Důvodem, proč se o návrhu zákona, který by umožnil blokaci zahraničních stránek skrze DNS a přenesl by navíc tuto odpovědnost přímo na poskytovatele internetu, navzdory původnímu plánu nebude hlasovat, je hrozící možnost omezení svobody slova a inovativní dynamiky globálního internetu, jak stálo ve vyjádření administrativy prezidenta Obamy.
Proti návrhu SOPA zákona se v poslední době postavila celá řada malých i velkých firem z herní branže. Masivní nátlak naštěstí dorazil až do US senátu a hlavně k proponentům zákona, kteří si uvědomili jeho mnohá úskalí a kývli na to, aby došlo k úpravám. Hlasovat o zákoně se tedy bude až po jeho dopracování, respektive přepracování.
Autor a navrhovatel zákona, Lamar Smith, z něj už předtím odstranil pasáž, která by poskytovatelům internetu přikazovala blokovat uživatelům přístup na neamerické weby a stránky jen na základě podezření z porušování copyrightu nebo podpory pirátství.
Autor návrhu druhého kontroverzního zákona s názvem Protect IP Act (PIPA), senátor za stát Vermont Patrick Leahy, připustil po nátlaku ze všech stran, že o zamýšlené blokaci DNS je potřeba ještě diskutovat a na škodu by prý určitě nebyla nějaká ta studie. V prvé řadě se totiž jedná o velice zapeklitou technikou záležitost, v druhé řadě je pak spojena s řadou potenciálních problémů v oblasti dostupnosti informací, potažmo jejich volného a neomezeného šíření. O návrhu zákona PIPA se, na rozdíl od návrhu zákona SOPA, bude podle všeho diskutovat a možná i hlasovat už 24. ledna.
Problematika obou návrhů zákona je poměrně složitá a leží na řadě, ne zcela neprůstřelných, technologických řešení. Primární problém však s nimi odborná i laická veřejnost má proto, že by mohly výrazně ovlivnit dostupnost informací a tím pádem i osobní volbu každého uživatele v tom, jaké informace jsou pro něj důležité, směrodatné atd.