Jurassic Park: Project Genesis - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Jurassic Park: Project Genesis - recenze

1. 4. 2003 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Jurrasic Park: Operation Genesis podle filmu Stevena Spielberga se dá zařadit do škatulky tycoonů, ale sází spíše na výzkum prehistorických zvířat, menší komplikovanost a trochu nezvyklé akční prvky.

Autor: Bergy
Publikováno: 1.dubna 2003


Obrázek zdroj: tisková zpráva Je to sice už hodně let, co Steven Spielberg zfilmoval svůj Jurský park, ale vývojáře z Blue Tongue Software (tvůrci Starship Troopers) to rozhodně neodradilo od tvorby jejich nové hry. Jurrasic Park: Operation Genesis (JP:OP) se dá zařadit do škatulky tycoonů, ale ve svém názvu se tento přídomek nevyskytuje. Vysvětlení je jednoduché - tato strategie sází spíše na hezkou 3D grafiku, menší komplikovanost a trochu nezvyklé akční prvky, které zpestřují celkové hraní.

 Z filmového plátna na PC
Hlavním cílem JP:OP je budování dinosauřích ZOO, ve kterých kasírujete majetné návštěvníky. Základem je tedy vždy vstupní hala parku s heliportem (Zoo jsou vždy na odlehlých ostrovech), od které vedete cestičky k jednotlivým výběhům. Jelikož dinosauři nejsou zrovna přítulní mazlíčkové, máte k dispozici hned tři druhy speciálního oplocení. Rozdělení je prosté, čím nebezpečnější tvor, tím spíše je třeba použít dražší a účinnější bariéru. Nicméně nemusíte mít strach, že byste nedokázali sami určit, jak vysoký stupeň zabezpečení vyžaduje ten či onen exemplář. Snadnou pomoc naleznete například v dinopedii (něco na způsob virtuální encyklopedie dinosaurů), kde není problém vyhledat potřebné informace.

Ovšem i když je i ta nejlevnější zábrana neustále pod proudem, věřte, že jakékoli škudlení v této oblasti se vám může velmi vymstít. Pokud například takového Tyranosaura Rexe nezajistíte nejvyšším možným stupněm zabezpečení, přijde chvíle, kdy vám tento „drobeček“ vyrazí na obhlídku mimo výběh. Asi netřeba dodávat, že není lepší reklamy pro váš park, než banda vyděšených návštěvníku s krvelačnými dinosaury v patách :)

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Získávání DNA
Docela zajímavé je zjištění, že i když jsou elektrické ploty napájeny až 10 000 volty, elektrárnu byste na mapě hledali marně. Jak už jsem tedy říkal, vše je tak trochu zjednodušeno. Na druhou stranu jsem byl ale příjemně překvapen vcelku důmyslným systémem, při kterém získáváte DNA dinosaurů, které je vlastně nejdůležitější veličinou ve hře. Na začátku mise nebo generované mapy totiž většinou dostanete do vínku jen DNA dvou nebo tří konkrétních tvorů. Pokud se ale chcete dál rozvíjet a rozšiřovat, musíte se snažit získat DNA co možná nejvíce dinosaurů.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Jsou dvě cesty jak se k DNA dopracovat. Buď můžete kupovat fosílie na světovém trhu a ty pak dát vaší laboratoři ke zpracování nebo najmout a zaplatit týmy geologů, kteří pro vás po celém světě budou hledat kosterní pozůstatky. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, jednoznačně lepší volbou je ta druhá možnost. Ceny na světovém trhu jsou totiž značně přemrštěné, a pokud vám záleží na každém dolaru, rozhodně se nevyplatí nic kupovat. Najmutí týmu hledačů sice vyžaduje jednorázový a vcelku vysoký finanční vklad, ale pokud máte štěstí, začnou se k vám fosílie sbíhat jedna za druhou.

 Skládání DNA
Na vás pak je rozhodnout se, jestli své nálezy na světovém trhu prodáte (výborná cesta, jak si postranní cestou zajistit dobré příjmy do pokladny) nebo je předáte laboratoři k extrahování DNA. Abyste zkompletovali nový druh dinosaura, musíte extrahovat DNA z mnoha fosílií. Celé se to podobá velké skládačce. Pokud získáte kvalitní materiál, můžete z něho dostat i 10 - 20 % z celkového počtu 100%. Většinou je kvalita ale jen průměrná nebo nízká a tam to přibývá doslova po troškách. Velmi užitečné je soustředit se na skládání jedné či dvou DNA, protože když budete mít 10% od X různých druhů dinosaurů, k ničemu vám to nebude. I proto je vhodné pozorně studovat mapu světa a posílat geology právě na ta místa, o nichž máte informaci, že tam vámi požadovaný druh dinosaura opravdu žil.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Pochopitelně nic vám nebrání prodávat přebytečné fosílie na trhu a kupovat za ně ty fragmenty, které potřebujete do skládačky. Faktem ale zůstává, že musíte doslova levně prodávat a draho nakupovat, takže vždycky vyjde levněji, když si vše najdete sami. Výsledky geologických prací se jinak nepodobají pásové výrobě ve fabrice - jednou se třeba zadaří a najdete toho spoustu, jindy zase nic. Je to tedy i otázka štěstí, ale právě v tom je tato část hry velmi zajímavá.

V momentě, kdy se dostanete nad určitou procentuální hranici získané DNA, lze konkrétní tvory odchovat v líhni, i když nemáte DNA ještě kompletní. Má to ale jednu podstatnou nevýhodu - takové zvíře žije třeba jen pětinu délky normálního života a snadněji podlehne různým nemocem. Je tedy docela rozumné dotáhnout to vždy až na těch optimálních 100%, jinak se to podle mě moc nevyplatí.

 Správa parku
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Docela chytře je v JP:OP vyřešeno krmení zvířat. Stačí, když si zjistíte, jestli jsou v dané ohradě masožraví nebo býložraví tvorové a pak nainstalujete automatický krmič. Ten v pravidelném intervalu vždy vydá předem nastavený druh potravin, takže se už posléze nemusíte o nic starat. Nevýhodou je, že krmení dinosaurů neustále odčerpává finance. Hlavním zdrojem příjmů je vstupné do parku, které musí návštěvníci zaplatit. Vydělávat lze (kromě již zmíněného prodeje kosterních nálezů) i na různých atrakcích, například jsou k dispozici rozhledny s výtahy, vyvýšené plošiny, stánky s občerstvením atd.

Dbát musíte i na čistotu parku pomocí najmutých uklízečů. Ještě větší váhu potom má bezpečnost, kterou zde představují rovněž placení Rangers. Ti jsou vybavení helikoptérou a jsou schopni pátrat po ztracených návštěvnících, uspávat a odchytávat zaběhnutá zvířata a v případě nutnosti i zastřelit nebezpečného dinosaura, který by ohrožoval návštěvníky. Velmi zajímavé je i to, že se můžete přepnout do módu, kdy ovládáte vrtulník a létáte s ním po ostrově. Můžete převzít i pušku a vlastnoručním mířením uspat nebo zastřelit libovolného tvora.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Výzkumné centrum je rovněž důležitou součástí hry. Krom různých vylepšeních pro váš park lze právě zde vyzkoumat hned několik druhů vakcín pro dinosaury. Nemoci totiž nechodí jen po horách, ale dříve nebo později začnou tak nebo tak sužovat vaše svěřence a vy musíte být připraveni jim čelit. Pokud se po této stránce nebudete umět o svá zvířata postarat, může se stát, že vám vaše ZOO prostě vymře.

 Akční mise
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Nyní se dostáváme k herním možnostem JP:OP. Pro každého z vás jistě bude nejlepší začít tutoriálem, kde se seznámíte s ovládáním a pomalu se vpravíte do systému hry. Po dokončení tohoto průvodce se dostanete k několika misím, kde jste postaveni před určité úkoly, které byste měli vyřešit. Například bouřkou poničený park musíte uvést do stavu, aby byl znovu bezpečný. Nebo převezmete řízení po méně úspěšném předchůdci s cílem vylepšit v časovém limitu park tak, aby dosáhl jistého stupně hodnocení atd. Škoda jen, že těchto misí není více.

V dalším menu naleznete soubor několika akčněji pojatých úkolů. Jedná se o úkoly, které se strategií nemají nic společného a tak se třeba vypravíte v automobilu fotit dinosaury, zachraňovat autem zmizelého prezidenta společnosti nebo ve vrtulníku střílet neposlušné dinosaury. Jedná se čistě o akční záležitosti, kde jste svazováni časem nebo omezeným počtem nábojů či snímků ve fotoaparátu. I když se tyto úkoly zdají být zpočátku dost triviální, jsou ve skutečnosti poměrně obtížné. Ovšem jako oddechovka od strategického budování je to docela dobré.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 A kampaň nebude?
Teď byste asi čekali, že přijde ke slovu nějaká kampaň. Ano i mně by se to zdálo logické, ale skutečnost je bohužel odlišná. Kromě výše zmíněných misí je ve hře pouze generátor ostrovních map, kde si dle libosti můžete stavět park a vaším jediným úkolem je snažit se získávat rozličné DNA a vydělávat dostatek peněz. Jinak si vlastně můžete dělat, co chcete. Toto je rozhodně nejslabší místo celé hry, protože nějaká stěžejní kampaň by tu rozhodně neměla chybět.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Abych nezapomněl, v JP:OP je vlastně ještě jeden mód hry, kde kupodivu nehrají žádnou roli peníze. Jedná se o vytváření přírodní rezervace. Nestavíte tedy žádné ploty ani cestičky. Návštěvníci sem nemají přístup a vy se tak jen pídíte po DNA a snažíte se vytvořit na jednom z ostrovů jakousi oboru, kde volně pobíhají různí dinosauři. Můžete se tak pokusit simulovat skutečný prehistorický život zvířat, ale má to jeden háček. Dinosauři se nerozmnožují sami, takže stavy musíte neustále doplňovat z líhní.

 Skvělá grafika
Velkým plusem JP:OP je každopádně grafické a zvukové zpracování. K navození správné atmosféry byly použity skladby Johna Williamse, což asi netřeba dále komentovat, prostě paráda. Co se týká grafiky, ta ač krapet náročnější a komplet ve 3D, může aspirovat na jeden z nekrásněji zpracovaných herních titulů na způsob tycoonu. Nejvíce pozornosti věnovali grafici jednoznačně modelům dinosaurů. Především detailnost a jejich věrné pohyby na mě udělaly velký dojem. Výborné je i ztvárnění vodních ploch, ve kterých se krásně zrcadlí odrazy okolí. Hardwarová náročnost je na dnešní dobu vcelku přijatelná, každý novější počítač by s touto hrou neměl mít problémy. Osobně jsem to testoval na počítači Athlon XP 2200+ s GF4 Ti4400 a 512 DDR.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Pohledy kamery mají možná až moc velkou volnost, což může způsobit občasnou dezorientaci, ale dá se na to lehce zvyknout stejně jako v každé jiné 3D strategii. Výhodou je možnost vyzkoušet různé atrakce z pohledu první osoby. Můžete se tak přepnout do rozhledny či posedu nebo koukat na dinosaury podzemním tunelem. Získáte tak vlastně představu o výhledu vašich návštěvníků po okolí.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Celkově se tedy jedná o docela zajímavou hru, která má něco do sebe. Zvlášť pro ty z vás, kteří máte v oblibě prehistorické ještěry a chtěli byste si na vlastní kůži vyzkoušet, co obnáší vybudování takového Jurského Parku. Škoda jen absence nějaké hlavní kampaně, jinak by výsledné hodnocení bylo určitě lepší.

Stáhněte si: Demo, Trailer, Chaety

Související články: Novinky

 
Bergy
připravil: jd




 
 
Smarty.cz

Verdikt:

Zajímavá a graficky dobře zpracovaná budovatelská strategie, kde si zahrajete na správce Jurského parku. Příště by to ale chtělo opravdovou kampaň a více misí.

Nejnovější články