Neverwinter Nights 2 Myster. of Westgate
6/10
zdroj: tisková zpráva

Neverwinter Nights 2 Myster. of Westgate

Datum vydání:
28. dubna 2009
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

9. 6. 2009 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Hrdina při dobrodružstvích objeví tajemnou masku a když si jí nasadí, zjistí, že se jí nemůže zbavit. A co hůř, stále se mu v třetím datadisku vracejí noční můry...

Autor: Jiří Sládek
Publikováno: 9.června 2009
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: prodávaná/anglická/PC
Doba recenzování: pár týdnů

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Mysteries of Westgate, stejně jako Storm of Zehir a Mask of the Betrayer, opět není samostatnou záležitostí, k jejímu hraní musíte mít nainstalovanou originální gamesku Neverwinter Nights 2 (což je mimochodem asi ta nejlepší protipirátská ochrana, jaká vůbec může být). Přídavek navíc nekoupíte jako krabicovou verzi, ale můžete si jej pouze elektronicky stáhnout. Za nějakých deset dolarů.

Úvodní zápletka není nikterak prudce originální. Hlavní hrdina při svých dobrodružstvích objeví tajemnou masku – a když si jí nasadí, zjistí, že se jí nemůže zbavit. A co hůř, stále se mu vracejí noční můry a pomalu propadá šílenství. Při pátrání po původu prokletého předmětu zjistí, že za jejím vznikem nejspíš stojí zločinecká organizace Night Masks. Vydává se proto do přístavního města Westgate, které je domovem tohoto syndikátu...

V duchu D&D 3.5
Hrdinu si samozřejmě můžete na začátku hry vytvořit k obrazu svému. Hra opět stojí na oblíbených pravidlech Dungeons & Dragons, konkrétně na verzi 3.5 (popravdě jsem zvědav, kdy se objeví první titul postavený na aktuální čtvrté edici pravidel). Oproti datadisku Mask of Betrayer při tvorbě postavy i v dalších aspektech herního systému najdeme změny jen kosmetické, takže ostřílení hráči budou jako doma.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Ras, profesí i prestižních povolání (k dispozici jsou až později, po splnění určitých podmínek) je opět přehršel, stejně jako dovedností, kouzel a speciálních schopností. Záleží jen na vás, zda si vytvoříte třeba zásadového trpasličího kněze, natuplého půlorckého bojovníka či podlého drowa ovládajícího čarodějné i zlodějské řemeslo.

Nic pro začínající hrdiny
Dobrodružství je koncipováno pro hrdiny střední úrovně, a začnete s postavou na osmém levelu. Můžete si vybrat, zda ji za vás počítač „level-upuje“ automaticky, nebo si pěkně popipláte hrdinu sami. Osobně mám rád, když se dobrodružství rozjíždí pěkně od začátku a potěší vás i vyhraný boj nad agresivní krysou či nešikovným goblinem, ale zkušenější postava vám zas umožní hned od začátku vychutnávat širší repertoár kouzel či speciálních útoků.

Po vylodění zjistíte, že Westgate je vskutku zajímavé město. Půlork není – alespoň od třetí edice D&D – žádnou velkou raritou, ale potkávat na ulicích půlogry a ještěrčí lidi není ani v pestrém světě Forgotten Realms tak úplně běžné. A to nemluvím ani o tom, že zavítáte i do podsvětí, místa v podzemních kanálech zvaného Undergate. A tam se potuluje ještě horší sebranka: mindflyeři, temní elfové, impové, cestovatelé mezi světy tieflingové a aasimaři... prostě radost pohledět.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Třenice v partě
Autoři připravili i zajímavý repertoár postav, které se k vám mohou přidat. Hned po opuštění lodi vás na molu osloví půlelfská zlodějka, vaše spolucestující. Vypadala poměrně schopně, tak jsem ji hned najal jako doprovod, i když jde o docela zlou a nepřející slečnu. Poměrně brzy si můžete partu doplnit na plný počet čtyř reků – při prvotním pobíhání po městě a jeho prozkoumávání narazíte i na padlého paladina nebo nabručenou kněžku. Časem se ukáže, že Zvětšit zdroj: tisková zpráva všichni mají své důvody, proč pátrat po společenství Night Masks.

I v tomhle datadisku funguje tzv. Influence, tedy ovlivňování vašich parťáků. Vaše rozhodnutí i způsoby vedení rozhovorů je s vámi sbližují nebo naopak rozkmotřují; a je jasné, že dost často si musíte vybrat, zda potěšíte spíš zákeřnou zlodějku nebo čestného bojovníka. Postavy se navíc mezi sebou čas od času pohádají a je na vás, jak diplomaticky spor vyřešíte. Přátelsky naladěná postava vám pak leckdy poradí a prozradí něco z vaší minulosti, nabroušený člen party vám naopak nijak nadšeně pomáhat nebude.

 Zkažené město
Příběh je docela temný, plný různých kultů a zločineckých organizací – ve městě totiž nepůsobí jen gang Night Masks. Ve Westgate platí, že věřit se nedá nikomu. Děj je svou konstrukcí takovým opakem předposledního kousku postaveném na Neverwinter Nights, drobné odbočce Storm of Zehir. Zatímco tam jste měli k dispozici poměrně široký svět, nelineární děj a partu rovnocenných hrdinů, Mysteries of Westgate je o intenzivnějším – a také lineárnějším – příběhu, který se točí hlavně kolem ústřední postavy. Nejspíš vás ale více potáhne až ke konci.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Více méně lineárně
I když si čas od času odskočíte na nějaké vedlejší úkoly, budete je plnit spíše při cestě za dějovou linií. Škoda, že dost z nich je vesměs klasických a navíc tak trochu vytržených z kontextu; budete je vlastně plnit jen kvůli zlaťákům a zkušenostem, hrdinové jako takoví vesměs nejsou moc motivování nějak osobně. Konec konců i motivace k odstranění masky – tedy v podstatě ústřední zápletka – je ve hře diskutabilní. Masku totiž máte v inventáři a nemusíte ji ani nasazovat, takže na ní v některých fázích hry úplně zapomenete. Což je trochu divné.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Taktické boje
Boje probíhají klasicky „neverwinterovsky“, tedy v reálném čase s možností pauzy. Při zastavení hry v klidu můžete rozdat nové příkazy, zvolit seslání kouzel či útok na konkrétního protivníka... Jelikož jsou vaši hrdinové (ale i protivníci) již od začátku zkušenější než bývá u začátečníků obvyklé, jsou bitvy opravdu pestré. A někdy také poměrně těžké, takže budete muset dost taktizovat. S běžným posláním reků vstříc nepřátelům moc neuspějete, musíte skutečně využívat všechny výhody a prostředky. Tedy hlavně kouzla a speciální schopnosti.

Taktici si užijí zvláště při gladiátorských bojích v aréně, kterým se v podstatě nevyhnete. V jedné části příběhu totiž musíte najmout loď, a na to potřebujete až extrémní hromadu zlaťáků – vydělat takovou sumu jinak než v aréně je prakticky nemožné. Potěší ale, že některé jiné situace můžete ukecat, záleží na tom, jak máte dobré schopnosti Diplomacy, Bluff a Intimidate. Zkoušel jsem třeba různě řešit rozhovor s podvodným provozovatelem psích závodů, a zatímco blafování a agresivní přístup vedly k boji, diplomatický návrh vyústil v mírové řešení úkolu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky v galerii

Zastaralá grafika
Buďme upřímní, grafický engine už nepatří mezi nejnovější. Samozřejmě že prostředí je o něco detailnější než třeba v původním Neverwinter Nights 2, ale přesto už se nemůže měřit s aktuálními tituly. Ale úplně špatně nevypadá, to zas ne; snad jen v některých městských lokacích (tedy vlastně docela často, jelikož hra se až na výjimky odehrává přímo ve Westgate) budete mít trochu problémy s kamerou, které se do výhledu plete městská zástavba. Hra nabízí pár nových hudebních kousků, které jsou tradičně na vysoké úrovni; práci zvukařů ale trochu degradují chyby, jako jsou různě hlasité hlášky nebo nesmyslné přehrání nějakého výkřiku třeba při přechodu mezi lokacemi.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Mysteries of Westgate je nakonec docela fajn přídavek, za deset dolarů poskytuje víc zábavy než leckterá hra za plnou cenu. Měl by vám totiž vydržet něco mezi deseti a dvaceti hodinami, podle toho, jak moc se budete mazlit s vedlejšími questy. Pokud patříte mezi fanoušky žánru, budete se bavit slušně. A překousnete i postarší grafiku či fakt, že v herním systému nenajdete moc novinek.

zdroj: ArchivSouvisející články: Novinky, NWN2: Storm of Zehir recenze, NWN2: Mask of Betrayer recenze, Neverwinter Nights 2 recenze

 
Jiří Sládek
autor je šéfeditorem portálu TN.cz
 
 

Verdikt:

Pro fanoušky série pěkný přídavek za příjemnou cenu. Plusem je hlavně zajímavé a pestré město, netradiční postavy a taktické boje, mínusem postarší grafika a místy trochu plytký příběh.

Nejnovější články