Egypt III: Osud Ramsésův - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Egypt III: Osud Ramsésův - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

28. 4. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

V nové adventuře s lehce vzdělávacím nádechem, která navazuje na známé produkty od Crya, se přeneseme do Egypta v roli krásné mladé čarodějky řešící záhady a zachraňující život faraóna, který se upsal bohu Slunce.

Autor: Nukem
Publikováno: 28.dubna 2004
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: anglická/finální
Doba recenzování: 2 dny

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Už je to celkem dávno, co jsem naposledy recenzoval nějakou naučnou adventuru. Naposledy to byl tuším Jerusalem, od nějž uplynuly už více než dva roky. V té době ještě totiž existovala firma Cryo, která nás podobnými tituly zásobovala poměrně často (Versailles, Pompei, China a především první dva díly Egypta). Přestože by se dalo předpokládat, že po zániku firmy nepřežijí ani její další projekty, vydání třetího pokračování Egypta, někde známého pod názvem The Egyptian Prophecy, je trochu překvapením a ne jediným.

Pro mě osobně bylo překvapující i to, že hra předčila má prvotní očekávání, což se např. ani takové Syberii 2 bohužel nepovedlo. Tedy ne že by šlo o zvlášť excelentní hru, ale jde spíše o to, že Egypt 3: Osud Ramsésův není tak špatný, jak jsem před jeho spuštěním tipoval. Hra se sice příliš nevzdaluje od svých předchůdců, nicméně přináší i pár pozoruhodných vlastností, které mají na hratelnost jednoznačně příznivý dopad.

 Fikce zasazená do reálné historie
Tak jako tomu bylo ve všech výše zmíněných hrách, obsahuje i Egypt 3 jistý příběh. Ten je od prvních dvou dílů zcela nezávislý a není tedy potřeba je znát. Hlavní úloha ve hře byla svěřena ženě, přesněji jasnovidce jménem Maya, která je navíc obdařena i magickými schopnostmi, většími než sama do té doby tušila. V té době šedesátiletý Ramses II prosí boha Amun-Re o další léta plnohodnotného života, aby udržel Egypt vzkvétající a bez válek se sousedy.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Amun-Re Ramsesovi vyhoví pouze pod podmínkou, že na v nově založeném hlavním městě Pi-Ramses (Pi-Ramesse) vztyčí u chrámu ten největší obelisk v Egyptě zasvěcený Amunovu jménu. Ramses okamžitě dává příkaz k výrobě obelisku, avšak záhy na to se na opravě chrámu i v místě výroby obelisku začnou stávat podivné nehody. Ta nejhorší má za následek těžké onemocnění hlavního stavitele Pasera, bez jehož znalostí není nikdo schopen obelisk postavit.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Ramses vkládá do Mayi poslední naděje, že vypátrá a odstraní příčinu posledních událostí, čímž pomůže postavit obelisk včas. Záměrně se tu vyhýbám uvádění jakýchkoliv historických dat, týkajících se Ramsesova života, neboť v nich se mnohé zdroje poněkud rozcházejí. Jediné, v čem se snad shodují, je jeho 66-67 panovnických let.

 Putování po Nilu
Vaše první kroky tedy směřují do chrámu, kde prohodíte několik slov se třemi postavami, včetně samotného Pasera. Pátráním v chrámu odhalíte tajnou kryptu a nahlédnete do možné budoucnosti, pokud vaše mise nebude úspěšná. Další zastávkou je vesnice Aswan, kde dělníci pracují na výrobě obelisku. Zde z celkového počtu čtyř lidí a dvou oslů vyzpovídáte pouze dva - Paserova pomocníka Uniho a jeho ženu Tuyiu, která je v Egyptě známá jako velká léčitelka. Ta také připravuje lék pro Pasera, který ho s vaší pomocí snad uzdraví.

Další záhada na sebe nenechá dlouho čekat, takže ani v této bohy zapomenuté vísce se nudit nebudete. Dokonce tu je připraveno jedno nemilé překvapení, během něhož zjistíte, že nebudete-li dostatečně rychlí, můžete i v této jinak mírumilovné hře zemřít.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Zábavná encyklopedie
Příběh hry Egypt 3 tedy není příliš komplikovaný, ani nijak zvlášť propracovaný, ostatně takový nebyl ani v Syberii 2, ale přesto dokáže udržet hráčovu zvědavost a místy dokonce i překvapit. Na své cestě navštívíte celých šest lokací, z nichž polovina je reálných, druhá polovina pak řekněme snových, v nichž se postupně setkáte se třemi egyptskými bohy. Není to tedy žádný velký záběr, stejně tak nevelký je i počet osob, s nimiž budete komunikovat, z paměti jsem jich napočítal třináct. Dialogy s nimi nejsou příliš dlouhé a přestože budete mít možnost volit mezi několika větami, stejně nakonec proklikáte všechny možnosti, přičemž se Zvětšit zdroj: tisková zpráva často dozvíte tu samou informaci, jen v jiném podání (opět podobné Syberii 2).

Co se týče informační hodnoty hry, část poznatků o starověkém Egyptě můžete načerpat již během hraní, přestože samotný příběh je pochopitelně fikcí, ani není založen na nějaké pověsti. Některé postavy, jejich úlohy, jakož i posvátné předměty a místa jsou ale skutečná. Hlavním zdrojem informací je ale stručná encyklopedie přístupná od počátku v plné podobě z hlavního menu hry. Zde tedy můžete čerpat základní znalosti o postavách a místech, která mají nějaký vztah k příběhu a je tu postupně ukládán i stručný souhrn událostí, které se v příběhu odehrály.

 Klasické herní schéma
Postup hrou je směsicí tradičních druhů úkolů a hádanek. V prvé řadě jde samozřejmě o nacházení a používání předmětů, z nichž většina je použitelná v blízkém okolí jejich nálezu, načež z inventáře zmizí, není-li jich dále zapotřebí. Kombinovat předměty v inventáři nelze, o to se Maya v oněch asi dvou případech postará sama. Zvláštní část inventáře zabírá složka s kouzly, která získáváte postupem času od lidí i od bohů, abyste je posléze mohli občas použít. Je to poměrně neobvyklá součást adventury, proto se vám může stát, že na možnost kouzlení pozapomenete a dostanete se tak do zákysu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Ve stejné, ne-li snad větší, míře jsou zde zastoupeny logické hádanky. Odemykání složitého mechanismu zámku, skládání kamenného obrazce, jedno lehčí bludiště a mnoho dalších. Poslední a nejmenší část je věnována akčnějším scénám, kde využijete kouzlení nebo si zahrajete takovou žravou dámu s hadem. Možná, že kouzelnický potenciál měl být využit ve větší míře v celé hře, k čemuž se především obranná kouzla vyloženě nabízí. Stačila by alespoň třetina toho, co jsme mohli zažít v Branách Skeldalu 2. Všechny úkoly jsou velmi intuitivní a logické a pokud nepřehlédnete nějaké aktivní místo (stalo se mi to jen jednou), Zvětšit zdroj: tisková zpráva neměli byste mít s dohráním za pár dnů žádné problémy.

 Lehce upravený prehistorický engine
Pokud znáte hry od Crya, jistě si vzpomenete na engine, který tato společnost tak ráda používala. Ani Egypt 3 není výjimkou. Jde o systém, kde celou scénu vidíte očima hlavní postavy, přesouváte se na pevně daná místa, na nichž pak můžete svůj pohled natáčet prakticky neomezeně do všech směrů. Pozadí je předrenderované, ploché s imitací perspektivy, kdy se některé objekty deformují právě v závislosti na úhlu pohledu. Pozadí většiny her je pak obvykle zcela nehybné, často i značně rozostřené, v nízkém rozlišení (viz. poslední hra na tomto enginu Jack the Ripper).

Pozadí ve hře Egypt 3 je o poznání ostřejší, v rozlišení 800×600 bodů a i živější než třeba v Jackovi. Přesto není zase tak bohaté a detailní jako v případě doslova grafických orgiích v obou Syberiích. Z části za to může i lokalita, v níž se děj odehrává. Vždyť jde jen o poušť, kde tu a tam stojí nějaký ten kamenný chrám :-) Místo se ale našlo i pro palmy, které se lehce pohupují ve větru, bazén s lekníny a narazíte i na pár oslů a jednoho dravce. Daleko lepší podívanou představují mnohem kvalitnější 3D animace. Proto se také oficiálně vydávané screenshoty v drtivé většině omezovaly pouze na tyto krátké filmové sekvence. Hardwarově je hra nenáročná a stabilní - snad jen po spuštění procvičí váš monitor v přepínání mezi grafickými mody.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

 Hudba uši netrhá
Tradičně jen pár slov k ozvučení. Když už jsem se párkrát zmínil o Syberii 2, potom to musím udělat i zde. Jestliže totiž porovnáte jména dabérů postav obou her, najdete zde pět stejných jmen, včetně představitele Oscara a Kate. Z toho si sami můžete udělat obrázek o dabingu hry. Zkrátka, většina postav je namluvena dobře, některé mohly být lepší. Hudba nehraje po celou dobu, ale spíše dokresluje jisté momenty hry, většinou ty akčnější. Její kvalitu bych ohodnotil minimálně jako poslouchatelnou, ne-li lépe.

 Čas zúčtování
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Shrňme dosavadní poznatky do několika vět. Egypt 3 nepředstavuje žádný herní extrém a to ani na jednu stranu. Dokonce bych řekl, že znalce her od Cryo mile překvapí nebo alespoň nezklame. Díky jednoduchosti úkolů je hra určena širokému publiku, navíc se mnohým dostane i trocha toho vzdělání z historie. Avšak pouze těm anglického jazyka znalým, neboť Egypt 3 bude u nás od 17. května distribuován v originálním znění, pouze s přeloženým manuálem (při tak jednoduchém a intuitivním ovládání je to to poslední, co by mi u hry chybělo). Takže texty hry i její encyklopedická část zůstávají v angličtině a to je opravdu velká škoda.

Stáhněte si: Trailer

Související články: Egypt II recenze (11/2000), Novinky

Nukem
autorovi je 30 let, je vědeckým pracovníkem na Západočeské univerzitě v Plzni, specializuje se na adventury, RPG a FPS, ty však již pomalu opouští :-) (všechny články autora)


 
 
Nukem

Verdikt:

Jednoduchá adventura pro celou rodinu v zastaralém grafickém enginu, který byl trochu upraven, aby nevypadal zase tak obnošeně.

Nejnovější články