pásem. Pozici „malého kámoše“ tu hraje samopal „Lachmann Sub“, což není nic jiného než ikonický samopal H&K MP5 v ráži 9 mm Luger. Ten je sice od G3 mechanicky poměrně vzdálen, ale vznikl v návaznosti na její úspěchy a využívá třeba stejně koncipované ovládací prvky.
Platforma Tactique Verte
Výše zmiňovaná G3 je poněkud obstarožní konstrukce, zato zbraňový systém FN SCAR (Special Operations Forces Combat Assault Rifle), který ve hře vystupuje coby platforma „Tactique Verte“, je velmi moderní. Základní zbraní je „TAQ-56“ a na něj navazuje receiver „TAQ-V“. Ve skutečnosti se jedná o SCAR Mk16 (nebo taky SCAR-L), určený pro náboj 5,56 NATO, potažmo SCAR Mk17 (nebo, chcete-li, SCAR-H), určený pro náboj 7,62 NATO.
Nad rámec klasických pušek střílejících dávkou je tu ještě „TAQ-M“, tedy odstřelovací SCAR Mk20 SSR.
Platforma Bruen Bullpup
Notoricky známá, na pohled i pohmat až pozoruhodně bakelitová a ošklivá zbraň – legendární Steyr AUG. Nebo v tomto případě platforma „Bruen Bullpup“. Základní verze se ve hře jmenuje úsměvně „STB 556“ a jedná se o klasický AUG A3 v ráži 5,56 NATO. Od něj je odvozen samopal „MX9“, tedy AUG Para na pistolový náboj 9 mm Luger, a lehký kulomet „HCR 56“ – ve skutečnosti AUG HBAR.
Platforma Ordnance
zdroj:
Foto: Sage International
Můj osobní favorit dostal v Call of Duty celkem nicneříkající označení „Ordnance“, každopádně označení samotné pušky má hra skoro správně. „EBR-14“ je totiž ve skutečnosti Mk14 EBR, tedy relativně obstarožní M14 v ráži 7,62 NATO zasazená do hliníkového šasi od Sage International a využívaná speciálními složkami jako Navy SEAL a Delta Force.
Ve hře můžete odemknout ještě receiver, který ze zbraně vytvoří „SO-14“, takže si (alespoň podle reálných měřítek) paradoxně pohoršíte, neboť se jedná o klasickou M14 v plastové pažbě.
Platforma Bruen Ops
S první sezónou přibyla do hry další řada zbraní na platformě AR. Konkrétně je to samopal „BAS-P“, jehož předlohou je Sig Sauer MPX pistolové ráže 9 mm Luger. Jeden receiver z něj udělá pušku „M13B“, což je s přimhouřením obou očí pravděpodobně Sig Sauer MCX-Spear – i když tady je ta podoba hodně mlhavá. Druhý receiver potom tvoří pušku „Chimera“, což je AAC Honey Badger, puška s integrovaným tlumičem komorovaná na ráži .300 Blackout.
Tactique Defense PDSW 528
U tohohle samopalu s krkolomným názvem je podoba vážně hodně mlhavá, ale když si něco trochu domyslíte, uvidíte v „PDSW 528“ dobře známou FN P90 v ráži FN 5,7x28. Tady se jen vývojáři pro účely hry ještě více odvázali s designovými kreacemi.
LMP VEL 46
Z podobného soudku jako P90 – tedy kompaktní samopal s vysoce průraznými náboji malé ráže – přichází „VEL 46“, v reálném světě známý coby Heckler & Koch MP7, komorovaný v ráži 4,6x30.
Fennec 45
Pokrokové samopaly si dáme ještě jednou, tentokrát už v klasické pistolové ráži. Pod připitomělým názvem „Fennec 45“ se skrývá samopal Kriss Vector v ráži .45 ACP, využívající zajímavý systém, kdy je část energie zpětného rázu ze střelby směřována směrem dolů.
Platforma Bryson 800 Series
Klasická „pumpa“ nikdy nezarmoutí a tady se pod názvy „Bryson 800“ a „Bryson 890“ ukrývá klasika v podobě Mossbergu 590 – v prvním případě s klasickým tubusovým zásobníkem pod hlavní, ve druhém jako verze s desetiranným odnímatelným zásobníkem.
Expedite 12
Koho nebaví pumpovat, ten může sáhnout po poloautomatické brokovnici. Konkrétně „Expedite 12“ si bere za předlohu hned několik poloautomatických brokovnic od italského Benelli, přičemž nejpodobnější je typu M4.
Lockwood 300
Dvouhlavňovou brokovnici bych čekal u Doomu, u moderní taktické střílečky úplně ne. Přesto se do Call of Duty můžete pustit se sportovní kozlicí „Lockwood 300“, jejímž předobrazem je pravděpodobně Browning a modelová řada Citori.
Raal MG
Ukázali jsme si pár lehkých kulometů, tenhle je ale těžká váha. Pod názvem „Raal MG“ se skrývá virtuální verze předlohy Sig Sauer MG 338, což je těžký kulomet v moderní ráži 338 Norma Magnum. Je to zároveň velký brácha lehkého pěchotního kulometu XM250, o kterém se v poslední době hodně mluvilo v souvislosti s velkou zakázkou pro americkou armádu.
Sakin MG38
Další kulomet je „Sakin MG38“, a i když si při pohledu na předlohu musíte trochu domýšlet, modelem tady stál izraelský zbraňový systém Negev od společnosti IWI, konkrétně provedení NG7 v ráži 7,62 NATO.
Lockwood Mark 2
Jste fandové Divokého západu? Pokud rádi prostřelujete kevlarové balistické pláty ve stylu Wyatta Earpa, sáhněte v Modern Warfare 2 po pákové opakovačce „Lockwood Mark 2“. Reálnou předlohou jsou v tomhle případě pušky znovuzrozené značky Marlin Firearms, konkrétně pak model 1895, pochopitelně ve westernové ráži 45-70 Government.
Platforma Bryson Long Rifle
Řada opakovacích odstřelovacích pušek vystupujících ve hře pod značkou „Bryson“ vychází většinou z vojenských verzí Remingtonu 700. Základní „SP-R 208“ je ve skutečnosti Remington 700 Police v ráži 7,62 NATO, „SA-B 50“ je vojenský modulární systém M24 v pažbě MDT Defense a „SP-X 80“ je poslední evoluce M24 známá jako M2010 Enhanced Sniper Rifle, využívající náboj .300 Winchester Magnum. Z řady vystupuje akorát „LA-B 330“, což je ve skutečnosti puška McMillan TAC-300.
Signal 50
zdroj:
Foto: Sero International Ltd.
Jak už číslovka 50 v názvu velké a těžké odstřelovačky napovídá, tahle zbraň to přinejmenším svojí ráží myslí opravdu vážně. „Signal 50“ si bere příklad z obrovského, přes 10 kilo vážícího odstřelovacího bullpupu GM6 Lynx ráže .50 BMG od firmy Sero International.
MRBA MCPR-300
Moderní odstřelovací opakovačka dostala v rámci světa Call of Duty zběsile komplikovaný název, „MCPR-300“ (a je mi úplně jasné, jakou přezdívku jí dají čeští hráči). Předlohou v reálném světě je Barrett MRAD, který se vyrábí v několika rážích. Ve hře je konkrétně verze pro ráži 338 Norma Magnum.
Imperatorium Victus XMR
zdroj:
Foto: Accuracy International
V rámci prvního přídavku Season 1 dorazila do hry další opakovací odstřelovačka ráže .50 BMG. Herní „Victus XMR“ vznikl podle předlohy britské značky Accuracy International, konkrétně staršího modelu AW50.
XRK X12
V žádné FPS střílečce nesmí nikdy chybět základní klasická pistole služební velikosti ráže 9 mm Luger. A když se řekne služební pistole, představí si většina lidí Glock 17. V Call of Duty dostal Glock název „XKR X12“ a podle drážkování v přední části závěru se jedná už o pátou generaci, navíc ve verzi MOS s montáží na optiku. V samotném designu je pak pár drobných změn.
Výměnou receiveru lze navíc dostat samočinnou pistoli „X13 Auto“, což je ve skutečnosti samočinný Glock 18.
Bruen P890
Do sféry služebních pistolí, ačkoliv tentokrát v ráži .45 ACP, spadá taky „P890“, což je přemodelovaný Sig Sauer P220 ve variantě full-size.
Sakin .50 GS
Tahle věc je zkrátka všude. Nespočet filmů, her a dalších popkulturních platforem udělal z Desert Eaglu absolutní legendu, přestože v reálném světě pro něj v zásadě není využití. Zbraň zajímavá jednak ráží .50 Action Express, jednak funkcí na principu odběru plynů z hlavně (Desert Eagle vlastně funguje jako samonabíjecí puška) se v Call of Duty jmenuje prostě a jednoduše „.50 GS“.
Basilisk
Do sféry „ručních kanónů“ spadá i velkorážový revolver, pojmenovaný ve hře „Basilisk“. Předobrazem zbraně s trochu fantasy názvem je nicméně revolver Smith & Wesson S&W500, v hovadské revolverové ráži 500 S&W Magnum.