zavřít

Knight Rider 2 - recenze

Vychází na platformách: Windows, PS2

Verdikt: Knight Rider 2 je poněkud zbytečný titul, který zabaví jen hrstku fanoušků původního seriálu a několik dalších jedinců, jež se přeci jen nechají zlákat. Všichni ostatní nechť raději sáhnou po jiné kvalitnější akční nebo závodní hře. Těmi je současný trh doslova nasycen.

Hodnocení redakce 4/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Vzpomene si ještě někdo na seriál Knight Rider, v němž hlavní roli ztvárnil David Hasselhoff a sekundoval mu vyzbrojený automobil? Jestliže ano, pak si přichystejte kapesníky, protože K.I.T.T. je zpět v akční arkádě.

Autor: Agile
Publikováno: 25.listopadu 2004
První česká recenze této hryVerze hry: finální/anglická
Doba recenzování: 1 týden


Je tomu více jak 20 let, co se na televizních obrazovkách objevil seriál nazvaný Knight Rider, který odstartoval hvězdnou kariéru do té doby relativně neznámého Davida Hasselhoffa. Zatímco ve své době slavil seriál úspěchy po celém světě a vzniklo takřka 90 dílů, dnes po něm neštěkne ani pes. Tedy skoro. Při životě ho drží jen vývojářské studio Davilex Games, jež má na svědomí několik ryze podprůměrných titulů. Jedním z nich je i první díl hry Knight Rider, který spatřil světlo světa přibližně před rokem. Nebyl to sice vyložený propadák, avšak velké odezvy u hráčů nedosáhl. Poučili se autoři z jeho chyb při přípravě druhého dílu?

Netroufnu si odhadovat, kolik dnešních hráčů je se seriálem blíže seznámeno, avšak myslím, že alespoň ti starší jej budou trochu znát. Velmi jednoduše řečeno, celý seriál pojednával o Michaelu Knightovi, jeho super autu jménem K.I.T.T. (Knight Industries Two Thousand) se spoustou vychytávek a jejich společné snaze bojovat proti zločinu a bezpráví.

 Pokulhávající příběh
Příběh hry jako takový je spíše slabší stránkou hry. V kostce pojednává o tom, jak se Michael Knight vrací domů ze zasloužené dovolené a po cestě jej napadnou dálkově ovládané rakety. Jelikož náš hrdina není žádné ořezávátko, rychle si s nimi poradí a jede o celé události poreferovat svým spolupracovníkům z Nadace, což je organizace, která jeho „rytířské“ cesty zaštiťuje. Ti jsou touto zprávou znepokojeni a rozběhnou rozsáhlé pátrání s cílem zjistit, kdo za útokem stál. Vy jim v této věci samozřejmě budete nápomocni a budete odvádět veškerou špinavou práci „v terénu“.


TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Veškerá dějová složka se tak smrskává na krátké a až na pár výjimek zbytečné in-game animace mezi jednotlivými misemi. Navíc si tvůrci pravděpodobně nechtěli dávat práci s modelováním postav, takže veškeré rozhovory jsou záměrně zabírány tak, že nevidíte na jejich aktéry. Místo toho si musíte vystačit jen s jejich hlasem a obrázkem ve spodní části obrazovky.

Knight Rider 2 by docela dobře mohl být závodní hrou, ovšem jak bylo řečeno, vozidlo je v určitých směrech vylepšeno a právě na tom celý tento titul staví. A právě z tohoto důvodu má hra mnohem blíže k akci, než k čemukoliv jinému. Vlastně pro lepší představu si stačí vybavit jakoukoliv libovolnou střílečku, ovšem s tím rozdílem, že hlavní roli zde nehraje nabušený hrdina, nýbrž auto.

 Kariéra, mise, obtížnost
Vlastní hra obsahuje dva různé módy – kariéru a mise. Jak záhy zjistíte, v jádru jsou oba totožné, protože nabízejí ten samý obsah, pouze podaný v jiné formě. Abyste rozuměli, v misích se vám zpřístupňují pouze ty levely, které jste už předtím prošli v kariéře. Z toho důvodu, pokud byste po dohrání hry měli chuť si zopakovat druhý level, není třeba začínat od píky, ale stačí si mezi misemi najít to, co byste rádi. Otázkou ale je, zda takovou touhu bude někdo skutečně mít, ale nepředbíhejme...

V celkovém součtu hra nabízí jedenáctku misí. Ty vás pravděpodobně svou variabilitou nijak nenadchnou. Téměř po celou hrací dobu jde vše od deseti k pěti a hra je do značné míry předvídatelná. Ve valné většině případů jde o mise typu dojeď z místa A na místo B, přičemž než k tomu dojde, je třeba odemknout pár elektronických zámků nebo zničit několik dotírajících nepřátel, kteří se na vás nalepí v průběhu cesty. Při zpětném pohledu se vám tak do paměti nejvíce zapíše už první mise, v níž unikáte před zmíněnými raketami. Jak je z obrázků patrné, hra se drtivou většinu času odehrává v exteriérech opuštěných měst / tajných továren, ale sem tam se podíváte i do vnitřních prostor nějaké podzemní základny. Tam je kupříkladu nutné přeskakovat se svým vozem lasery, potoky roztavené oceli nebo třeba balancovat na úzkých traverzách či lávkách ve výškách.


Obtížnost hry není nijak přehnaně vysoká. Na začátku máte sice k dispozici pouze lehkou a normální a tu další si musíte odemknout, ale i tak se dá všechno dokončit při troše snahy za nějakých 5 hodin, což není vskutku mnoho. Svůj podíl na tom trošičku má i důmyslný systém ukládání v klíčových momentech daného levelu, což je ale nutné v tomto případě pouze kvitovat.

 Zbraně a zajímavé funkce vozidla
K.I.T.T. dostává do všech misí 3 různé zbraně – laser, pulsní dělo a raketomet. To je i na superauto jeho kalibru poněkud málo a jsou okamžiky, kdy si řeknete, že by větší arzenál nebyl místy na škodu. Náboje jako takové se tu nevedou, protože vše se čerpá z energetických článků ve vozidle. Z toho je snad samozřejmé, že čím více budete střílet, tím více se budou vybíjet a tím víc budete celkově v boji zranitelnější.

Vedle všeho výše uvedeného má K.I.T.T. jiné zajímavé funkce. Tak kupříkladu může jezdit po dvou kolech (to se hodí při průjezdu mezi úzkými objekty), na chvíli se vznést do vzduchu (to využijete, když je v cestě nějaká překážka) nebo třeba umí zapnout turbo rychlost. Vedle toho lze dočasně zapnout štít, který vás ochrání před útoky nepřátel, avšak ten je hodně energeticky náročný. Proto čas od času narazíte na nabíjecí sloupky, z nichž lze energii načerpat. V

ašimi nepřáteli ve hře jsou pouze a jen roboti. Sporadicky jejich místo nahradí někdo větší, jako třeba helikoptéra, obrněná dodávka nebo jiný vehikl. Umělou inteligenci tudíž moc hodnotit nelze. Co o nich snad lze říci, je fakt, že jsou pěkně nenechaví a jen tak vám nedají pokoj a budou neustále dotírat.

 Ovládání a bonusy
K ovládání auta bohatě stačí kurzorové klávesy. Jedním z nejmarkantnějších problémů hry je samotné řízení vozidla. Bylo by asi bláhové se domnívat, že na nás čeká bůhvíjak realistický model, když se jedná o arkádovou hru, ale myslím, že mohlo být i líp. Auto akceleruje šíleně rychlým způsobem, takže je někdy problém jej uřídit. Ke všemu jsou jízdní vlastnosti na některých površích poněkud podivné.


Pro opravdu zaryté fanoušky celé seriálové série si vývojáři připravili hned několik lahůdek. Ty se nacházejí v menu hry pod položkou EXTRA, kde se nachází kupříkladu komplexní informace o natáčení celého seriálu, spousta fotek, videa nebo třeba i kvíz. Avšak některé z nich jsou na začátku hry nedostupné a je třeba pro jejich odemknutí dokončit alespoň pár misí.

 Technická stránka nenadchne
Grafiku hry sice nelze označit jako katastrofální, ale nijak výrazně vás asi neoslní. Vše vypadá (pod)průměrně a spousta textur má bohužel malé rozlišení. A to nezachrání ani odlesky na vašem vozidlu ve stylu Need for Speed: Underground. Stejně tak velikost jednotlivých lokací není nijak závratná a často jste omezeni tím, že se musíte ve hře chovat přesně tak, jak si autoři při tvorbě hry přáli.

Jak bych jinde vítal možnost sledování hry z více kamer, tady je to víceméně k ničemu. Základem je pohled zpoza auta, který pro většinu akcí dostačuje. Pokud se ale přepnete do pohledu ze sedadla řidiče, schází vám přehled o okolí a především se špatně odhadují vzdálenosti (např. při skocích). Občas se navíc stane, že kamera zabírá to, co nechcete.

Aby toho všeho nebylo málo, hra navíc obsahuje drobné malé chybky, které se týkají in-game animací. Pravděpodobně nejmarkantnější problém nastává v okamžiku, kdy před danou animací máte vysunutou nějakou zbraň, avšak jakmile skončí, zbraň už není nachystaná a vy ji musíte vysunovat znova. A netřeba podotýkat, že časová prodleva není nezanedbatelná a právě v tento okamžik budete snadným terčem pro nepřátele.

Stejně tak některé animace nemusejí odpovídat přesně tomu, co jim v daný okamžik předcházelo. Pak tedy třeba vidíte, že vaše auto stojí na tom či ono místě a vy si řeknete: aha, teď budu muset jet rovně, ale chyba lávky, po skončení animace stojí úplně někde jinde a můžete být mírně dezorientováni. Jsou to možná maličkosti, ale i ty se počítají.


další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Abychom měli stránku zpracování kompletní, je třeba se ještě v krátkosti zmínit o hudbě a zvucích. Zatímco zvuky jsou relativně na úrovni a téměř neustále slyšíte z útrob vašeho auta nějaké komentáře („Michaeli, měli bychom být více opatrní...“), to samé se nedá říci o hudbě. Všechny skladby se nesou v duchu známé znělky hry, jsou poměrně krátké a asi je nebudete po dobu hraní příliš vnímat. Co se týče hardwarových nároků, na hraní vám postačí i pár let staré PC.

 Příště raději více invence
Jak vidno z textu celé recenze, Knight Rider 2 není zrovna přehnaně povedenou hrou. Jednak je příliš krátká, druhak její zpracování nezaujme a do třetice hratelnost trošku pokulhává. Nevím, zda za to může „syndrom televizní / filmové licence“, nebo jestli prostě a jednoduše vývojáři šlápli vedle. Ať je tomu tak či onak, hru lze doporučit pouze skalním fanouškům celé série či těm hráčům, kteří mají pevnější nervy a nemají zrovna co hrát, což se asi v nejnabitější podzimní sezóně nikomu nestane.

Stáhněte si: Demo, Cheaty...

Související články: Novinky...

Agile
autorovi je 19 let, nejraději hraje akční hry a RPGčka, občas si odpočine u nějaké příjemné adventury a ulítává na sci-fi a cyberpunku


 
 
Agile

Novinky na CZC.CZ

 • hra GRID

  GRID přinese závody na čtyřech kontinentech v ...

  2099 Kč Koupit
 • hra F1 2019

  F1 2019 vás jakožto oficiální videohra turnaje Fia Formula ...

  1999 Kč Koupit
 • hra F1 2019

  F1 2019 vás jakožto oficiální videohra turnaje Fia Formula ...

  1499 Kč Koupit

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.