zdroj:
tisková zpráva
Když jsem měl v polovině loňského roku tu čest setkat se poprvé s titulem Ground Control (GC) od švédských Massive Entertainment, superlativy jsem ve své recenzi rozhodně nešetřil. Nezvyklá a hlavně originální real-time strategie komplet ve 3D s fascinujícím a dynamickým dějem si mě prostě získala a s odstupem času musím přiznat, že jí plným právem patří ocenění nejlepší strategická hra roku 2000, které si vysloužila v řadě anket po celém světě. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se na světě objeví datadisk, jehož nevydání by zcela jistě popřelo veškeré známé marketingové zásady herního světa.
Příběh pokračuje Ačkoli se tedy na konci děje GC mohlo zdát, že spolek Řádu nového úsvitu a korporace Crayven byl na hlavu poražen, nebyla to zase až taková pravda. Aby mohl strhující příběh pokračovat dál, objevila se na scéně nová záporná frakce, která se rozhodla nejen pro opětovné dobytí planety Krig B7, ale i pro zničení všeho živého v okolní galaxii, což jasně napovídá, že v tomto datadisku se podíváte i do dalších světů. Fádnost či jednotvárnost tedy v žádném případě nehrozí.
zdroj:
tisková zpráva
V původním GC jste si rovným dílem mohli vyzkoušet velet svým jednotkám jednak jako Sarah Parkerová nebo Jarred Stone. V Dark Conspiracy (DC) se ocitnete pouze v roli Sarah Parkerové, jednak proto, že rozsah tohoto datadisku je poloviční oproti původní hře a pak aby děj nabral na správné dramatičnosti. Jarred Stone v jedné z počátečních misí zemře, když padne do připravené léčky. DC, jak jsem už naznačil, obsahuje jednu novou kampaň (dnes si už ani nedokážu představit, že by vyšel datadisk obsahující pouze pár misí navíc bez ucelené kampaně) čítající 15 misí, jenž vás postupně zavede do různých koutů vesmíru. Z počátku si určitě budete myslet, že se skoro nic nezměnilo, ale není třeba zoufat, vše se projeví postupně. S novým prostředím přijde ke slovu i zcela nová strana „Phoenix Mercenary“ jejíž odlišné jednotky budete rovněž ovládat (ve větším měřítku ale až na dalších planetách). Nutno podotknout, že jejich zbraně jsou stejně účinné jako zbraně ostatních (až na rozdílný vizuální efekt), čímž je dodržena ona vyváženost sil, jak tomu bylo už předtím, kdy se bojovalo pouze mezi silami řádu a korporace.
Nové možnosti leteckého útoku Inovace původního zbrojního arzenálu nebyla nijak divoká, v DC je jen kladen větší důraz na pěchotu a hlavně mohutnější letectvo. Obě tyto složky byly předtím tak trochu zanedbány, ale nyní je to již zdárně napraveno. Pěšáci jsou rozděleni do skupin podle své výzbroje a vybavení, takže můžete mít k dispozici kromě standardních skupin třeba i četu sniperů, granátníků, nebo těžce obrněných mariňáků. To samé se týká i letectva, které už netvoří pouhý doplněk vašeho výsadku.
Vzdušné jednotky v původním GC trpěly celkem podstatnými vadami. Bylo jich málo, byly jednoúčelové a velmi slabé. Nyní máte na výběr mezi stíhači, těžkými bombardéry (jejich účinek je opravdu zdrcující) nebo středními stroji s raketovou výzbrojí. Není problém v jedné misi utvořit eskadru i více jak 10 letadel se kterou se už dá něco podniknout a to i samostatně. Letadla mají ještě jednu nezanedbatelnou výhodu, jsou velmi rychlá a pokud se použije i omezené přídavné spalování, je možné dopravit se na jakoukoli část mapy doslova za pár sekund a rychlost zásahu je kolikrát velmi podstatná pro úspěšné zakončení mise.
Různorodé mise
zdroj:
tisková zpráva
Náplně a průběh jednotlivých misí jsou dle mého názoru asi tou nejdůležitější součástí tohoto datadisku. Ano, já vím, nové jednotky, nové herní scénáře a prostředí jsou rovněž důležité složky, ale k čemu by to vše bylo, kdyby vás od začátku do konce provázely nudné a jednotvárné úkoly? Velmi originální mise GC plné nezvyklých úkolů a nečekaných zvratů, to byla pořádně vysoko nasazená laťka a popravdě řečeno, právě zde jsem měl největší strach, že přeci jen DC nedokáže tento vysoký standard zachovat. Naštěstí i zde vzali všechny mé obavy brzo za své a ač jsem to vůbec nečekal, znova mě tato hra pořádně nadchla.
Cíle jednotlivých misí se v průběhu hry neustále mění (v závislosti na tom, jak se vyvíjí události) a vy kolikrát na konci mapy zjistíte, že jste museli splnit třeba i 6 nebo 7 úkolů během jediné mise. Vždy se (jak už je zde asi zvykem) se stane něco nečekaného - třeba když už si myslíte, že je po všem a vaše jednotky jsou rády, že se sotva doplazili na místo, odkud budou vesmírnými transportéry přepraveny do bezpečí, co se nestane. Vaše dopravní lodě jsou sestřeleny schovanými útočníky a další rozkaz zní, „dokud nezlikvidujete útočníky, nemůžeme pro vás přiletět“ a vám nezbyde nic jiného, než se pustit do další operace „seek and destroy“ (najdi a znič), abyste se vůbec z toho pekla dostali.
Rozhodně ale neplatí, že musíte v každé misi všechno a všechny bezhlavě zničit, na to kolikrát ani nemáte potřebné prostředky, je potřeba se vždy řídit hlavně danými rozkazy. Někdy je například nutné dopravit na určité místo rušičku vysílačky a až pak na nepřítele zaútočit (pokud byste tento krok vynechali, obránci by si jednoduše zavolali posily, proti kterým už byste neměli nejmenší šanci). Jindy je zase doporučeno vyhýbat se potyčkám, šetřit síly, najít důležité artefakty a pak se stáhnout do bezpečí.
S ukládáním pozic nepočítejte
zdroj:
tisková zpráva
Grafická stránka tohoto datadisku je vcelku nezměněná. DC plně využívá původní engine (pro nainstalování je nutné mít na disku originální verzi GC), takže vizuální změny pocítíte jen tehdy, pokud se ocitnete na jiné planetě, kde je celkově jiné prostředí a samozřejmě pokud použijete zbraní nových jednotek, tak spatříte i nové efekty a výbuchy. Rovněž hudba zůstala stále stejná ale pořád úžasná a to je hlavní. Jedinou zprávou, kterou vás asi nepotěším, je fakt, že pokud někdo doufal, že si bude moct v DC svou rozehranou misi konečně uložit, tak bohužel na to musí zapomenout. Chápu, že občas se prostě stane, že díky nějaké nečekané události nebo vaší chybě je celá mise ztracena a vám nezbyde nic jiného než hrát celou misi pěkně od začátku, ale takový už je prostě Ground Control. Na druhou stranu, když už jste tuto „vlastnost“ překousli v GC, určitě to zvládnete i v DC.
Na závěr ještě stojí za zmínku, že Dark Conspiracy je pro majitele původního Ground Control zdarma, což se ale bohužel týká jen obyvatel USA a Kanady, v Evropě (a časem snad i u nás) se prodává za cenu normálního datadisku (tzn. asi 700 Kč).
|
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
|