EA opět banuje na fórech, může vám zamezit přístup k hrám
zdroj: tisková zpráva

EA opět banuje na fórech, může vám zamezit přístup k hrám

15. 11. 2011 13:03 | Téma | autor: levis |

Pár měsíců stará kauza se zabanováním hráčského účtu na fórech EA začíná znovu nabírat obrátky. Na internetu se hlásí noví uživatelé, kteří obdrželi permanentní ban na fórech EA, tím pádem ztratili přístup ke svému účtu Origin a spolu s ním také možnost hrát legálně zakoupené hry, jako např. Battlefield 3. Ve většině případů jde o naprosto absurdní situace. Zvlášť proto, že i podle vyjádření EA z letošního jara by účty na fórech a Originu neměly být v tomto směru propojeny, a když někdo dostane na ban na fóru, nemělo by to tedy automaticky znamenat, že nemá přístup ke hrám.

Dle reportu na RPS se však EA prozatím omezuje jen na vyjádření v tom duchu, že uživatelé porušili smluvní podmínky a nelze jim pomoci. Permanentní zabanování hráčů na fórech i Originu ovšem znamená, že kdo si třeba před týdnem legálně koupil Battlefield 3, už si ho nikdy nezahraje (pokud to zase není otázka špatné komunikace v rámci firmy, jako posledně). A to je přeci jenom dost silný šálek kávy jen za to, že někdo veřejně kritizoval EA, jejich moderátory nebo jenom na diskusních fórech odkázal na nezávislý blog. Když se kauza poprvé rozběhla v březnu, EA pod tlakem médií ustoupila a přiznala, že šlo o chybu, kterou se jim již podařilo napravit - jenže to se ve skutečnosti nestalo.


Zkusme pár příkladů, jak je uvádí RPS. První problém řeší Nick, který přišel o svůj účet a Battlefield 3 kvůli několika sprosťárnám, za který by určitá forma dočasného banu byla adekvátní. Ale zamezit mu v přístupu ke hrám? Uživatelská podpora EA s ním celou věc odmítla vůbec probírat. Alespoň to však bylo za nadávky, kdežto uživatel Rob na fórech jen uvedl odkaz na nekomerční blog, který se zabývá problematikou síťového připojení (šlo o konektivitu a pingy hráčů Battlefield 3). Ten samý odkaz, který v jednu chvíli doporučovaly přímo stránky technické podpory EA, vynesl Robovi doživotní ban. Ani s ním se nikdo z firmy nebavil.

Britové mají smůlu

Vrcholem všeho je případ Jamese, který v diskusi použil slovo e-peen - slangovou zkrátku pro tzv. electronic penis, jak se přezdívá situacím, kdy si někdo neskrytě honí ego. To slovo někdo jiný použil v diskusi, James ho jen zopakoval větou - "a jsme zpátky u e-epeenování" - a bum, přišel ban. Původně jen na 72 hodin, ale po jejich uplynutí EA Jamesovi poslali email, že přístup do služby Origin ztrácí už navždy, všechny jeho postavy a dosažené levely z Battlefieldu 3 byly smazány a uživatelská podpora EA mu dál nevěnuje sebemenší pozornost. Od té doby James nemůže hrát žádnou ze svých legálně zakoupených her na Originu.

Mimochodem, doživotní ban na za použití slov jako e-peen, rape nebo teabagging je o to absurdnější, že v samotných hrách se sprosťárnami mnohem většího kalibru vůbec nešetří. Ve stejné chvíli, kdy hráči trpí za použití zcela normálních, ve společnosti naprosto přijatelných slov, totiž vojáci v Battlefieldu 3 vykřikují: "I'm getting fucking pinned down here!" apod. Jiní zase upozorňují na to, že v angličtině slovo "fag" znamená například cigaretu, nikoliv urážlivý výraz pro homosexuály.

Kdyby to byl Steam

Velmi často se v diskusích ozývají také dlouholetí uživatelé Steamu, kteří poukazují na to, že za sedm let přispívání do diskusí na Steamu nikdy neobdrželi jediné varování nebo neměli sebemenší problémy. A něco je nejspíš i na poznámce, že kdyby se celá kauza odehrávala na Steamu, jeho uživatelská podpora by už celou věc dávno začala řešit. "Všichni jste podplacení Valve za to, abyste házeli špínu na EA," kontruje jiný hráč.

Samozřejmě, za příspěvky se mohou reklamní oddělení obou firem schovávat stejně dobře. Ale fakt je, že Valve má  podobných kauz na triku o dost méně a lidé z Valve byli vždy k hráčské komunitě v případě řešení problémů vstřícnější a rychlejší. Však to Gabe Newell dlouhodobě uvádí jako důvod, proč má Steam úspěch - protože hráče respektuje a věnuje se jim. EA, zvlášť v této situaci, působí jako velká korporace, která na jedné straně naříká nad klesajícími prodeji her a pirátstvím, ale přitom ve velkém odřezává spoustu věrných zákazníků, kteří spolkli celou službu Origin, všechna pravidla i DRM a dál byli ochotní si hry od EA kupovat. Kdo v tomhle byrokratickém kolečku udělá krok špatně, už se nikdy nedočká nápravy. Nebo to je zase jen omyl a nedopatření? Pokud ano, náprava by měla přijít okamžitě a bez vysvětlování.

A co novináři?

Protože veškerá zákaznická, komunitní i PR oddělení EA v tomto případě - objektivně vzato - opět selhala, pochopitelně to firmě nedarují ani hráči, ani herní redaktoři. Shacknews třeba vyhrabali výrok zástupce EA, který v roce 2008 vysvětloval, že ban na fórech EA v žádném případě neznamená ztrátu samotných her. Tím samým se ostatně EA oháněla i letos na jaře a aby to dokázala, uznala chybu a tehdy postiženému hráči přístup k hrám i na fóra vrátila. Stane se tak i v tomto případě? Pokud nejsou osudy postižených hráčů z RPS smyšlené, mělo by tomu tak být.

Objevují se nářky, že herní servery jsou prý vůči EA zaujaté. Pochopitelně k tomu v průběhu let bylo mnoho důvodů. Ten hlavní je ale ukrytý v samotných pravidlech EULA, která jsou napsaná tak, že ani legální majitel Battlefieldu 3 nemá v podobném případě šanci se ubránit, EA zažalovat nebo se nějakou lidsky přijatelnou domluvou domoci rychlé nápravy omylu, který se přese všechno může stát každému, EA nevyjímaje. Nic víc než psaní článků v tomhle případě prostě nepomůže.

Nejnovější články