Sid Meiers SimGolf - recenze
9/10
zdroj: tisková zpráva

Sid Meiers SimGolf - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

5. 2. 2002 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Co může vzniknout, když dají hlavy dohromady tvůrci Civilizace (Sid Meier) a The Sims (Will Wright), a společně vytvoří hru v mnohém podobnou Rollercoaster Tycoonu, se dočtete v této recenzi.

Autor: Bergy
Publikováno: 5.února 2002


Obrázek zdroj: tisková zpráva Jméno Sid Meier se stalo za ta léta, kdy počítačové hry vládnou světu zábavy, velice známým pojmem. Určitě si vzpomenete na názvy her jako Civilizace nebo Alpha Centauri, které patří k tomu nejlepšímu, co kdy na poli budovatelských strategií z rukou Sida Meiera vzniklo. De facto lze bez nadsázky říci, že když se objeví nová hra, která nese ve svém názvu jméno tohoto geniálního designera, jedná se bezpochyby o další skvělý kousek.

Nejinak tomu je i u zbrusu nové hry jménem SimGolf, která sice neoslní originálním zpracováním, ale svým nápadem a pojetím je to opět něco nového. SimGolf by se dal podle mého charakterizovat jako mix klasického Rollercoaster Tycoonu, arkádové simulace golfu a několika prvků hry The Sims. Uvědomuji si, že to není zrovna jednoduše řečeno, a proto si to trochu rozebereme, abyste lépe pochopili, v čem všem spočívají krásy této hry.

 Budování golfového hřiště na sto způsobů
Na začátku hry dostanete do vínku 100 tisíc, které použijete na nákup pozemku dle vlastního výběru (liší se dle umístění, např. Florida, Skotsko, Havajské ostrovy atd.). Nutno dodat, že nejdříve bude váš výběr hodně omezený, protože mnoho parcel svou cenou přesahuje vaše finanční možnosti. To vás ale nemusí nikterak trápit - až si vyděláte dostatek peněz, budete si kupovat stále lepší a dražší pozemky. Poté začnete stavět první golfové jamky, které pochopitelně přilákají první návštěvníky a ti vám na oplátku budou přispívat do vaší pokladny.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Zajímavé je to, že celá stavba jamek od základu závisí na vašich nápadech a fantazii se meze samozřejmě nekladou. Pokud ovšem chcete dbát na nějaké regule, je dobré řídit se instrukcemi v podobě různých úkolů. Ty se mohou skládat například z toho, že je potřeba postavit jamku s levotočivým nebo pravotočivým spádem, či udělat dlouhou jamku alespoň na 5 parů (golfových úderů). Toto jsou ovšem jen velmi obecná doporučení, i přes ně se dá všechno udělat minimálně na 100 různých způsobů, a tak je každé vaše postavené golfiště vlastně unikát.

Krom samotných jamek je dobré vybavit hřiště i různými prodejnami s občerstvením nebo značkovým golfovým vybavením. Vaši návštěvníci to jistě rádi uvítají a navíc utratí ve váš prospěch další penízky. S vašim rostoucím jměním a počtem jamek se budou uvolňovat další možná vylepšení pro váš klub, která si budete moci dokoupit. Řeč je například o různých cvičištích, půjčovnách minivozítek, posilovnách, tenisových kurtech, apartmánech či bazénech.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Díky těmto vymoženostem se bude vašim hostům pobyt u vás natolik líbit, že si zaplatí stálé členství a stanou se tak plnohodnotnými členy vašeho klubu. Postupně se mohou stát stříbrnými a zlatými členy (čím výše postavený člen, tím více musí přispívat do vaší pokladny :) Vše tedy závisí od toho, jaké podmínky lidem poskytnete a jak dobře se u vás budou cítit. Spokojený člen vás také doporučí dále a občas přivede i nějakého nového hosta, který se za nějaký čas rovněž může stát členem.

 Simulační část
Kdyby byl SimGolf klasickým tycoonem (díky bohu, že není :), tak bych byl s výčtem hlavních rysů hry asi v koncích, ale skutečnost je naštěstí úplně jiná. V momentě, kdy si postavíte základy svého hříště, opravdová hra teprve začíná. Dostáváme se totiž k simulační části. Jak už asi správně tušíte, v SimGolfu máte jedinečnou příležitost na vlastní kůži okusit to, co jste sami zbudovali. Váš klub je tedy reprezentován postavou, kterou si upravíte k obrazu svému (podobně jako ve hře The Sims). Pojmenujete ji, navrhnete oblečení, vyberete obličej, nadefinujete nějaké ty vlastnosti atd. Poté je váš osobní golfista připraven vyrazit mezi ostatní na hřiště a začít hrát.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jako nejlepší metoda tréninku je bezesporu vhodné vyzvat někoho z přítomných členů k vzájemnému přátelskému utkání. Vyzkoušíte si tak různé údery a přijdete na všechny možné i nemožné záludnosti v podobě větru či terénních nerovností. V této chvíli se také jasně ukáže, jestli jsou vámi navržené jamky lehké či naopak těžké. Pokud jste totiž byli při stavbě velmi nepřejícní a rozmístili cestou k cílovému greenu hodně pastí (písek, stromy, kamení, vodní plochy atd.), tak se hráčům (vás nevyjímaje) nebude dařit a jejich nálada bude klesat, což je pochopitelně špatně (naštvaný člověk vám nebude chtít s úsměvem zaplatit členské poplatky, to dá rozum). Naopak pokud jste ony překážky vypustili úplně, jsou jamky zase moc lehké a každému se moc daří, a to také není dobře (to se zvlášť projeví u pozdějších turnajů, kde jde o velké peníze). Ideální řešení tedy je mít obtížnost jamek dobře vybalancovanou a na tu správnou míru právě nepřijdete jinak, než že to pocítíte na vlastní kůži. Naštěstí vám nic nebráni v tom, kdykoli vaše jamky upravit, a tak co jste zanedbali předtím, lze snadno později napravit.

 Uzavírání sázek a turnaje
Trénink v podobě volných zápasů rovněž slouží k prohlubování vašich dovedností, které se postupně zvyšují (pokud se vám daří). Než se tedy pustíte do prvního zápasu o peníze, chce to opravdu několikrát projít celé hřiště. Rovněž vás musím upozornit, že pokud se vašemu svěřenci nedaří a vašim přičiněním zkazí několik úderů, může své pracně nabité schopnosti také lehce ztratit. Sice zde existuje volba, která vám uloží schopnosti vašeho hráče, ale lze je zpětně vyvolat pouze na nezávislý turnaj, který není součástí turnajů v rámci hlavní herní kampaně.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Peníze, jak už jsem řekl, získáváte z poplatků vašich členů, ale to rozhodně není nejrychlejší způsob, jak se obohatit. Daleko lákavější je možnost vyhrát větší sumy peněz v sázkách a turnajích. Sázení je ve své podstatě o něco jednodušší. Funguje to tak, že vás nějaký golfista vyzve na zápas a nabídne vám sázky v podobě určitého obnosu na každou jamku a na celý zápas. Pak jdete od jedné jamky ke druhé a podle toho, jak se vám vede, protivník platí nebo vy jemu.

Turnaje jako takové jsou ale ještě lákavější, hlavní ceny se mohou pohybovat od desetitisíců až po statisíce dolarů, a to už jsou opravdu velké peníze. Pro pořádání turnaje ve vašem klubu ovšem musíte splnit některé z podmínek federace a také přistoupit i na některé úpravy jamek (například pěti parová jamka dostává při turnaji limit pouze čtyř parů atd.). Když je vše připraveno, turnaj začne. Závodí v něm hodně soutěžících a jejich výkony se zapisují do tabulky. Pokud hrajete dobře a umístíte se po skončení turnaje na vrchních bodovaných pozicích, dostanete příslušnou finanční odměnu, kterou můžete libovolně utratit. Docela hezkým zpestřením hry je při turnaji přítomnost televizních kamer a komisařů, kteří dohlížejí na průběh klání. Na hru to asi nemá žádný vliv, ale mě samotnému se to velmi líbilo, opravdu to vypadalo jako skutečný turnaj, které máme občas možnost sledovat v zahraniční televizi.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Expanze do světa
Ovšem ani když se z vás stane golfový přeborník, nemusíte mít strach, že byste se začali se SimGolfem nudit. Pokud dosáhnete určitého stupně popularity, je vám nabídnuta možnost odkoupit si další pozemky, které sousedí s tím vaším a rozšířit tak své hřiště. Na základním pozemku, na kterém začínáte hru, se většinou vejde tak 6 průměrných jamek a to je dost málo, když uvážíte, že skutečné golfové hřiště disponuje celými 18-ti jamkami. Rozšířit svůj pozemek jde samozřejmě několikrát, ale vždy musíte čekat, až vám počítač odkup nabídne.

Ještě jsem se také nezmínil o nutnosti najmout si pomocný personál, který vám bude pomáhat s provozem klubu. V prvé řadě je velmi užitečný zahradní technik, který se stará o ničení plevele na greenech. Dále je dobré pořídit si mobilní občerstvovače - jedná se o pracovníky, kteří roznášejí občerstvení přímo po hřišti a nabízejí je vašim hostům. Krom různých nosičů nezapomeňte ani na človíčka, který se bude starat o prominentní osoby, které k vám přijdou na návštěvu. Ono totiž není vůbec na škodu trošku si tyhle lidi předcházet, můžete od nich posléze dostat i „menší“ sponzorský dar do klubové pokladny a to rozhodně potěší.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Je asi zřejmé, že i přes všechny turnaje vás jednoho dne vaše golfiště omrzí, a proto je tu další možnost, jak ve hře pokračovat. Stačí se pouze přepnout do mapy světa a za své těžce vydělané penízky si koupíte novou lokalitu, kde začnete budovat nový klub. Váš credit a klubový hráč se samozřejmě přesunou do nového působiště také, což velmi usnadní další rozjezd v dané zemi, protože nebudete muset čekat, než si vyděláte provozem klubu na jeho další rozvoj. Jednotlivé pozemky se od sebe také hodně odlišují. Například ve Skotsku se nalézají zříceniny hradů, v Las Vegas je zase všude písek, na Havaji spousta květin atd.

 Průměrná, ale roztomilá grafika
Jak už jsem se v úvodu zmínil, grafické zpracování není nijak oslnivé. Odpovídá spíše klasickému tycoonu. Jedná se tedy o izometrický 2D pohled, který lze otáčet o 90° a fungují zde asi 3 stupně zoomování. Trochu mě udivila nemožnost změnit si zobrazované rozlišení, ale vhledem k titěrnostem, které se ve hře nacházejí, mám pocit, že těch 800x600 bohatě stačí.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Grafika jako taková je jinak docela roztomilá, což ostatně můžete posoudit sami z přiložených obrázků. Možná vás zarazí, že panáčkové jsou oproti jamkám a budovám trošku velcí, ale ono je to jen ku prospěchu věci. Megalomanské golfiště, které by odpovídalo rozměrům postaviček, by podle mého bylo dosti nepřehledné a pokud bychom naopak zachovali stávající velikost pozemků a zmenšili hráče, měřili by pravděpodobně asi tak 2 pixely :) Řešení, které ve Firaxisu zvolili, tedy shledávám jako rozumný kompromis mezi přehledností a velikostním poměrem.

 Ovládání po vzoru The Sims
Celkový interface je velmi nápadně podobný, skoro se nestydím říci převzatý, ze hry The Sims. V levé dolní části obrazovky se nachází ovládací panel s různými nabídkami. Najdete zde jednak stavební prvky a objekty, které si můžete koupit, nebo řadu různých statistik, přehledů atd. Ani ovládání vám určitě nebude činit žádné potíže, je jednoduché a intuitivní, zkrátka není co řešit.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Krom trošku zastaralé grafiky a okopírovaného interface se SimGolfu dá jen těžko něco vyčíst, snad jen, že nelze momentálně odhadnout, jak dlouho podobná hra může člověka bavit. The Sims taky ze začátku vypadaly úplně skvěle a celkem rychle se dokázaly ohrát - vše pak musely zachraňovat dodatečné datadisky. Na druhou stranu na oficiální stránce SimGolfu se už nyní objevily první addony v podobě různých přídavků. Pokud se zaregistrujete pomocí svého registračního čísla, můžete si je tam zdarma stáhnout.

Další informace o SimGolfu v prvních dojmech z dema zde.

Stáhněte si: Demo (41 MB)

 
Bergy
připravil: jd




 
 
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

Verdikt:

Sid Meier znovu boduje, tentokrát však s netradičním pojetím golfu.

Nejnovější články