Poseidon - recenze
9/10
zdroj: tisková zpráva

Poseidon - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

17. 7. 2001 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Výborná budovatelská strategie Zeus: Master of Olympus se dočkala přídavku Poseidon, který vás zavede na bájnou Atlantidu.


Poseidon - recenze

Autor: Leon
Publikováno: 17.července 2001

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Atlantida byl bájný ostrov pod vládou boha Poseidona, který se podle Platóna nacházel za mořskou úžinou spojující Středozemní moře a Atlantský oceán. Bohatá a mocná, avšak na duchovní kulturu chudá Atlantida útočila na země Středozemního moře. Mravně zkažená Atlantida byla nakonec poražena Athénami a posléze se podle Platóna propadla do moře. Dnešní výzkumy dna Atlantského oceánu ovšem existenci Atlantidy nepotvrzují.

Takto se v dnešních učebnicích a encyklopediích popisuje pověst o legendární pevnině Atlantida uprostřed Atlantiku, na kterou se autoři rozhodli situovat datadisk Poseidon k výborné strategii Zeus (recenze) od Impressions Studios (vydavatelem je Sierra). Budovatelské strategie od této firmy mám v oblibě již od okamžiku, kdy jsem začal hrát Caesara 3. Od té doby jsem si nenechal uniknout ani všechny jeho následovníky, které se objevují zhruba s roční pravidelností - Pharaoha a následný datadisk Cleopatra a samozřejmě i loni vydaný Zeus: Master of Olympus. Proto jsem těšil i na Poseidona a již teď mohu říct, že jsem nebyl rozhodně zklamán. Strategii Zeus jsem rozebíral již v loňské recenzi, a tak se protentokrát zaměřím jen na novinky v samotném datadisku.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Objevení Atlantidy
Poseidon jako datadisk nabízí 6 nových kampaní s počtem misí přesahujícím číslo 40. To je samo o sobě obdivuhodné číslo, zvláště když si uvědomíte, že nad každou misí strávíte několik hodin. Výsledek je ten, že Poseidon vám vydrží bohatě na celé prázdniny a i pak si můžete hrát s editorem scénářů až do naprostého vyčerpání nebo potopení Atlantidy. Hra začíná objevením Atlantidy, kdy jste vy, jako syn Atlase a vnuk Poseidona, vysláni na ostrov s cílem vybudovat tam nová města a kolonie. Později se vydáte za hranice Atlantidy a octnete se ještě před Kolumbem na pobřeží Ameriky a přilehlých ostrovů, stejně tak se ovšem k dalším dobrodružstvím vrátíte i do samotného Obrázek zdroj: tisková zpráva Středozemního moře.

Atlas byl jeden z Titánů. Jako účastník vzpoury proti bohům byl za trest poslán na západní kraj světa, aby tam svými bedry podpíral nebeskou klenbu. Perseem byl později proměněn v pohoří Atlas v Africe.

Hra se opět snaží navodit atmosféru mýtických bájí a pověstí, k čemuž mají napomáhat i boje mezi nestvůrami a hrdiny, kteří je (podobně jako v kýčovitých amerických filmech) vždy porazí. Vše je ale upraveno pro potřeby hry, takže čas od času narazíte na nějaký ten mýtický nesmysl. Klasický případem je Atlas, který je sice ve hře zařazen mezi bohy, ale ve skutečnosti mezi ně nepatří.

 Novinky nejen v budování města
Poseidon také přináší některé novinky přímo v hierarchii budování města, z nichž hodně je spíše kosmetických a málokterá opravdu významná. V zemědělství máte nyní možnost chovat kromě ovcí a koz i krávy, ze kterých po porážce získáte maso (mléko kupodivu ne, asi je tenkrát neuměli podojit). Každoroční sklizeň můžete nově rozšířit i pomeranče, které získáte ze zasazených pomerančovníků.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Poseidon byl bratr Dia (tak se skloňuje Zeus) a byl uctíván jako nejvyšší vládce moří. Je mu ale připisováno i zemětřesení, neboť vlnobitím dával do pohybu zemi ležící na vodách. Zobrazován je obvykle s trojzubcem a v doprovodu mořských bohů a nymf.

Dvě drobné změny jsou i v průmyslu, kde teď můžete těžit i černý mramor a pak něco, čemu se říká orichalc a co netuším, co může být (ani jsem to nikde nenašel). Hodně nových položek přibylo v oblasti zkrášlování okolí, ale ty jsou tam navíc víceméně pouze pro zpestření.

Podstatně zajímavější novinkou je možnost postavit hipodrom, ze kterého vám jednak plynou peníze a také má nemalý vliv na vaše hodnocení v očích obyvatel města. Hezké na tom je, že se hipodrom staví z jednotlivých částí, takže si můžete postavit tvar dráhy podle libosti. Pak již jen stačí mít ranč, který vám bude dodávat koně pro závody, a máte v provozu chloubu svého města.

Velké změny se dotkly kultury ve městě, která prakticky přestala existovat a nahradila ji složka vědecká. Místo škol, gymnázií, divadel a dalších přináší Poseidon knihovnu, hvězdářskou observatoř, kterou musíte zásobovat učenými astronomy z univerzity, laboratoře pro změnu potřebují vynálezce a muzeum je pak další dominantou v městské zástavbě. Věda má ale pouze globální význam a vědci pro vás nic nového nevymyslí.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Vliv Hery a Atlase
Ve hře potkáte i dva nové bohy. Jako první narazíte na Heru, která na vás čeká hned v první kampani a bohužel vám dá hned najevo, co dokáže, když si jí nebudete předcházet. To pak ničí, co jí přijde pod roku a spadeno má speciálně na stáda krav a pomerančovníky. Zvláště nepříjemné pak je to, že vám ničí pověst u ostatních měst, což přináší problémy v obchodu a při žádostech o dodávky zboží. Když si ji naopak Obrázek zdroj: tisková zpráva dokážete naklonit na svoji stranu, zvýší vám úrodu i kredit vašeho města, navíc je jediným bohem, který může zasáhnout proti Diovi, který může také patřičně dávat najevo svou nespokojenost. Jak je vidno, už sám mocný Zeus byl pod pantoflem…

Hera byla řecká bohyně a zároveň manželka Diova. V době mykénské pravděpodobně ochránkyně vladařského paláce, později, jako Diova žena, střežila rodinu, sňatek, ženy, manželské děti a manželskou věrnost. Vůči milenkám a nemanželským dětem Diovým mstivá.

Druhým bohem (nebohem) je pak Atlas, který dokáže výrazně zvýšit nebo snížit produkci mramoru a práci řemeslníků využívajících tuto surovinu. V praxi to znamená, že dokáže značně urychlit výstavbu pyramid a chrámů, což vám dokáže ušetřit spoustu času. Tedy pokud je vám nakloněn, v opačném případě je dopad přesně opačný. Nové jsou i mytologické nestvůry Sfinx a Chiméra, před kterými vás zachrání další hrdinové v podobě Atalanty a Bellerofona.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Sfinx je obluda s ženskou hlavou, lvím tělem a ptačími křídly. Byla dcerou stohlavého obra Tyfóna a jeho manželky Echidny. Žila na skále u Théb a lidem kladla otázku, kterou jí daly Múzy: Kdo chodí ráno po čtyřech, ve dne po dvou a večer po třech nohou? Každého, kdo hádanku neuhodl, rozsápala. Odpověděl jí až Oidipus, pozdější thébský král. Po jeho odpovědi se Sfinx vrhla ze skály. Chiméra byla zase obluda sršící oheň, se lví hlavou, kozím tělem a hadím ocasem.

Zkrátka drobné změny můžete najít téměř všude. Podstata hry ale zůstala stejná, tedy výstavba prosperujícího města do takové míry, abyste mohli splnit předem dané úkoly. Poseidon přináší zapeklité mise, kdy se musíte opravdu hodně soustředit a mít již s těmito hrami určité zkušenosti. Ono se stejně předpokládá, že datadisk si koupí ten, kdo je fanouškem tohoto žánru (ostatně pro hraní potřebujete i původní hru). Pro ty je pak přiložen i editor scénářů a kampaní, kterým si můžete vytvořit další mise do hry. Pokud vám ani to nebude stačit, dají se na internetu najít již někým vytvořené scénáře.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Resumé
Tak takový je tedy Poseidon, který je dalším mezníkem v úspěšné sérii budovatelských strategií od Sierry. Bude zajímavé sledovat, kterým směrem nyní autoři upnou svoji pozornost, neboť podle obvyklého schématu by po datadisku k minulé hře měla následovat hra z prostředí jiné starodávné civilizace. Už jsme se dočkali Říma, Egypta i Řecka, což jsou ty nejvýznamnější a výběr dalších je již dost omezený. Nabízí se například Mezopotámie, Indie, Čína, Japonsko nebo Aztécká říše. Osobně bych si tipnul Čínu, ale jde jen o tip, protože další plány zatím Sierra tají.

Je jisté, že ačkoliv je Poseidon nesporným vrcholem v celé sérii těchto her, přece jen již asi celý systém bude muset projít určitou modernizací a proměnou. Nechme se překvapit, co z toho nakonec vyleze, protože nepochybuji o tom, že Sierra bude v této herní sérii pokračovat.

Leon
připravil: jd





Smarty.cz

Verdikt:

Pokud máte rádi budovatelské strategie nebo a vlastníte strategii Zeus, je pro vás Poseidon téměř nutnost. Ve spojení s původní hrou je to vrchol všech budovatelských strategií od Sierry a na poměry datadisku nabízí nebývale dlouhou dobu samotné hry, zvýšenou obtížnost, editor scénářů a docela dost novinek. Já vám ho mohu jen doporučit.

Nejnovější články