Eye of Judgment - recenze & návod
8/10
zdroj: tisková zpráva

Eye of Judgment - recenze & návod

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

26. 10. 2007 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Jedna z nejoriginálnějších her současnosti spojuje rozdílné světy karetních her (styl Magic the Gathering) a videoher do jednoho celku. A nejen kvůli chytrému využití PS3 kamerky si zaslouží vaši pozornost.

Autor: Michal Jonáš
Publikováno: 26.října 2007
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: review/anglická/PS3
Doba recenzování: 3 dny


Jedna z nejoriginálnějších her současnosti spojuje dva rozdílné světy karetních a počítačových her do jednoho celku. A nejen kvůli chytrému využití PS3 kamerky si tento unikátní počin zaslouží vaši pozornost.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Dva mocní čarodějové bojují o vládu nad dalekým královstvím, kde se technika snoubí s magií i fantastickými stvořeními. Ovšem není to lecjaká válka. Za mágy totiž bojují seslané nestvůry, které jsou tak strašlivé, že nesmí nikdy vstoupit do normálního světa smrtelných. Vítejte v Eye of Judgment, unikátním titulu, který vůbec poprvé spojuje karetní a počítačové hry do jediné hříčky. Sony vždy patřila k průkopníkům nových technologií, což dobře demonstruje vtipná kamerka EyeToy a nyní i její modernější verze pro PS3, na jejímž chytrém využití je vlastně celá hra postavena.

Jako v sámošce
Hráči v souboji střídavě vykládají své karty, které kamera v mžiku oskenuje podle čárového kódu a nestvůru z každé karty zobrazí v televizi na imaginárním hracím plánu. Velmi lehce si to představíte, jako kdybyste hráli oblíbený Magic the Gathering a všechny boje by neprobíhaly ve vaší fantazii, nýbrž krásně zobrazené v televizi. Pro majitele kamery bude v prodeji i základní varianta bez optického hardware, ale stejně tak se bude nabízet také kompletní balení s kamerkou. Nejdříve si každopádně musíte složit plastový stojánek, do kterého kameru umístíte, aby měla dobrý výhled na herní plochu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Tu supluje látkový šátek s 3x3 políčky, na něž se karty vykládají. Cílem obou čarodějů není zabití co největšího počtu nepřátelských potvor, jak by se mohlo zdát, nýbrž obsazení pěti a více políček vlastními bojovníky. Vyzvat do duelu (hra je striktně jen pro dva) můžete nejen živého spoluhráče, ale samozřejmě i počítač, popř. necháte umělou inteligenci válčit v demo bitvách jen proti sobě. Asi nemusím připomínat, že boj na živo je lepší zábava než partie proti počítači a je jedno, jestli budete sedět naproti sobě u televize, nebo hrát po internetu. Obě možnosti jsou ostatně ve hře k dispozici.

Neúplná výbava
Je ovšem mrzuté, že pro souboj naživo potřebujete každý nejlépe vlastní balíček třiceti karet, ovšem v naší novinářské verzi jich bylo právě jen třicet, tedy pouhá výbava pro jediného hráče. Při rozdělení balíčku na dva díly pak byla hra velmi krátká a stereotypní. Podle našich informací ani v prodejním balení nebude karet více. Jako bonus bude přibalen pouze jeden rozšiřující paklík s osmi silnějšími kartami. Pokud si tedy budete chtít opravdu pořádně zahrát ve dvou, nemine vás dokupování minimálně třiceti dalších karet. Beru to jako velké mínus, protože herní materiál pro dva hráče by měl být již ve startovní sadě.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
oficiální obrázky ze hry

Kartičky jsou vydávány jako sběratelské a tudíž v různých hodnotách, takže si klidně můžete postavit rovnou několik soutěžních balíčků proti různým soupeřům. Ovšem do hry vstupujete vždy s třiceti kartami. Proto máte povolené nejvýše tři stejné karty na jeden herní balíček a extra silné nestvůry jsou dokonce omezeny pouze na jediný kus. První emise karet náhodně zamíchaná jak do startovních balíčků přikládaných do her, tak i do těch přídavných, dělá aktuálně 110 různých karet nestvůr a kouzel, přičemž se dá očekávat, že při velkém zájmu se vydají jistě další.

Silné později či slabé hned?
I když po shlédnutí video tutoriálů vysvětlujících základy hry budete v rozpacích ze složitosti pravidel, nejlepší si je zahrát raději několik partií proti počítači, ve kterých vás hra stejně vede. Po několika odehraných zápasech pak zjistíte, že pravidla jsou velice jednoduchá. Oba hráči se střídají v jednotlivých kolech, která se skládají z pevně daných možností. Velice důležitým prvkem je mana, protože slouží jako platidlo za seslání nové nestvůry i její útok. Na začátku svého tahu vždy malý počet many obdržíte, ovšem pro seslání silnějších nestvůr vám nezbude než vynechat několik kol pro shromáždění dostatečného počtu bodíků. V tom se právě skrývá malý taktický prvek, jestli raději zplodit každý svůj tah slabší nestvůru, nebo čekat až na seslání extra silného bojovníka.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Herní plocha je rozdělena na několik přírodních elementů, jako je oheň nebo voda, přičemž každá potvůrka pochází právě z jednoho živlu. Pokud sešlete bojovníka na jeho domácí element, zvedne mu půda bodíky života, ovšem v opačném případě cizí element může slabší postavu klidně i zahubit, protože jí naopak část zdraví ubere. Pokud tedy máte dostatek many, můžete seslat vybranou nestvůru a zabrat tak jedno políčko na herním plánu. Položenou kartu okamžitě zaregistruje kamerka, načež se potvora v efektní animaci zjeví na obrazovce. Každý bojovník ovšem útočí pouze na určitá pole závislá od jeho polohy, na což se musí při sesílání také brát zřetel!

Po vyložení karty s nestvůrou dojde na nejhezčí část hry, kterou je spektakulární souboj na obrazovce, kdy útočník napadne nepřátelskou postavu. Ta se ale mnohdy ještě může bránit v okamžitém protiútoku. Výsledek boje závisí na útočném čísle útočníka, podle kterého se oběti odečtou její životní body. Pokud dosáhnou nuly, je postava jednou provždy zabita a její políčko se uvolní. Z toho je patrné, že klíčové pro vítězství je jednak taktické rozmísťování nestvůr podle jejich směru útoku a elementu, ale také zabíjení nepřátelských potvůrek, které soupeři vzdálí metu pěti obsazených políček pro celkové vítězství.

zdroj: Archiv


Eye of Judgment cinematic trailer - stažitelná verze (92 MB, HD)

Jistý prvek náhody se sice skrývá v lízání karet, které jsou před partií zamíchány lícem dolů, ovšem stejně si herní balíček můžete nakonec postavit podle svého uvážení, takže do jisté míry lze ovlivnit, jaké příšerky se vám při hře dostanou do ruky. Celá partie se tak skládá ze střídavého sesílání nestvůr oběma protivníky, kteří se snaží vhodným manévrováním jednak pro sebe na delší dobu zabrat co největší část herního plánu a také samozřejmě ničit soupeřovy postavy. U hry se tak musí poměrně přemýšlet a strategicky plánovat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Nečitelná pravidla
Je velká škoda, že alespoň virtuální část není přeložena, protože anglicky namluvená instruktážní videa nejsou moc pochopitelná a tištěný návod také nevysvětluje všechny zákonitosti hry. Proto vám možná přijde vhod náš stručný manuál, mapující průběh hry. Eye of Judgment totiž svým unikátním pojetím asi moc neosloví klasické počítačové hráče, ale spíše vyznavače deskových her a fandy sběratelských karet. Nicméně bez znalosti alespoň obecné angličtiny budete do tajů hry pronikat jen velmi těžko.

Problémem může být také nutnost volné a rovné plochy v blízkosti konzole pro roztažení šátku a samozřejmě také dostatečné a pokud možno přírodní osvětlení, protože za umělého světla má kamerka velké potíže přečíst vyložené karty. Zpestřením by jistě byla i příběhová kampaň propojující bitvy proti počítači, ovšem hra nabízí pouze samostatné duely.

Obrázek zdroj: tisková zpráva
foto obsahu balení Eye of Judgment

Mě ale nejvíce vadí nekompletní startovní balíček karet, který umožňuje plnohodnotnou partii pouze s počítačem, nebo s kamarádem na internetu. Jenže doma si ve dvou bez dokoupení dalších karet nezahrajete. Naštěstí se i u nás již kartičky prodávají. A to buď jako plný balíček 30 karet za 390,- anebo menší sada s osmi silnějšími kartami za 115,-.

Pokud tedy máte alespoň trošku kladný vztah ke karetním hrám, Eye of Judgment si určitě zamilujete, protože výbornou zábavu podobnou partiím legendárního Magicu navíc koření znamenitým audiovizuálním doprovodem, přičemž toto unikátní spojení funguje znamenitě. A další pochvalu si Sony zaslouží za neotřelý nápad, který sice nemusí oslovit každého, ale do stojatých vod vesměs uniformních počítačových her přináší díky svému neotřelému pojetí velmi příjemné zpestření.




Návod

Před začátkem každé partie sestavte stojánek, vložte do něj kamerku, kterou zapojte přes USB kabel do konzole. Na rovnou plochu rozložte šátek a stojánek postavte doprostřed na jeho okraj podle nákresu na šátku. Každý hráč by měl mít svůj balíček přesně třiceti karet s kouzly a nestvůrami. Pamatujte, že stejná karta může být v balíčku nejvýše třikrát a extra silné karty pouze jednou pro jeden element, nebo vůbec, což značí drobná ikonka kartiček pod čísly na kartě.

Balíčky zamíchejte a položte lícem dolů na okraj herní podložky. Spusťte hru a každý hráč si na začátku partie lízne 5 karet. Vylosujte hráče, který začne první kolo. Na začátku každého kola si vždy líznete 1 novou kartu, ovšem pro úvodní kolo to pro začínajícího hráče neplatí. Lízne si až druhý hráč na začátku svého kola.

Teď se podívejte na své karty. Karty s nestvůrami poznáte podle diagramu útoku a obrany v jejich dolní části. Nákres vlevo ukazuje, na jaké(á) políčka nestvůra může zaútočit a pravý obrázek zase ukazuje, z jakých směrů se může bránit (protiútočit) při napadení. Při sesílání nestvůry si tudíž podle jejího elementu (vysvětlení dále) a také směru útoku (obrany) musíte dobře promyslet, kam ji na herním plánu položíte, aby mohla zaútočit na co nejvíce nepřátel a ještě se dobře bránit jejich protiútokům.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Velice důležité jsou číselné údaje na levé straně obrázku karty nestvůry. Horní velké číslo značí, kolik musíte pro seslání nestvůry na herní plán zaplatit bodů many (vidíte je na obrazovce pod jménem každého hráče a na začátku kola hráči obdrží vždy 2 many). Pokud požadovaný počet many nemáte, nemůžete nestvůru seslat. Menší číslo vedle ceny ukazuje body pro aktivaci potvory, tedy cenu za její útok. Pokud je nestvůra již na herním plánu a chcete s ní ve svém tahu zaútočit, musíte zaplatit uvedenou cenu, načež útok provedete vyložením speciální akční karty na kartu potvory.

Číslo se srdíčkem značí počet životních bodů nestvůry. Jakmile tyto body klesnou na nulu, nestvůra je zabita. Musíte ji odebrat z herního plánu a odložit mimo hru. V tomto je důležitá také příslušnost k jednomu z pěti elementů, což indikuje piktogram vpravo na obrázku. Elementy jsou země (žlutá), oheň (červená), voda (modrá), lesy (zelená) a těžko přeložitelný biolith (šedá). Karty bez příslušnosti k elementu mají růžový piktogram. Každé políčko na herní ploše totiž patří jednomu hlavnímu elementu. Pokud na domácí element vyložíte nestvůru, ihned postava získá další 2 bodíky života, ovšem pokud ji sešlete na opačný element (např. proti vodě je oheň), naopak postava ihned ztrácí 2 body života, což jí může okamžitě zabít, pokud má svůj život 2 a menší.

zdroj: Archiv


Eye of Judgment tutorial trailer - stažitelná verze (38 MB, hi-res)

Číslo s mečem ukazuje, kolik bodů života může postava v boji odebrat napadené oběti. Někdy toto číslo závisí na dalších aspektech, a pokud je nula, postava normálně neútočí, ale modifikuje schopnosti spolubojovníků na herním plánu.

Každé kolo jednoho hráče se skládá z těchto částí, přičemž možnosti 3-4 jsou nepovinné:

- Líznutí jedné nové karty z knihovny
- Obdržení 2 bodů many
- Aktivace vyložené nestvůry pro její útok, otočení anebo seslání kouzla (stojí manu)
- Seslání další nestvůry na herní plán (stojí manu), přičemž postava může rovnou útočit
- Vyhodnocení boje a odečtení bodů života, popř. many

V ruce můžete mít maximálně 7 karet. Pokud si po líznutí na začátku kola doplníte stav na více než sedm karet, musíte jednu kartu odhodit do odhazovacího balíčku vedle knihovny na kraji hracího plánu, na který se odkládají také mrtvé nestvůry a použitá kouzla. Kouzla snadno poznáte podle chybějícího diagramu útoku a obrany ve spodní části karty. Tohoto typu karet je ve startovním balíčku pouze několik málo kusů, majoritní podíl tvoří karty nestvůr. Na magické kartičce je vždy popsán účinek (např. obdržení dalších bodů many) a způsob použití (např. položení karty kouzla na kartu nestvůry).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Vždy si můžete zkontrolovat počty karet v knihovně, v ruce, i v odhazovacím balíčku, což indikují opět číselné hodnoty na obrazovce pod jmény hráčů. Při hře se pak hráči na vyzvání počítače střídají ve svých tazích (viz. průběh kola výše), sesílají nestvůry a kouzla, aktivují již seslané postavy pro útok, nebo naopak šetří své pohyby pro získání většího počtu many.

Jistě jste si v popisu průběhu kola hráče všimli, že postavu na herním plánu je možné otáčet. To je vhodné např. v situaci, kdy nepřítel sešle novou nestvůru na místo, na které se nemůžete bránit útoku. Proto můžete ve svém kole svoji nestvůru jednou otočit a to pouze o 90 stupňů, nikoli úplně obrátit. Pro obrátku musíte v dalším kole opět postavu otočit o nových 90 stupňů, ovšem každý takovýto pohyb stojí drahocenné bodíky many.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Hra trvá tak dlouho, dokud první z hráčů nezíská do svého vlastnictví nadpoloviční počet 5 a více políček na herním plánu. Pokud hráč sešle svoji pátou nestvůru, hra okamžitě končí jeho vítězstvím. Ještě zbývá osvětlit použití zvláštních funkčních karet, které jsou celkem čtyři. O akční kartě, kterou vyložíte na dříve seslanou nestvůru pro její aktivaci k útoku jsem již mluvil, ovšem podobně použijete další kartu pro zobrazení stavů (všechny hodnoty postav a směry jejich útoků) a také pro informaci kamerce, že končíte kolo bez využití nějaké akce. Tyto karty jsou společné pro oba hráče.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Určité ovládání hry, jako např. ukončení kola, či zobrazení stavů nestvůr na herním plánu je možné provádět i přes ovladač, pro informace se podívejte do manuálu ke hře. Pokud vás dlouhé animace bojů a sesílání nestvůr začnou otravovat, lze je vypnout v nastavení hry, kde lze také aktivovat časový limit na kolo hráče, aby nezdržoval, zvolit si typ a prostředí herního plánu i arén pro animace bitev a ještě další možnosti.

Související články: Letmé dojmy z června

Michal Jonáš
autorovi je 30 let, pracuje jako IT specialista v právní firmě a herní novinařině se věnuje skoro 10 let v mnoha internetových i tištěných médiích; na rádiu Akropolis hostuje v pořadu Cheat a vede si www.gamesblog.cz; mezi jeho záliby patří modelářství a deskové hry


 
 
Michal Jonáš
Smarty.cz

Verdikt:

Unikátní premiérové spojení karetní a počítačové hry se povedlo skoro na výbornou. Hráči deskových i virtuálních her tak najdou v Eye of Judgment mnoho svých oblíbených prvků, ovšem bez nákupu dalších kartiček jsou partie po chvíli velice omezené a stereotypní.

Nejnovější články