Jak vysvětlují noviny South China Morning Post (přes Kotaku), nová mapa pro Glorious Mission Online představí misi "Obrana ostrovů Diaoyu". Hráče čeká boj po boku čínské armády, čínské letadlové lodě a pomocí olova tak konečně Zemi vycházejícího slunce vysvětlí, o čí že jde vlastně ostrov. SCMP však dle svého průzkumu mezi hráči narazilo nejen na nadšení, ale také na odmítavé reakce. "Otázka obrany ostrovů není hra. O podobných záležitostech bychom neměli fantazírovat." vyjádřil se jeden z nich. Jiní naopak update přivítali.
Situace je navíc vyostřená i v reálu – včera zaharašilo Japonsko svými stíhačkami poté, co se k ostrovům přiblížila čínská plavidla. A ani Japonsko není úplně nevinné, co se hrozeb týče. Nedávno totiž Japonci uvedli na trh plastový model svého podpůrného plavidla, které proplouvá kolem potopené čínské letadlové lodě. A budeme-li ještě chvíli mediálně vyvolávat strach, podle institutu Stratfor prochází proměnou i japonské ozbrojené složky, indikujíc přesun od čistě obranných cílů k těm ofenzivnějším.
Je nasnadě, že západním čtenářům bude podobná otázka nejspíše vrchovatě vzdálená. Je na místě rovněž vypíchnout, že ani euroamerické hry se něčeho podobného příliš nestraní. Nejde jen o sérii Call of Duty, ale také severské DICE a její moderní zasazení série Battlefield, kde se skoro pokaždé řeže Rusko. Politické názory na reálné státy stranou, něco podobného sice není výjimkou ani v našich vodách, obavy vývojářů z vyvolávání vášní však jakékoliv propagandistické tendence spíše tlumí. Je však rozdíl zvolit do role antagonistů reálný stát v době klidu, a činit tak během zvýšeného napětí.
Prozatím tedy doufejme, že Glorious Mission Online dojde masivního úspěchu, hráči si užijí maximum fragů a budou jimi natolik unaveni, že si vášně nechají pouze pro virtuální válčiště.