Jaká je budoucnost PC her? - úvaha
zdroj: tisková zpráva

Jaká je budoucnost PC her? - úvaha

21. 8. 2001 0:00 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Čeká počítačové hry pro PC období temna nebo je to jen kýmsi uměle vytvořená iluze? Jaká je tedy budoucnost PC her ?


Budoucnost PC her - zamyšlení

Autor: Leon
Publikováno: 21. srpna 2001

Poslední dobou se čím dal častěji objevují názory, že hry určené pro klasické počítače nemají budoucnost a veškeré zábava tohoto druhu se přesune na herní konzole (Sony PlaystationX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube a Microsoft Xbox). V následujícím zamyšlení bych rád uvedl svůj pohled na daný problém a pokusil se co nejobjektivněji zhodnotit budoucnost PC her. Nechci si hrát na nějakého vizionáře, protože nemám pec, kterou bych mohl rozpálit jako cimrmani v jedné jejich hře, a rád tak uvítám i vaše postřehy.

 Odkud se berou?
První věc, nad kterou se musíme zamyslet, je to, odkud se vlastně šíří ony zvěsti o konci PC her. Odpověď je pramálo překvapivá - tuto vizi šíří mocné firmy, které stojí v pozadí herních konzolí a které do nich vkládají nemalé prostředky. Nesoustředí se však pouze na marketingový boj mezi sebou, protože všem jistě vadí konkurence největší, kterou jsou stále hry na PC. Konkrétně jde o firmy Sony, Nintendo, Sega a nově se přidává i Microsoft, který ale přeci jen tak trochu hraje na obě strany. Na vývoji PC programů má sice eminentní zájem, ale obrovské peníze vložil i do nové konzole Xbox a rád by tak přesunul co nejvíce her na něj. Takže zatímco si každá z těchto firem financuje nákladné reklamní kampaně pro tu svoji konzoli, za počítačovými hrami jako celkem nikdo není. Pouze několik málo jednotlivých firem si může dovolit prezentovat svoje hry, navíc za neporovnatelně horších podmínek, než jaké jsou třeba v moci Sony. A o tom to všechno je - o penězích vkládaných do této obrovské zábavné mašinérie, na které se dá slušně vydělat, ale také lehce zbankrotovat. Co na tom, že jen tak někde utrousím poznámku o blízkém konci PC her, když mi to zvedne prodejnost konzole?

Myslím, že prapříčinu těchto zvěstí již víme a můžeme přistoupit na rozbor faktů, zda tomu tak je. Můj osobní názor je ten, že takto katastrofický scénář nehrozí. Sice bude pokračovat odliv části hráčů (a herních vývojářů) na konzole, ale podle mého názoru nebude nijak drastický. Přejděme na konkrétní fakta. Oblíbeným argumentem zastánců konzolových her je porovnání statistik prodeje her na PC a konzole. Z těch celkem jasně vyplývá, že konzolových her se prodává (v poměru) o dost více. Klasik by podotkl, že statistika je přesná věda s nepřesnými čísly a i v tomto případě by měl kus pravdy. Prodejnost her totiž ještě nemusí nic říkat o jejich oblibě nebo rozšířenosti. Ať to totiž bereme na vědomí nebo ne, existuje v počítačové branži fenomén zvaný warez neboli počítačové pirátství. Zatímco pořízení nelegální kopie hry pro PC není větší problém (i přes veškerou snahu o ochranu her jde cracknout (laicky řečeno zbavit ochrany) prakticky vše), pořizování pirátských verzí her pro konzole není zdaleka tak jednoduché. Ne že by warez v tomto směru neexistoval, on existuje, ale udělat kopii hry už je podstatně větší problém. Majitel konzole (pokud tedy nemá i počítač) navíc nemá ani možnost si hry přepalovat. V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že u nových konzolí nastoupí sice trochu problémový, ale přesto mocný formát DVD. S jeho příchodem patrně dojde k určitému poklesu počítačového pirátství, ale to bych příliš předbíhal. Nicméně netroufám si přesně odhadnout, kolik nyní činí zkreslení údaje prodejnosti (či spíše rozšířenosti) her díky warezu, ale můj skromný odhad činí desítky procent. Podtrženo, sečteno - zdaleka ne každý majitel PC si hru koupí v obchodě, ale raději se poohlédne po pirátské verzi, zatímco vlastník konzole si jí většinou půjde koupit, protože mu nic jiného nezbyde.

 Reklama
Až doteď šlo pouze o vnější vlivy na prodej her a konzolí. Nyní si probereme výhody a nevýhody, které přináší hraní na té či oné platformě. Obrovskou výhodou počítače je to, že neslouží jen pro hraní her. Primárně je naopak určen pro seriózní práci a hraní her na něm by mělo být jen jaksi navíc. Je jisté, že spousta lidí si myslí, že počítač je jen hraní a z tohoto důvodu ho i pořizuje domů svým dětem, ale tak by tomu být nemělo. Na druhou stranu asi skoro každý, kdo vlastní počítač, na něm někdy hrál nějakou hru. To situace u herní konzole je jasná - majitel si ji kupuje pro hraní a pro nic jiného. Sice se výhledově plánuje, že se přes konzole půjde třeba připojovat na internet, ale to bude asi spíše nouzové řešení bez většího komfortu. S tím hned souvisí i možnost hrát hru přes internet, která je zatím u konzolí spíše problematická, zatímco PC s tím (většinou) problémy nemají. Další výhodou i nevýhodou PC je jeho upgradovatelnost. Zdá se vám, že hry běží pomalu? Upgrade to vyřeší. Nejde ale jen o výměnu starých věcí za novější, ale i o možnost přidávání nových technologií, přídavných zařízení, ovladačů (joysticky, volanty, letecké pedály) apod. To je ale zase problém pro vývojáře her, kteří musí počítat prakticky s každou konfigurací hardwaru a myslet na to při vývoji hry. U konzolí to mají podstatně jednodušší - vyvinou hru a mohou si být jisti, že stejně poběží i ostatním uživatelům. To je určitě jedna z největších výhod konzolí. Počítače mají zase tu výhodu, že si na něm můžete hru prakticky libovolně rozšířit. Klasickým případem budiž třeba Quake, pro který existuje nespočet nových módů, map, utilit a já nevím čeho ještě. U konzolí je toto velký nedostatek a uvidíme, jak si s tím poradí Xbox, který bude mít vlastní pevný disk a i dalšími parametry se bude hodně podobat klasickému počítači.

 Hry rozhodnou
Podle mého názoru bude největším faktorem, který převáží misky na tu či onu stranu, kvalita samotných her pro jednotlivé platformy. Obecně se soudí, že konzolové hry jsou jen pro malé děti. Není to tak úplně pravda, ale něco na tom jistě je. Stačí si uvědomit, že za poslední rok jsou nejprodávanější hrou Pokémoni (pika, pika …). Přitom s nimi se u PC her prakticky nesetkáte. To je mimochodem další rozdíl mezi oběma platformami. U PC her se setkáte s celou škálou žánrů, kdežto u konzolí jsou velmi oblíbené nepříliš těžké hopsačky ve stylu Maria, zatímco některé jiné žánry jsou na nich prakticky tabu. Co třeba takové realtime strategie nebo letecké simulátory? Každopádně kvalita momentálně připravovaných her rozhodne, kdo uspěje. Toho si jsou vědomi i u Microsoftu a kromě vydávání obrovských částek do vývoje samotného Xboxu vydali i spoustu úsilí na sehnání kvalitních vývojářů her. Peníze na to mají, a tak i někteří skalní výrobci her (viz Squaresoft) začínají s přípravou her na Xbox. Jak to dopadne, je zatím ve hvězdách, ale je fakt, že každá platforma potřebuje své "nosné hry". Klasický příkladem jsou třeba série Gran Turismo či Final Fantasy pro Playstation, kvůli kterým si konzoli pořídí spousta hráčů. A když už jí pak mají, je jasné, že si pro ni koupí i další hry, čímž se pomyslný kolotoč uzavírá. Na PC se těchto nosných her nabízí spousta, ale žádná z nich nad ostatní vyloženě nevyčnívá. Přesněji řečeno si nemyslím, že by si mnoho lidí kupovalo počítač speciálně pouze a jen kvůli jedné jediné hře.

 Závěr
Před závěrem bych ještě neměl zapomenout na jeden zásadní aspekt - pořizovací cenu. Ta je při porovnání počítače a konzole zcela jistě na straně druhé jmenované platformy. Velká částka se ušetří hlavně na monitoru, protože konzoli připojíte doma k televizi (a tu má snad každý) a máte vystaráno. Nezapomínejte ale, že na konzoli si pouze zahrajete, kdežto počítač můžete nakonec používat i na něco "serióznějšího". Počítač si ale do budoucnosti zcela jistě vynutí častý upgrade, což značí další vložené peníze. Konzoli můžete mít několik let s jistotou, že si na ní stále zahrajete nové hry. Po zmíněné době většinou nastoupí další generace konzolí a vy si koupíte jinou s velkou pravděpodobností, že bude zpětně kompatibilní. Pro úplnost bych ještě připomněl cenu samotných her, která je u konzolí přeci jen vyšší.

Výhody a nevýhody hraní her na PC a herních konzolí by se jistě dali posuzovat ještě z mnoha jiných pohledů. Ty nejdůležitější jsem zde ale snad uvedl a doufám, že vám tento článek dal určitý pohled na budoucnost PC her. Můžete se mnou souhlasit nebo ne, ale můj názor je ten, že hry pro PC jistě mají budoucnost, stejně jako jsou nesporné výhody herních konzolí. Inu nic není černé nebo bílé.

Leon
připravil: Leon





Nejnovější články