zavřít

Exkluzivní recenze výměnou za vysoké hodnocení?

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Na diskusních fórech webu Spong se objevil příspěvek, odhalující údajné praktiky britských herních magazínů a vydavatelů.

Podle autora textu, který se podepsal pouze jako Jell a který prý pracuje pro jeden z časopisů, požadují vydavatelé za přednostní poskytnutí svého titulu na recenzi příslib hodnocení v určité výši. Jako příklad tento člověk uvádí právě vycházející závodně-akční arkádu Driver 3 pro PlayStation 2, kterou PR manažer Atari chtěl exkluzivně poskytnout pouze za devítkové hodnocení (9/10).

thx Bludr za ilustrační obrázek


Jako další tituly, u kterých se podobné dohody měly stát běžnými, Jell uvádí Sonic Heroes od Segy, která požadovala alespoň 8 z 10ti nebo Devil May Cry II od Capcomu, který měl být přednostně poskytnout jen za pojištěné osmičkové hodnocení. Zmiňován je dále Turok Evolution (požadavek 8/10) a první Tomb Raider, u kterého si prý vydavatel nasadil laťku až na absolutní vrchol (10/10).

Nakolik jsou tyto informace pravdivé musí posoudit každý sám, ale jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Myslíte si, že je vše smyšlené nebo jen konečně někdo nahlas řekl, jak se věci skutečně mají a že takto herní média manipulují davy, aby si pořídily nějaký titul? A jak v tomto ohledu důvěřujete českým herním časopisům či webům?

Za Tiscali Games můžeme uvést, že tyto praktiky zásadně odmítáme, protože o hodnocení zde vždy rozhoduje jen autor recenze a editor (jd) na základě mnoha faktorů včetně srovnání s ostatními hrami daného žánru. Na druhou stranu je třeba přiznat, že nejmenovaní lidé z domácí scény na nás v minulosti podobné věci také zkoušeli a není vyloučeno, že někde jinde jejich snahy dopadly na úrodnější půdu - něco jako kdysi v případě známky 90% pro Ghost Recon v jednom celostátním deníku, aniž by to recenzent pořádně hrál...

kate

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.