Mount and Blade: Ohněm a mečem - recenze
5/10
zdroj: tisková zpráva

Mount and Blade: Ohněm a mečem - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

27. 4. 2010 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Vzít schéma původní hry Mount and Blade a zasadit ho do reálného světa? To zní zajímavě. Když se k tomu navíc přidá i několik změn, může jít o příjemné pokračování.

Autor: Petr Ciesarík
Publikováno: 27. dubna 2010
Verze: review/PC/česká
Doba recenzování: 1 týden


Obrázek zdroj: tisková zpráva Vzít původní schéma hry Mount and Blade a zasadit ho do reálného světa? To zní zajímavě. Když se k tomu navíc přidá i několik změn, může jít o příjemné pokračování. Otázkou zůstává, zda se to za tu plnou cenu vyplatí.

Předloňské "free-roam" středověké RPG Mount and Blade svou jednoduchou hratelností a nevídanou kvalitou překvapilo nejednoho hráče a pro mnohé tehdy šlo o jedno z nejpříjemnějších překvapení. Ukázalo se, že když se chce, tak to jde i bez všelijakých DirectX 10 efektů a nejmodernějších trendů. Úspěchu si byli vědomi i samotní tvůrci a distributoři. Jinak by nás v krátkém sledu neobdarovali hned dvěma nástupci. Jeden se jménem Warband a druhý s názvem Ohněm a mečem. Právě ten se na náš trh – v české verzi - dostal o fous dříve díky CD Projektu.

 Bitva o východní Evropu
Na rozdíl od předchozího dílu se pokračování Ohněm a mečem (dále jen OaM) může pochlubit skutečnou mapou a pravými názvy měst. Zatímco původní Mount and Blade nabízel dobrodružství ve fiktivním světě Calradia, v OaM zavítáte do východní Evropy. V 17. století tady totiž o svá území bojuje hned pět velmocí. Krymský chanát, Moskevské carství, Švédské království, Záporožské vojsko a Rzeczpospolita. Jména některých panovníků navíc vycházejí ze stejnojmenného knižního zpracování a také z románu „Potopa“.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Avšak osobně jsem čekal větší příběhové grády. Bohužel se zde oproti předešlému dílu neděje nic zvláštního a národy si mezi sebou vyřizují účty zrovna podle toho, zda jsou ve válce či mají uzavřenou mírovou smlouvu. Podle vašich činů se pak odvíjí i jejich postavení k vám. Zaútočíte-li na zásobovací vůz Krymského chanátu, budou si to pamatovat a vaše příští setkání s nimi nebude zrovna přátelské. Bojuje-li ovšem tato frakce například s Moskevským carstvím, s nímž máte relativně dobré vztahy, je jasné, na čí stranu se v bitvě přidáte. V případě vítězství se vám pak dostane vřelého poděkování za spojenectví v boji.

 Jiná doba
Kompletně zmizela možnost najímat do svých řad obyčejné rolníky z vesnic. Od toho tu nyní jsou po mapě rozmístěné a neutrální žoldnéřské tábory, v nichž najdete za rozumný peníz příslušníky každého bojového odvětví (pěchota, střelci, jízda). Nutno podotknout, že v 17. století se začaly hojně využívat střelné zbraně, jejichž nabíjení trvá pekelně dlouho a někoho může až několika vteřinové čistění muškety rozčarovávat. Nelze to ale brát jako chybu, v reálu to trvalo stejně dlouho.

Abych se přiznal, patřím mezi vyznavače středověku, kde se všichni mydlili pomocí mečů, seker a střílelo se šípy z luků a kuší. Zde takové nástroje samozřejmě najdeme také, ale vojáci s sebou ve většině případů nosí hlavně pušky a šavle. Je se třeba zamyslet nad tím, zda vám tento styl bude vyhovovat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Divoká hospoda
Jednou z mála novinek v OaM je jiný přístup k hostům v hospodě. Jako vždy zde můžete najít nové společníky do party či různé překupníky. Nově v krčmách ale narazíte na obyčejné hosty, se kterými může být veselo. Buď je totiž můžete vyzvat na obyčejný pěstní souboj anebo utrousíte nevhodnou poznámku a už se na vás žene celá parta. V prvním případě se s protivníkem vsadíte o nějakou částku a vítěz šarvátky shrábne do kapsy soupeřovu polovinu. V druhém případě naopak dojde na tvrdý souboj s meči, ze kterého si za úspěšné situace odnesete především zkušenostní bodíky. Odejdete-li poražen, budete prožívat trauma, z něhož se musíte nejlépe vyspat. Tento systém tak nahradil arény, jež se zde už nevyskytují. Fajn nápad, ovšem „gladiatorské“ souboje v arénách jsem prožíval více.

 Co dál nového?
Další převratné novinky ale budete v OaM hledat marně. Graficky se vše pohybuje na stejném bodě. Zasvěcení hráči už od prvních momentů budou vědět, která bije, čili se nemusí bát převratných zásahů do principu hry. Dialogy a hlášky jsou místy dokonce identické jako v původní hře. Jejich pročítání je navíc stejná nuda, a tak jsem byl zklamán, že si autoři s tím nepohráli trošičku více. Začátek je opět mírně těžší, ale po prvním rozkoukání vám vše začne šlapat tak, jak má. Každý si ostatně najde ten správný klíč, jak se vyšvihnout se svou reputací nahoru.

Co se týče questů, opět se dočkáte totožných proseb typu „zanes dopis tam a tam“ nebo „tamhle ten šmejd mi dluží peníze, dostaň je z něj“. Nehledě na to, že tyto úkoly se neustále opakují a máte-li jich plné zuby z Mount & Blade, zde si zrovna nepolepšíte. Občas to navíc bývá i slušné rodeo, a to například když jsem měl přepadnout jeden zásobovací vůz. Díky překladatelské hrubce jsem byl navíc poměrně zmaten a musel jsem jej nahánět na místě, kudy by mohl projíždět. Nakonec se mi to zdárně povedlo. Doufejme, že tento bug byl jen příčinou mé review verze. Jinak jsem ale při hraní nenarazil na nic převratného, co by se dalo české verzi vytknout.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky v galerii

 Závěr
Ohněm a mečem sice nabízí desítky a desítky hodin hraní navíc, ale vzhledem k tomu, že oproti prvnímu Mount and Blade je změn pomálu, to není zase až taková sláva. Pravda, zábava je to stejná, ale sám bych nejraději zůstal ve fiktivním království Calradie, kde mě to přece jen bavilo o něco více. Navíc dávat za tohle devět stovek, když původní hra nyní stojí 199 Kč, to mi přijde nemístné a možná i trochu nefér.

Uvidíme, jaký svěží vítr do hry přinese aktuální přídavek Warband, jenž konečně obsahuje multiplayer a mohl by tak tuto sérii posunout zase o něco dál. Na závěr se hodí připomenout, že Ohněm a mečem je samostatně spustitelný přídavek, čili není nutné si ještě připlácet za základní Mount & Blade.

Stáhněte si: Intro, Patch

Související články: Novinka, Recenze původního Mount and Blade, Vše o Mount and Blade: Warband

Petr Ciesarík
autorovi je 18 let a studuje SPŠEI v Ostravě; spatřit ho můžete také na Hratelně; z her mu nejvíce sedí akční, RTS a RPG tituly; aktivně hraje hokej, vedle sportu ho baví dobré filmy a soundtracková hudba




 
 
Petr Ciesarík

Verdikt:

Kromě zasazení do jiné doby a pár malých změn, prakticky nic nového. Přijde mi docela odvážné účtovat si za tento přídavek 899,-. Být vámi, raději se poohlédnu po fanouškovských výtvorech, kterých je na internetu spousty a nabízí stejnou zábavu zadarmo, nebo si počkejte na zlevnění, které v řádu měsíců určitě nastane.

Nejnovější články