Trainz CZ - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Trainz CZ - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

24. 8. 2002 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Fanoušci modelové železnice to mají se svým hobby opravdu těžké kvůli vysokým cenám za jednotlivé díly, ale naštěstí existuje hra Trainz kompletně v češtině a se všemi dosavadními Service Packy.

Autor: Pampaliny
Publikováno: 24.srpna 2002


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Modeláři to mají v dnešní době s modelovou železnicí opravdu složité. Největším problémem jsou zejména ceny za jednotlivé díly. Jen pro pořádek uvedu takovou průměrnou cenu jedné kolejnice, která se pohybuje přes 100 korun. Nezapomínejme na fakt, že se jedná o cenu za jednu kolejnici. A kolik takových kolejnic je potřeba na železnici svých snů? Věřím, že částka za nákup tolika dílů by se vyšplhala i na několik desítek tisíc korun, protože nepotřebujete jen kolejnice, ale i domečky, semafory, přejezdy a jiné důležité a vaši železnici zkrášlující věci. Tomu může být v těchto dnech konec. Díky firmě CD Projekt se do naší zemičky začala distribuovat hra s primitivním názvem Trainz.

Při samotném vyslovení Trainz ještě nikoho nenapadne modelová železnice, ale menží náznaky v názvu jsou. Ještě před začátkem celé recenze bych rád upozornil, že se nejedná o žádnou deskovou hru, nebo o malou poskládanou železnici v krabici. Zkušenější ovšem můžou namítnout, že se jedná o hru starou, která vyšla v Austrálii už v prosinci loňského roku (viz naše recenze). Ano, toto je pravda, jenže tehdejší verze byla pouze v anglické mutaci a k nám dorazila kompletně počeštěná verze.

 Změny oproti anglické verzi
Po obsahové stránce CD doznalo hned několika změn. Pokud začnu porovnávat prosincovou anglickou verzi se srpnovou českou, můžeme zjistit opravdu hodně rozdílů a tím nejpodstatnějším je jiná verze hry. Kromě toho, že je opravdu kompletně česky, o čemž se přesvědčíte i při prohlížení přiloženého elektronického manuálu, je na CD verze s aplikovaným Service Packem 1 (1.1.1). Pro mnohé to znamená úlevu od downloadu tohoto 70 MB macka z internetu. Další novinkou bijící do očí je přiložený 3D modelovací editor gMAX, který je zcela zdarma a dá se sehnat i na internetu. Editor je bohužel v anglické jazykové mutaci, ale za to s českým readme.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Instalace aneb první zklamání
Instalační program je taktéž přeložen do naší jazykové mutace. Pokud očekáváte i volbu anglického jazyka, budete zřejmě zklamáni. Vlastní instalace hry začne až po vložení unikátního sériového čísla, které je součástí balení. Toto sériové číslo slouží i pro aplikaci dalších opravných patchů nebo pro stahování nových addonů z oficiálních stránek společnosti Auran. Instalace je rychlá a vyžaduje jen okolo 300 MB na disku. Zklamání pro mě je bohužel detekce instalátoru. I přestože jde v dnešní době naučit InstallShield detekci procesoru, grafické karty, apod., autoři toho nevyužili a tak můžou vznikat i komické situace jako instalace na počítače s rychlosti šneka a s grafickou kartou, která je osazena 1 MB pamětí. Já jen dodám - nezkoušejte to, je to zbytečné a počítač ani grafická karta tohle nedokáží rozdýchat.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Po dokončení instalace se každý zvědavec hodlá hru okamžitě vyzkoušet. Bohužel ani zde není autodetekční proces, který by zvolil optimální nastavení hry, aby vše běhalo v pěkné grafice a plynule. Konfigurační menu je taktéž plně česky, což je pro anglické amatéry plus a každý tedy ví, co zhruba nastavuje. Pro upřesnění, podobné nastavovací menu je i přímo ve hře při kliku na logo Trainz nebo vedle něj.

 Problémy na starších grafických kartách
Po dokončení konfigurace už stačí v českém menu zvolit Spustit Trainz a samotné načítání hry začíná. Právě teď se hra rozhoduje, zda Vám dá šanci vyzkoušet si jí, nebo Vás nemilosrdně odpálkovat několika errorovými hláškami. Odpálkovaní budou majitelé grafických karet s menší pamětí jako 16 MB. Hra má dokonce i problémy s kartami Voodoo 3 2000 a je nutné přímo u těchto karet navolit zobrazování přes OpenGL, protože Direct3D zobrazí jen černou obrazovku.

Dojde tedy ke spuštění, ale nevychutnáte si menu ani jiné doprovodné texty, které se zalijí do růžového obdélníku. Textury ve hře naskáčou minimální a celá vlaková souprava je náhle obalena do černého skinu. Jak funguje hra na jiných 3Dfx kartách, zatím sám nevím, protože Voodoo 1 ji nebrala a jinou kartičku už nemám. Pokud se hra po několika úplatcích rozhodne opravdu spustit, čeká Vás krátké intro, které v anglické verzi hry nebylo, a následně loading českého menu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Nabídky menu
České menu se od anglického menu příliš neliší a byly provedeny jen nějaké jazykové úpravy. Na výběr máme tedy 3 možnosti, kam se podívat. Neutajenou možností je i volba přehledu autorů a doufám že i minimálně používané tlačítko Quit v podobě červeného semaforu v levém dolním rohu.

Moje garáž - mód, ve kterém se můžete podívat na všechny vlakové modely ve hře. Ke každému modelu je i popis, který je taktéž kompletně v češtině. Model ve Vašem depu můžete otáčet kterýmkoliv směrem (otáčíte ale kamerou). Nechybí ani možnost zoomu na určité detaily, jako jsou podvozky a různé vlakové skříně na spod vagónu nebo mašiny. Jen dodám, že hra neobsahuje žádnou parní mašinku, ale jen elektrické a dieselové soupravy. Do dnešního dne ani nevyloučím možnost downloadu parní mašinky z internetu, protože různých vlakových modelů neustále přibývá. Současný stav hry je zhruba 16 modelů mašin a přes 50 modelů vagónů.

Strojvůdce - jeden z více navštěvovaných módů hry. Dalo by se říci, že je to typ hry, který obsahuje 2 hry ze tří (podrobnosti níže).

Editor - kompletně počeštěný modelovací editor, ve kterém si můžete vymodelovat vlastní krajinu od kopců, řek a tunelů, přes pokládání kolejí, mostů, volby počasí, oblohy, atd. Editor je další důležitá část hry, kterou mile rádi navštívíte a to ne jen jednou.

 Začínáme...
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Před začátkem vlastní jízdy si nastavíte ještě několik (pro někoho nepodstatných drobností), jako jsou střídání počasí, počáteční počasí, rychlost ubíhaného času, startovací čas, realističnost vykolejení, a volba ovládání, kde si můžete vybrat mezi DCC a strojvůdcem. Tím tahle nepovinná konfigurace končí a následuje pár povinných. Na začátku hry si totiž můžete postavit vlastní vlakovou soupravu a to jakýmkoliv způsobem, fantazii se meze nekladou. Dokonce nemusíte zůstat u jediné vlakové soupravy, ale můžete jich udělat třeba i 5. Totiž čím více souprav, tím více je hra zábavnější a Vy nejezdíte jen v prázdné krajině, kde se sem tam prožene nějaké auto přes přejezd. Po dokončení svých souprav ještě navolíme pár startovacích bodů na jedné ze tří tratí a vyrážíme. Nutné je nastavit body pro všechny Vaše soupravy.

Při nahrávání hry zjistíte, jak moc jste Vaše železo přecenili nebo podcenili. Loading levelu bývá krátký a všechno se nahrává postupně i při vlastní jízdě. Po dokončení loadingu, poznáte to podle ukazatele, který se objevuje v levém dolním rohu s nápisem Nahrávám…., se můžete pokochat pohledem na vlastní soupravu. Pomocí rotační kamery se podíváte i na okolí vlaku. Pokud stojíte zrovna ve stanici, určitě Vás zaujmou i stojící lidé na nástupiští, kteří bohužel obrovskou zimou celí zmrzli a teď už nejeví známky života. Během svého postávání je stihl přejet i parní válec, ale i tak tyhle 2D placky působí lépe než nic jako v Train Simulatoru od Microsoftu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Rozjezd a ovládání vlakových souprav
Při nastavování vlastní hry jsem se zmínil i o dvou ovládacích módech DCC a Strojvůdce. A právě tyhle dva typy hry určují, jak bude ovládání vlaků složité. Pokud si opravdu nevěříte, můžete si zkusit zapnout i možnost částečného autopilota.

DCC mód hry - každý, kdo má doma modelovou železnici, určitě ví, jak se jejich vlaková souprava uvádí do plynulého chodu. Ke kolejišti je totiž připojeno i trafo, pomocí kterého regulujete jak pohyb vpřed nebo vzad, tak i rychlost vlaku. Úplně stejné ovládání Vás čeká i v tomhle herním módu. Na pravé straně monitoru spatříte malý černý ovládač, pomocí kterého vlak ovládáte. V tomhle módu hry už neovládáte žádné jiné části vlaku jako je dynamická brzda, apod.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva I vlastní chování vlaku je zcela odlišné a dalo by se přirovnat opravdu modelové železnici až na pár podstatných chyb, které tenhle dojem kazí. Vlak je možné rozjet do velké rychlosti téměř na 100 metrech a z maximální rychlosti dokáže Vaše souprava zastavit téměř na místě. Tohle považuji za reálnost, protože takhle nějak se modelová železnice skutečně chová. Za absolutní chybu považuji projíždění skrz vlakovou soupravu (viz jeden z obrázků níže), nevykolejení při větších rychlostech, a nárazy bez poškození nebo dokonce bez vykolejení vlaků.

Mód strojvůdce - po zvolení této volby Vás na začátku hry čeká menší peklo s rozjezdem vlakové soupravy. Stupeň obtížnosti závisí i na zvoleném typu soupravy. Pokud zvolíte elektrickou, obtížnost rozjezdu je nejlehčí, jen to chce nahodit pantograph, odbrzdit, určit směr a přidat. Jiné mašiny mají i další brzdy, jako je dynamická apod. Rozjezd dieselové soupravy Vám může zabrat i minutu bezvýznamného klikání na páčky uvnitř kabiny.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

V tomhle módu hry je chování vlaků zcela jiné a to od rozjezdů až po brždění. Bohužel vykolejení soupravy nastává až při extrémních rychlostech a to bez jakéhokoliv škrábance na modelu. Stejná chyba je i při nárazu dvou vlakových souprav do sebe, zkrátka se jen druhá souprava nenápadně připojí k Vaší vlakové soupravě a to bez jakéhokoliv zpomalení a pokud obě vlakové soupravy jedou např. 100 Km rychlostí proti sobě. Jinak tenhle mód by se dal přirovnat k Microsoft Train Simulátoru, kde je ošem ovládání trošku propracovanější.

 Další zpestření
Jak jste při pozorném čtení mohli zjistit, zmiňoval sem se i o volbě počasí, startovacího času, intenzitě střídání a rychlost času. Hra Vám skutečně dokáže nabídnou všechny druhy počasí a to od jasného přes zataženou oblohu, menší déšť, bouřku s lijákem až po extrémně zimní počasí se sněhovou vánicí. Bohužel při sněžení záhadným způsobem sníh okamžitě taje a nikde se nedrží. Veškeré počasí se dokonce při hře střídá, takže může nastat i situace, že startujete za slunečna a skončíte při sněhové vánici. Do toho všeho ještě začíná působit i střídání dne a nocí, kde noc je opravdu krásným obdobím na hraní.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Další zajímavostí, kterou jsem doposud nezmínil, je i přepínání pohledů. Těch moc není, ale i tak se podívate do jedné ze tří připravených kabin, které jsou v módu strojvůdce plně funkční a s označenými páčkami se dá pohybovat. Po kabině je dokonce umožněno otáčení o 360 stupňů, takže nedochází k sekanému otáčení, jako jsme to mohli zažít v MTS. Mezi další pohledy patří externí pohled na celou vlakovou soupravu. Poslední pohled je pod označením "sledování" a nenabízí nic jiného, než pohled jako v MTS při stisku klávesy 4 (tedy různá směsice pohledů z různých kamerových záběrů). Ani zde nefunguje externí pohled při vjezdu do tunelu a i přesto, že do kabiny nechcete, počítač Vás tam nemilosrdně hodí. Hra neobsahuje ani pohled cestujícího.

 V čem tkví zábava?
Na začátku hry jste měli možnost postavit i více vlakových souprav. Proč jich zvolit hned několik? Ve hře totiž skutečně žádná jiná vlaková doprava nefunguje, takže co nedáte do provozu vy, to Vám nekomplikuje život. Ovšem bez okolní dopravy hra začíná po několika minutách volné jízdy nudit. Tímto malým náznakem chci říci, že ve hře můžete ovládat všechny vlakové soupravy, co jste si pořídili. Zároveň tím hra dostává i jiný nádech, protože nemusíte jen tak samovolně jezdit, ale zůstáváte stát na červenou, nebo jste donuceni přehodit výhybku apod. Musíte dokonce monitorovat ostatní vlakové soupravy, abyste zjistili, zda se náhodou neřítíte po stejné koleji proti sobě. Ani tenhle mód ovšem nebaví věčně. Opravdovou peckou má být až připravovaný Service Pack 3, který má do hry přinést mise obdobně jako tomu je u Microsoft Train Simulatoru. I tenhle SP bude přeložen kompletně do češtiny a dočkáme se jej nejdřív do měsíce.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Audiovizuální zpracování
Zvukový doprovod hry tvoří velice kvalitní samply, kterých bohužel není mnoho a dochází k častému opakování. Ovšem každého potěší realistické cvakání kol o koleje, nebo o něco méně realistický zvuk motorů (jedná se o modelovou železnici, tak nevím, proč ty motory tak řvou). Vlak má dokonce i funkci houkání a při externim pohledu se ozvučení liší od interního. Pokud si nastavíte deštivé počasí, můžete slyšet jak šumění deště, tak i bouření.

Grafická stránka hry je na tom taktéž výborně, i když zde si grafika vybírá svou daň na vašich počítačích. Pokud uvažujete o hře na maximální detaily, potom začněte přemýšlet o stroji taktovaném na 1700 Mhz a to s minimálně 256 MB RAM a nějakou 32 MB GeForce3 nebo nejlépe už s nějakou GF4 4200. Na přijatelné detaily se dá hra hrát i na 400 MHz železe se 64 MB RAM a s graf. kartou osazenou 16 MB. Přijatelné detaily jsou takové, aby šlo ještě poznat, že se jedná o vlaky. Hra má totiž opravdu neocenitelnou destrukci modelů, která při samotné hře po nárazu nebo při vykolejení nefunguje. Pokud chcete jezdit s rozmačkanými plechovkami, nastavte si všechno na minimum - bude potom těžké rozeznat, co je mašina a co jsou vagóny.

 Přiložené editory
Zvětšit zdroj: tisková zpráva V samotné hře je 3D editor tratí, který se bude hodit určitě všem. Přece jen 3 obsažené tratě jsou trošku málo a to dokonce demoverze Trainz obsahovala jednu již zde uvedenou trať. Pokud se podíváte na CD, najdete na něm i videa přímo z tohoto editoru, na kterých můžete pozorovat, jak je s ním práce snadná. Např. při stavbě kolejí jen 1x stisknete levé tlačítko myši a potom už jen táhnete, kam až mají koleje vést. Myslím si, že snadnější už to být nemohlo. Vytvořit si můžete i kopce, vodu, tunely atd. Zajímavostí je i konfigurace počasí, stavu oblohy a barvy vody. Editor Vám dovolí postavit i větší mapy, než jsou přiložené přímo ve hře. Jak do mapy přidat další stavební plochy, najdete v manuálu.

3D modelovací editor gMAX je taktéž součástí hry Trainz, ale nenajdete jej přímo ve hře. Editor se musí nainstalovat zvlášť a po instalaci připomíná 3D Studio MAX, které ovšem není freeware a nepatří ani mezi nejlevnější editory. GMAX Vám umožní vymodelovat jakýkoli model ve hře od blbého kamínku až po opravdové veleobjekty. Mnozí jej využijí zejména na tvorbu nových vlakových modelů, aby si obohatili svou vlakovou sbírku. Další utilitou je i konvertor souborů z 3DMaxka do formátu hry Trainz.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Čeština ve hře je opravdu na profesionální úrovni. Přeloženo najdete opravdu vše od nápisů v menu přes různé doprovodné informace. Pochvalu si zaslouží CD Projekt i za přelouskání readme k 3D editoru gMAX, který je minimálně stejně obtížný jako jeho poněkud drašší varianta 3D Studio Max. Během hraní jsem nezaznamenal žádné problémy s češtinou ani s fontem.

 Shrnutí
Opravdu zajímavá hra, která bude zajímat zejména všechny skalní fanoušky vláčků, kteří chtěli mít svojí vlastní železnici v pokoji, ale nemají na ni peníze. I přes všechny nedostatky, jaké hra má (jen 3 tratě, 3 cabviewy, špatné funkce vykolejení, žádné destrukce, projíždění vlaků skrz sebe, vysoké nároky, atd.), se dá Trainz označit za hru, která by měla přinést i hodiny zábavy, jak už projížděním po krajině, tak i tvorbou různých tratí a modelů v přiložených editorech. Na závěr jsem přiložil i souhrn novinek od předchozí verze hry Trainz, který pochází přímo z readme souboru.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Děkujeme firmě CD Projekt za poskytnutí české verze Trainz pro účely recenze. Hru si můžete objednat přímo na webu CD Projektu nebo si ji můžete zakoupit v různých sítích supermarketů a to za zcela přijatelnou cenu 499,- Kč.

Stáhněte si: Dema (66 MB), Video (3 MB)
Související články: Recenze anglické verze hry (12/2001), Novinky

O všech hrách s tématikou vlakových simulátorů se více dočtete na specializovaném webu od Pampalinyho, který sídlí na adrese TrainSim.Tiscali.cz

 
Pampaliny
připravil: jd




 
 
Smarty.cz

Verdikt:

V současné době hra dostává 70%, ale po vyjití očekávaného SP3 by tohle hodnocení mohlo pořádně stoupnout a z Trainzu se může stát i částečný pokořitel MTS i když se jedná o zcela odlišné simulace.

Nejnovější články