Knights of the Temple 2 - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Knights of the Temple 2 - recenze

Datum vydání:
24. listopadu 2005
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

19. 1. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Když už to vypadalo na klid, noční můry plné démonů se vrátily. Templářský rytíř tedy opět musí vytasit svůj meč a předvést bojová komba, aby v této akci říznuté RPG prvky zachránil středověký svět. P.S. Made in Slovakia.

Autor: David Ducháček
Publikováno: 19.ledna 2006
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: anglická/finální
Doba recenzování: 2 týdny


Obrázek zdroj: tisková zpráva Knights of the Temple byla docela slušně zpracovaná středověká third-person akce, jež se však potýkala s řadou nedostatků, které ji před dvěma lety zbytečně srážely k zemi (recenze). Stál za ní vývojářský tým Starbreeze, pro nějž asi účast na pokračování nebyla tak lákavá (nebylo by se co divit, po úspěchu s Riddickem a obdržení mnohem lukrativnějších nabídek), takže je v případě dvojky vystřídal slovenský Cauldron známý hlavně díky Conanovi.

Příběh Knights of the Temple 2 (dále už jen KOTT2) navazuje na svého předchůdce a hlavní roli v něm opět hraje templářský rytíř Paul de Raque. Když už to vypadalo na chvilku klidu, noční můry plné démonů se vrátily. Co je horší, objevují se i v reálném světě a snaží se znovu převzít vládu nad světem. Jedinou šancí je tedy získání tří magických prvků – oka, runové tabulky a zbraně - jejiž nalezení není tak snadné, jak se zpočátku zdá.

 Okouzleni architekturou
Vaše pouť začíná na nemocemi zmítané půdě města Sirmium. Spalování lidských mrtvol je zde na denním pořádku, stejně jako zbabělá chátra, o kterou bude hlavní hrdina doslova zakopávat. Atmosféra ve městě trochu připomíná Painkillera, byť je KOTT2 v zobrazování lidské tekutiny mnohem obezřetnější a nesetkáte se s useknutými končetinami.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Každá lokace má odlišný grafický ráz a je plná drobných detailů – krysy ve městech, ptáci na ostrově, štíří atd. Ke slovu se dostanou i atmosférické prvky a jiné animační hrátky, jako déšť, mračna plující oblohou nebo vlající stébla trávy. Občas neodoláte a poničíte „výzdobu“ volně se povalující na tržištích a ve starých hradech – porcelánové hrnce, sudy, truhly, Zvětšit zdroj: tisková zpráva ačkoliv zdemolovat se nedá všechno.

KOTT2 si hráče získá svou rozmanitostí a propracovanou architekturou. Prvotní mise v Sirmiu vás provede tmavými uličkami, pod nimiž se skrývají nebezpeční tvorové. Zajímavější je však návštěva chrámu, kde příchod hlavního hrdiny vyústí v pěkný zmatek a kompletní zhroucení celé stavby – pro jistotu byla ještě zapálena. Do prvních velkých nesnází se dostanete poté, co zmasakrujete přerostlého škorpióna. V dalším souboji se proti vám postaví šeredné kostlivé monstrum. Ani tato maličkost vás však nezastaví v návštěvě arabského městečka Yusra.

 Volnost při plnění misí
Hra má ve srovnání s konkurencí jednu nespornou výhodu. V počátku sice máte předšlapanou cestičku a postupně nacházíte nové lokace – pirátské město Ylgar, maják v Yusře, opuštěný saracenský tábor aj. Ovšem jakmile se dostanete hlouběji do hry, můžete plnit úkoly, aniž byste dodržovali pořadí, ve kterém vám byly zadány. Můžete naprosto volně přejíždět pramicí z jednoho města do druhého a dokončovat rozdělané úkoly. Jde o vítané zpestření, jenž může přinést i legrační situace – dozvěděl sem se o vzácném artefaktu, který sem již před nějakou dobou získal v boji, jen jsem netušil, k čemu mi poslouží.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Ovládání a komba
První díl KOTT nasadil soubojům laťku hodně vysoko. Hráč se mohl vlastní pílí a s trochou štěstí naučit spoustu drtivých úderů a komb. Tvůrci dvojky šli cestou postupného rozvoje. Začínáte jen s několika základními výpady a postupně získáváte nové a nové údery. Je jich tolik, že se na některé z nich možná ani v průběhu hry nedostane. Jejich zvládnutí vyžaduje notnou dávku tréninku a bojové praxe. Obojího se vám dostane. Je docela příjemné, že krom běžných úderů a silnějších komb máte také možnost využit některou z čtveřice speciálních úderů. Samostatnou kapitolu pak tvoří magické schopnosti, s jejichž pomocí si léčíte zranění, můžete zpomalit čas atd.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Jediné, co mi hraní KOTT2 znepříjemňovalo, byl kamerový systém. Hru ovládáte z pohledu třetí osoby, ovšem místy sem měl pocit, že si kamera žije svým vlastním životem a natáčí se podle nálady a ne podle toho, jak pohybují myší. Občas se nedokázala vyrovnat s prudkou změnou pohybu – například když spadnete z vyvýšeného místa a nad vámi je strop (věznice), může se stát, že vidíte strop a nikoliv vaši postavu. Drobná chybka, ale může vás při troše nepozornosti stát život.

 RPG prvky
KOTT2 je sice primárně akční hra, čímž ale není řečeno, že nemůže obsahovat RPG prvky. Pravda, nejde o nikterak důmyslný systém, nicméně i přesto potěší, že se nejedná o bezduchou mlátičku. Základem je hlavní hrdina, ten získává zkušenosti jednak zabíjením všeho, co se hne, v další řadě také splněním nějakého úkolu, v nichž bohužel obvykle stačí jen něco najít / donést / zlikvidovat skupinku skřetů.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Zkušenosti lze rozdělovat do několik skupin. Tu první tvoří magicky znějící slova – Interitus (budete téměř neviditelní), Curatio (schopnost léčit se), Sanctus (nebeské brnění vás ochrání) atd. Všechny tyto dovednosti můžete použít ve hře stiskem určité klávesové kombinace, pokud tedy máte dostatek magické energie, která se po čase sama doplňuje. Další skupina se skládá ze speciálních úderů. Komba jsou sice složitější na provedení, za to však nevyžadují žádnou energii. Všechny položky jinak mají pět úrovní, přičemž přechod na vyšší stupeň zpravidla vyžaduje více zkušeností.

 Audiovizuální zpracování
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Z grafického hlediska je na tom KOTT2 víceméně průměrně. Použitý engine vychází ze značně modifikované verze použité v Conanovi a grafici se vyřádili na rozlehlých a členitých exteriérech, realisticky vytvořili vodní vlny (přístav lodí je mimochodem až moc podobný tomu z Conana), stromy, bažiny či zničený saracénský tábor. Samostatnou kapitolou jsou bossové. Vypadají hrůzostrašně a jsou o dost detailněji zobrazeni než běžné potvory, ale trošku zamrzí, jak málo jich v celé hře je.

Textury jsou docela povedené, pokud ovšem vyženete anisotroping na maximum. Velkým plusem staršího enginu je jeho rychlost. Byl jsem překvapen, jak svižně se na mé obstarožní GeForce 4 KOTT2 hýbal v 1024×768 v plných detailech. Grafika nestíhala pouze složitější scény, na tom však není nic divného.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Hudební doprovod od Cauldronu je tradičně na velmi vysoké úrovni. Má ho na svědomí opět Lubomír Ruttkay, jehož kvalitní soundtrack ke Conanovi jen tak v zapomnění neupadne. Hudba střídá různé žánry podle prostředí – v arabské Yusře zaznívají orientální tóny, v Sirmiu zase temnější melodie navozující ponurou atmosféru, na téměř opuštěném ostrově uslyšíte rytmické bubínky atd. Ačkoliv jsou skladby poměrně krátké, jejich včlenění do hry je dokonalé. Zvukové efekty měl na starosti rovněž „Panter“ Ruttkay, takže se není čeho bát. Zvuky zbraní jsou realistické, ale silně jsem postrádal mluvené dialogy. Působí to docela legračně, když diskutujete s nějakou NPC a oba jen mlčíte, čtete si texty a rozhazujete rukama.

 Nedostatečná herní doba
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Bezesporu největším nedostatkem KOTT2 je jeho kraťoučká herní doba. I kdybyste se snažili vyřešit všechny questy (hlavní je ale jen jeden), neměl by pro průměrného hráče být problém hru dokončit za necelý den, což je za tisícovku dost málo. Díkybohu existují tři obtížnosti a pokud si chcete hraní trochu užít, začněte na vyšších stupních. Je to škoda, neboť šance, že se ke KOTT2 vrátíte po jeho zdolání, jsou minimální. Na smutném faktu nic nemění ani multiplayer, jehož kvality asi ocení málokdo. Na druhou stranu můžeme být rádi, že tu nějaký multiplayer je přítomen, když v prvním dílu nebyl vůbec.

Kdo si hru Knights of the Temple 2 předobjedná z Tiscali GameShopu, získá k ní jako dárek zdarma akční hru Thief 2.

Stáhněte si: Trailer, Patch

Související články: Novinky, Knights of the Temple recenze

 
David Ducháček
autorovi je 25 let, dříve psal pro GamePort a nyní působí i v Levelu, pracuje jako správce sítě, nejraději má akční hry všeho druhu a mezi jeho nejoblíbenější tituly patří Dungeon Master, Shadowman a Half-Life


 
 
David Ducháček

Verdikt:

Technicky dobře zvládnutý projekt slovenských bratrů, ale obávám se, že pro drtivou většinu ostřílených bojovníků bude tato hra příliš snadnou, krátkou, tuctovou a rychle zapomenutelnou záležitostí. Do vod lehkého nadprůměru ji vynáší zakomponování RPG prvků, nelineárnost, komba, hudba a architektura levelů. Patříte-li mezi nováčky, kterým jsou pojmy Blade of Darkness, Enclave nebo (o něco zajímavější) Knights of Temple 1 zcela neznámé, KOTT2 by vás možná mohl bavit.

Nejnovější články