Letopisy Narnie: Princ Kaspian recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Letopisy Narnie: Princ Kaspian recenze

29. 6. 2008 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Hrdinové oceňovaného prvního dílu trochu zestárli a společně s hromadou nemrtvých potvor musí zachránit poničenou Narnii ve velkolepých bitvách lepší než běžné filmové hry.

Autor: Lichtenberg
Publikováno: 29.června 2008
Verze hry: prodávaná/česká/PC
Doba recenzování: 1 týden

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Nedávno měl českou premiéru dobrodružný film Letopisy Narnie: Princ Kaspian. Jedná se o druhý díl ze sedmidílné knižní série a stejně jako v případě jedničky (z roku 2005) se do obchodů dostalo i herní zpracování. Pokud si ještě vzpomínáte, ta byla příjemným překvapením a recenze tehdy byla zaplněna téměř samou chválou. Druhý díl, Princ Kaspian, mají na svědomí stejní tvůrci Travellers Tales (mimochodem autoři výborného LEGO Indiana Jones) a málokdy se mi stává, že bych ke hře na motivy dětského snímku přistupoval s takovými nadějemi jako tentokrát.

Urostlejší hrdinové
Zatímco první díl se zaměřil pouze na toulání čtveřice mladých hrdinů - Petra, Zuzky, Edmunda a Lucinky - po tajemném světě Narnie, ve dvojce už to jsou staří pardálové, kteří se vyznají a tajuplný svět jim není cizí. Společně s princem Kaspianem a hromadou dalších nemrtvých potvor totiž musí zachránit poničenou Narnii a porazit nepřátelské vojáky z Talmirie.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Princ Kaspian se od Lva, Čarodějnice a Skříně liší především tím, že se do hry tentokrát dostane mnohem více postav a to i v mnohdy velmi rozsáhlých bitvách. První díl se zaměřoval především na zkoumání neobjeveného světa čtyřmi obyčejnými děcky - napodruhé už jsou ale děcka občas střídána velkými obry, malými trpaslíky, kentaury, minotaury, elfíky a dalšími stvořeními, které se raději ani neodvažuji pojmenovat.

Sám Kaspian nakonec žádnou velkou roli nemá - je spíše takovým pátým bojovníkem a kdo čeká dlouhou epickou kampaň za jeho postavu, bude pravděpodobně zklamaný. Hlavní roli totiž stále hrají děti... a trpaslík.

Šest kampaní
Letopisy Narnie: Princ Kaspian je ve své podstatě klasická žánrovka, na které jsme u her na motivy dětských filmů zvyklí. Namísto Shreka či Doby Ledové ale snese srovnání spíše s komplexnějším pátým Harrym Potterem. Princ Kaspian je totiž vším možným, jen ne stereotypní skákačkou v krutě omezených lokacích.

Základní děj tvoří šest malých kampaní, které jsou logicky dějově srovnané. V té první se podíváte, jak před několika stoletími poslední bojovníci bojovali o záchranu Narnie. Ve druhé přijedou za pár set let děti, bývalí vládci Narnie (pokud vás matou časové nesrovnalosti, nechte je plavat) a společně s Kaspianem, trpaslíkem a dalšími začnou bojovat proti Talmirii. Pochvalu si v tomto případě zaslouží různorodost těchto kampaní. Zatímco v jedné bojujete v otevřené bitvě se spoustou vojáků, v další tiše prolézáte tmavými zákoutími hradu a mlátíte nepřátele po troškách.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Každý zvládá něco
Do každé akce vás hra posílá ve dvou, občas až v šesti členech. Jak jsem již naznačil v mini-nadpisu, každá postava umí něco jiného a vy je tedy budete muset často střídat. Sice už zmizela propracovaná kooperace postav z jedničky (kdy se třeba zároveň využívalo služeb dvou postav najednou), ale umění postav je i tady velmi důležité.

Petr ovládá hák, Edmund meč, Zuzka je výborná lukostřelkyně a Lucinka, když chce, umí dobře pracovat s dýkami. Dále zde máme trpaslíka, který se dokáže vecpat do malých vstupů a případně tam pomoci hlavním hrdinům v dalším postupu. Princ Kaspian je kupodivu postava velmi slabá. Až mě zarazilo, že jeho kombinace luku a meče je z této šestice téměř nejméně úderná.

Na pomezí bojovky a adventury
Akční část hry, které je přeci jen většinová, probíhá klasickým klikacím systémem. Levým tlačítkem mlátíte, pravým tlačítkem mlátíte silněji a stisknutím dané klávesy se můžete krýt. Díky občas trochu zběsilé kameře (o které si poreferujeme později) je kosení nepřátel ze začátku trochu oříškem. Po pár minutách si jej ale vryjete pod kůži a nebudete s ním mít větší problémy. Jinak interakce s okolím probíhá většinou v klikáním dané klávesy v co nejrychlejším tempu. Například pro zaktivování páky musíte zběsile klikat dané akční tlačítko.

Druhá Narnie není žádnou tupou bojovkou, jak by se s výpisu schopnosti hrdinů mohlo zdát. Časté bitky střídají i lehčí hádanky. Většinou se jedná o přinesení nějaké ztracené části mechanismu z jedné strany lokace na druhou, nebo přišlápnutí nějakého pozemního tlačítka, kterým se otevřou nějaké postranní dveře. Občas si k otevření musíte pomoci i výstřelem z luku nebo hákem.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Kromě bitek a postupu lokací vpřed tu samozřejmě máme i vedlejší sběratelské bonusy, na které jsme v tomto žánru zvyklí. Sbírat můžete stříbrné a zlaté mince, které jsou ale víceméně nepodstatné. Pro stoprocentní dohrání Prince Kaspiana však musíte otevřít veškeré bonusové truhly v lokacích, jenž jsou zavřeny na určitý počet klíčů. A právě tyto zlaté klíče jsou roztroušeny různě po mapě a najít je není vůbec jednoduché.

Adventurní část tedy zde není vůbec složitá, ale hra díky její jednoduchosti příjemně šlape a má spád. Mlácení protivníků si tedy spíše jen tak kořeníte nějakou prostou hádankou a pro různorodost hry je to nakonec velmi dobře. Velmi se mi líbilo v druhé kampani využití spících medvědů, kteří na vás útočili a při správném úhybu jejich atakům vám mohli rozbít různé těžké překážky přes cestu. Travellers Tales v tomto ohledu překvapují a patří jim za to zdvižený palec.

Letopisy Narnie: Princ Kaspian je hra primárně určená dětskému publiku, avšak dle mého názoru i dospělí hráči ocení dobře prokreslené lokace a zábavné kampaně. Pro děti se ale jedná o jednu z nejlepších her poslední doby a je tomu tak především proto, že z nich herní mechanismy nedělají blbce a nechávají je projevit i smysl pro taktiku.

 Toulavá kamera
Přijít to muselo a zkušení to při pohledu na obrázky možná trochu tušili. Hlavním problémem Prince Kaspiana je statická kamera, která zabírá hrdiny z jednoho pohledu a je jí úplně jedno, zda máte zrovna celý výhled zakrytý střechou domu nebo velkým košatým stromem. Velmi často také musíte se svým hrdinou běžet zpátky proti obrazovce a nevidíte tedy, co se před vámi vyskytuje. Kaspian je hrou multiplatformní a tyhle problémy jsou pro tuto sortu her docela běžné. Pokud ale nad nákupem Kaspiana vážně uvažujete, neměl by vám tento problém výběr nějak výrazněji ovlivnit. Všechno ostatní totiž šlape výborně....

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry v galerii

Ano, mluvím teď i o velmi povedené grafice, jejíž koncept kopíruje známá prostředí z filmu. Rozbořená Narnie, Tamarijský hrad nebo hlavně parádní bitva o Narnii – to vše je zabaleno do velice půvabného hávu, který je pro dětské hry stále relativně exotický. Dětské hráče potěší i hojná přítomnost videí, ač už vystřižených z filmového plátna nebo těch, které jsou vytvořené v enginu hry. Zkrátka co se týče grafiky, není, co bychom hanili. Navíc hru můžete spustit i na podprůměrné sestavě CPU 1,5 GHz, 256 MB RAM a grafické kartě o 64 MB. Testováno na čtyřnásobně silnějším počítači bez větších problémů. Mimochodem, hra si nepamatuje vaše zvuková nastavení a po novém zapnutí se vám dabing i hudba spustí opět na plné pecky. To je ale přeci jen spíše hnidopišství.

 Mít nebo nemít?
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Travellers Tales vlastně ani špatné hry dělat neumí. Vyšlapanou cestičku po prvním dílu zametly i se sněhovými vločkami a vrhly se do boje. Kaspian je sice jako postava velmi marná, ale děti a nemrtví toho hodně zachraňují. S kvalitní lokalizací od CD Projektu (titulky) se to za těch sedm stovek vyplatí i těm z vás, které podprůměrné filmy na motivy Narnie spíše odpuzují.


trailer ze hry

Stáhněte si: Videa

Související články: Recenze filmu, Novinka, Recenze první hry Letopisy Narnie

 
Lichtenberg
autorovi je 17 let, studuje ekonomickou školu v Jindřichově Hradci a hraje závodně lední hokej, přispívá i do SCORE, z žánrů má nejraději adventury a hry se silným příběhem. 
 
Lichtenberg

Verdikt:

Kvalitní kus masa i pro vegetariány. Pokud jste fandové knihy, filmu, prvního dílu hry nebo prostě jen kvalitních dobrodružných příběhů, neměl by Lord Kaspian ve vaší sbírce chybět.

Nejnovější články