Chuchel mění barvu z černé na oranžovou kvůli nařčení z rasismu
zdroj: tisková zpráva

Chuchel mění barvu z černé na oranžovou kvůli nařčení z rasismu

21. 12. 2018 13:19 | Téma | autor: Václav Pecháček |

Animovaný panáček Chuchel ze stejnojmenné adventury od českého studia Amanita mění barvu. Respektive ji spíš tak trochu posouvá: místo černého těla a oranžové čepičky teď bude mít oranžové tělo a černou čepičku. Pro takhle zásadní designovou změnu mají tvůrci překvapivý důvod – spojování Chuchla s rasismem.

Podle některých reakcí, například článků tady a tady, Chuchel reprezentuje tzv. blackface – tedy karikaturní nabarvení tváře načerno, které bylo součástí americké kultury od 19. století a dnes je považováno za jeden z nejotevřenějších projevů rasismu.

Podle Adama Goodalla (jeho názor najdete pod prvním sdíleným odkazem) je problematické i Chuchlovo chování, které připomíná „minstrely“ – tedy herce s načerněnými tvářemi propagující rasistické stereotypy, kteří byli v Americe populární až do první poloviny 20. století. Více informací můžete najít třeba na Wikipedii.

Studio na tuto kritiku zareagovalo na Twitteru a zároveň vysvětlilo svoje rozhodnutí: „Rádi bychom se omluvili všem, koho původní podoba Chuchla urazila. Jakožto tým mírumilovných kreativních lidí nechceme, aby byla některá z našich her nebo postav byť jen vzdáleně spojována s rasismem nebo jakýmkoliv dalším projevem nenávisti.“

Relevantní je i tweet vývojáře Jaromíra Plachého z února letošního roku. Tehdy jednomu fanouškovi, který si podobnosti Chuchla a blackface všiml, odpověděl: „Díky za zprávu. Rozhodně jsem se nechtěl nikoho dotknout! Chuchel je inspirován mou vlastní osobností a osobností mého černého psa.“ Pes nepes, panáček odteď bude oranžový.

Chuchel se tak změní ve všech propagačních materiálech, ve všech verzích hry na všech platformách a tak dále. Bude to, jako by jeho původní černá verze nikdy neexistovala. Je to radikální a překvapivá změna vzhledem ke skutečnosti, že výhrady proti původní postavičce se v podstatě omezily na několik málo článků a rozhodně nevznikla žádná rozsáhlá, virální kampaň.

Krátké vysvětlení najdete na oficiálních stránkách Amanity, s žádostí o další komentář jsem se obrátil přímo na zástupce studia. V případě odpovědi bude článek aktualizován. Mezitím se na oranžového Chuchla v pohybu můžete podívat například v následujícím předělaném traileru:

zdroj: Archiv

Nejnovější články