CD Projekt: 5 milionů pirátských kopií Zaklínače 2 by bylo slušné
zdroj: Archiv

CD Projekt: 5 milionů pirátských kopií Zaklínače 2 by bylo slušné

30. 11. 2011 14:30 | Téma | autor: levis |

CD Projekt odhaduje, že jejich fantasy RPG Zaklínač 2 bylo z internetu ilegálně staženo zhruba 4,5 milionkrát. Navzdory tomu si vývojáři stojí za svoji politikou, která odmítá protipirátskou ochranu DRM. "Pravidelně jsem kontroloval počet souběžných downloadů na stránkch s torrenty, a prvních 6-8 týdnů to vždy bylo okolo 20-30 tisíc stahujících uživatelů naráz," řekl v rozhovoru s PC Gamerem šéf CD Projektu Marcin Iwinski.

Jak k výslednému číslu došel? Propočítal si ta nejmenší čísla, tzn. 20 tisíc stahujících lidí naráz po dobu 6 týdnů. Celá hra má objem 14GB, takže na průměrně rychlém internetovém připojení by se mohla stahovat zhruba šest hodin. Šest týdnů si Iwinski přepočítal na 1344 hodin a to vydělil počtem 6 hodin průměrného stahování, aby se dostal k číslu 224 downloaderů, krát 20 tisíc uživatelů - a jsme u 4,5 milionů ilegálních stažení Zaklínače 2.


"Je to jen odhad, a podle mě spíš ten optimističtější. Prodali jsme už přes jeden milion legálních kopií, takže kdybychom na každý 1 milion měli pouze 4,5-5 milionů těch pirátských, není to ještě tak hrozný poměr. Obávám se, že realita je ve skutečnosti horší," svěřil se Iwinski.

Skutečně, vždyť je to sotva pár dnů, co Bohemia Interactive stanovili poměr nelegálních vs. legálních kopií svých her na 100:3, a to na základě skutečných ověřovacích mechanismů.

Nejnovější články