Jedi Knight: Jedi Academy - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Jedi Knight: Jedi Academy - recenze

16. 11. 2003 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Uprostřed léta jsme vám nabídli dojmy z betaverze a nyní na ně navazujeme zhodnocením fínální verze Jedi Academy. Ta je kvalitní střílečkou s RPG prvky, ale zároveň nepřínáší nic nového pod sluncem.

Autor: Mirek Zeman
Publikováno: 16.listopadu 2003
Verze hry: finální/prodejní
Doba recenzování: 2 týdny


Zvětšit Než se pustím do samotné recenze počítačové hry Jedi Academy, je třeba objasnit, jaký je můj vztah k populárně-kulturnímu fenoménu Hvězdných válek. Odpověď je prostá, žádný. Třebaže se tím vystavuji riziku osobních útoků v diskusi pod článkem, musím přiznat, že jsem všechny díly Star Wars viděl, a můj život nijak nezměnily. První díl se mi docela líbil, poslední dva (myšleno „první“ a „druhý“) považuji za dost špatné filmy.

Co tedy můžete od tohoto článku očekávat? Nečekejte fanouškovskou recenzi, ve které budu rozebírat, zda je možné, abyste v průběhu hraní absolvovali souboj s Boba Fettem, když měl být podle šestého dílu Hvězdných válek dávno mrtev; v takovém případě si rovnou raději přečtete zasvěcené Levisovy první dojmy, jež byly v létě sepsány z betaverze. Já se na finální prodejní verzi Jedi Academy pokusím soustředit jako na novou počítačovou hru, nikoli coby na další fanouškovský produkt.

 Nový příběh, staré kulisy
Na druhou stranu musím přiznat, že mám pro počítačové hry z prostředí Star Wars jistou slabost (proto ostatně Jedi Academy recenzuji). Je tomu tak z toho důvodu, že se ve většině případů jedná o velmi kvalitní a velmi zábavné počiny. Samotná Jedi Academy je ostatně již čtvrtým pokračováním série, jíž započaly v roce 1994 Dark Forces a s několikaletým odstupem následoval Jedi Knight a jeho druhý díl.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Navíc mě jako milovníka příběhů na Hvězdných válkách nikdy nepřestal fascinovat svět, resp. vesmír, kterému položily základ již zmíněné snímky, a jejž dílem LucasArts a dílem fanoušci dovedli do až maniakální komplexnosti, která si ničím nezadá se světem J.R.R. Tolkiena. Je to svět se svojí vlastní historií a mytologií a pokaždé, když vkládám do mechaniky cédéčko s novou počítačovou hrou inspirovanou Star Wars, mám dojem, jako Zvětšit zdroj: tisková zpráva bych se vracel na známé místo.

Ani Jedi Academy není v tomto ohledu jiná. Setkáte se zde s řadou známých charakterů z předchozích pokračování, jako je Luke Skywalker či Kyle Katarne. Ten byl hlavním hrdinou předchozích dílů, avšak autoři se patrně rozhodli, že jeho postava už má „vyděláno“ a začlenili jej do světa počítačové hry jako regulérní NPC (Non-Playing Character).

Oba jmenovaní založili na planetě Yavin 4. akademii rytířů Jedi, ovšem poslední dobou jim dělá starosti velké množství uctívačů Marka Ragnose, kteří se objevili v různých částech galaxie; stahují se do míst, kde je Síla a snaží se jí všemožně vysát. Marka Ragnose je přitom několik tisíc let mrtvý Sigh, což je jakási temná obdoba Jedi.

 Něco pro milovníky Elle
Ve stejnou dobu nastupujete mezi studenty akademie vy, jako Jaden Korr. Záměrně nepíši, zda vy jako hlavní hrdina, nebo vy jako hlavní hrdinka. Jaden je totiž jméno oboupohlavní a vy sami se můžete rozhodnout, zda Jedi Academy absolvujete v těle urostlého rytíře či sličné rytířky. V počítačové hře je totiž nově přítomen decentní RPG prvek. Výraz „decentní“ je v tomto případě na místě, protože „konfigurace“ rytíře Jedi má v tomto případě na výslednou funkci přibližně stejný vliv, jako když si vyměníte kryt u mobilního telefonu. Dokonce autory trochu podezřívám, že jejich záměry se od záměrů výrobců mobilních telefonů příliš neliší.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Základem je váš výběr z několika (tuším čtyř) ras více či méně nehumanoidního vzezření a lidí. Vyjma vzhledu si můžete nastavit, jaké bude mít postava oblečení a obuv (zvolit lze dokonce i barvu). Následuje výběr z několika odlišných rukovětí meče a několika odlišných barev jeho čepelí. Ani jedno z toho se do děje počítačové hry nepromítne, ovšem čtenáři Elle to mohou považovat za kvalitní minihru a přidat si k závěrečnému hodnocení ještě pár bodíků navíc.

 Kratší a snazší mise
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Jedi Academy je na rozdíl od předchozích dílů pojata poněkud odlišně. Jednotlivé mise na sebe navzájem nenavazují, ale v rámci výcviku jste vždy postaveni před pět úkolů, z nichž minimálně čtyři musíte v libovolném pořadí splnit, splnění páté je dobrovolné. Mise jsou kratší a snazší než například v Jedi Knight 2 (recenze). Obtížnost navíc značně snižuje skutečnost, že na každou novou misi si vybíráte nové zbraně – nejste tedy nuceni nijak se omezovat ve spotřebě munice, protože víte, arzenál je „na jedno použití“. Podle mého názoru to počítačovou hru do značné míry kazí, neboť zcela odpadá snaha bojovat efektivně; je to stejné, jako když v Doom napíšete IDKFA (všechny zbraně, nekonečná munice).

Náplň těchto (mini)misí je různorodá. Některé předstírají, že mají něco společného s dějovou linií, jiné nikoli. Velice se mi líbila například mise na jedoucím elektromagnetickém vlaku, v níž je vaším úkolem probojovat se k lokomotivě dříve, než vlak exploduje v obydlené oblasti. V jiné jste zase uvězněni na písečné planetě (nikoli nepodobné té z knihy Duna), v jejímž podloží řádí obrovský masožravý červ (nikoli nepodobný tomu z knihy Duna), přičemž vaším úkolem je sesbírat součástky nutné pro start vaší lodi, které jsou roztroušeny různě po poušti.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Za zmínku stojí i mise, ve kterých můžete jako dopravní prostředky používat skútry či wampy. V obou případech se lze bránit světelným mečem, ovšem ovládání žádného z obou „dopravních prostředků“ není příliš snadné, takže se nedá říci, že bych si to právě užíval.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Po skončení čtyř nebo pěti „školních misí“ se vždy vracíte do akademie a pokračujete v dějové linii. Pod tím si můžete představit delší a obtížnější zadání, v rámci něhož jednotlivé mise navazují na sebe a nemáte možnost doplnit si střelivo. Právě v těchto misích se vydáte po stopách uctívačů Marka Ragnose a v jejich finále obyčejně absolvujete nějaký ten klíčový souboj světelným mečem, jež posune události zase o kousek dál.

 Síla s vámi
Se závěrem každé školní mise máte možnost vylepšit si jednu z osmi schopností světlé nebo temné strany Síly, což je jeden z mála skutečných RPG elementů v Jedi Academy. Světlou stranu Síly zastupují například hojení či absorpce, temnou stranu Síly kupříkladu blesky nebo škrcení. Je sympatické, že na dějovou linii nemají vaše preference světlé či temné půle žádný vliv.

Jakmile dokončíte dějové mise, jste obyčejně v rámci akademie povýšeni do vyšší hodnosti. S touto hodností je spojen upgrade základních (neutrálních) schopností Síly, které nemáte sami možnost vylepšovat a patří mezi ně například skákání, běhání, šerm světelným mečem, házení světelným mečem a rovněž zbrusu nová vlastnost nazvaná v originále Force Sense. Ta vám umožňuje vidět skrze stěny nepřátele (jenž jsou označeni červeně) a sbíratelé objekty, které jsou označeny zeleně. Zelenou barvu mají však rovněž úkoly mise, pokud mají fyzickou podstatu. Že je to schopnost nadmíru užitečná není třeba pochybovat (mj. jiné vám ukáže i místa, je nutné použít jinou schopnost Síly).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

S vyšší hodností však vyjma upgradu neutrálních schopností Síly přicházejí i nové způsoby boje světelným mečem. Základní je tzv. „střední“, v němž jsou všechny parametry přibližně vyrovnány. Můžete si však vybrat (a posléze do něj v průběhu hraní počítačové hry na základě potřeby libovolně přepínat...) například „rychlý“ nebo „silný“. Rychlý má slabší útoky, ale zase je optimální na obranu proti přesile protivníků, silný má zase útoky razantní, ale práce se světelným mečem je poněkud těžkopádná.

 Variace na světelný meč
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Změnou oproti minulým pokračováním je fakt, že světelný meč máte k dispozici od samého počátku. Sám tuto skutečnost vítám, protože mě mise vedoucí k získání světelného meče vždycky přišly jako „nutné zlo“, kterým jsem se musel prokousat před začátkem té skutečně zábavné části; navíc byly většinou neskutečně fádní. Pokud jste v Jedi Knight 2 nepoužívali cheaty, bude pro vás novinkou i možnost bojovat se dvěma světelnými meči současně, případně s oboustranným světelným mečem. Přibližně v polovině dějové linie totiž Jaden Korr o svůj původní světelný meč přijde a bude potřeba pustit se do výroby zbrusu nového.

Musím říci, že ačkoli dvě čepele či oboustranné ostří jsou zkušenost nepochybně zajímavá (a vzhledem k okolnostem v pozdější fázi hraní i nutná), je třeba konstatovat, že se mi více líbila jednoduchost světelného meče obyčejného. Ačkoli ve srovnání s Jedi Knight 2 přibyla spousta nových a zajímavých fíglů a pohybů, které můžete v rámci boje se světelným mečem provádět, situace na obrazovce začíná být poněkud nepřehledná.

Vyjma světelného meče vám zůstává k dispozici k i tradiční arzenál zbraní typických pro Hvězdné války, jako kupříkladu E-11 Blaster Rifle, laserová puška, která si našla místo v tradiční výzbroji imperiálních vojáků (tzv. Stormtroopers). Novinkou je DL-44 Heavy Blaster, což je vedle světelného meče základní zbraň pro každou misi a nosil ji již Han Solo. Dalším přírůstkem je poté Stouker Concussion Rifle, vysoce účinný paprskový kanón.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry naleznete v sekci screenshotů

 Grafická a zvuková stránka
Po grafické stránce nelze Jedi Academy příliš hodnotit, neboť je postavena na stejném enginu (Quake 3 Arena) jako Jedi Knight 2, dokonce i modely jednotlivých postav zůstaly (pokud to bylo možné, resp. pokud se v Jedi Knight 2 objevovaly) zachovány. Zlepšily se snad pouze všechny efekty a některé textury. Hudba je tradičně sestavena z melodií Johna Williamse, které budou jistě každému příznivci Star Wars důvěrně známy, některé z nich jsou dokonce šity na míru přímo pro hru.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Závěrem lze říci, že Jedi Academy výborná počítačová hra. Příznivci Hvězdných válek v ní najdou zase nový kousek svého světa; všichni ostatní pak dobrou střílečku. Podle mého názoru je škoda, že došlo k určitému zjednodušení hraní zkrácením misí a možností přezbrojit, na druhou stranu vítám, bylo odstřihnuto několik prvních misí bez světelného meče, které se objevovaly ve starších dílech. Když se to však vezme kolem a kolem, Jedi Academy oproti Jedi Knight 2 zase tolik nového nepřináší.

Stáhněte si: Demo, Patch, Videa, Cheaty

Související články: První dojmy (8/2003), Návod (1.díl, 2.díl, 3.díl), Jedi Knight II: Jedi Outcast singleplayer a multiplayer recenze &návod, Novinky

Mirek Zeman
autor dělí svůj čas mezi psaní, studium a tisíc a jednu další věc, o hrách psal v minulosti hlavně pro časopisy Score a Level, nejraději má adventury a RPG, nepohrdne ani dobrou akcí, za nejdůležitější část počítačové hry považuje příběh, protože pro kvalitní příběhy má obzvláštní slabost (všechny články autora)



 
 
Mirek Zeman
Smarty.cz

Verdikt:

Nová hra ve starém kabátu aneb kvalitní střílečka, ale nic nového pod sluncem.

Nejnovější články