D-Day - recenze české verze
7/10
zdroj: tisková zpráva

D-Day - recenze české verze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

27. 1. 2005 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Jubilejní 60. výročí ode dne D se sice promeškalo, ale kdo by nechtěl prožít válečnou operaci Overlord včetně vylodění na pláži Omaha v dějepisné škole hrou? Přesně k tomu poslouží tato RTS od tvůrců Desert Rats.

Autor: Bergy
Publikováno: 27.ledna 2005
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: prodávaná/česká
Doba recenzování: 1 týden


Obrázek zdroj: tisková zpráva Loňské jaro nám přineslo vcelku ucházející válečnou strategii Desert Rats vs. Afrika Korps z dílny společnosti Digital Reality. V té době už ale ti samí vývojáři připravovali další titul velmi podobného ražení, který však byl zaměřen čistě jen na spojenecké vylodění v Normandii známé také jako operace Overlord. I když se plánovalo vydání této hry k jubilejnímu 60. výročí (6. 6. 1944 - 6. 6. 2004) ode dne D, ve Velké Británii se tomu tak stalo až 27. srpna a v ČR teprve začátkem prosince. Nejvhodnější doba, kdy se D-Day mohl nejlépe prodávat, tedy pominula, ale mnohem důležitější je, co vlastně tato RTS vlastně nabízí.

Úvodní intro složené z dobových filmečků autenticky zachycuje průběh dne D a navodí tak správnou atmosféru před začátkem hry. Pak ale bohužel následuje zjištění, že singleplayerová část hry obsahuje pouze jedno jediné tažení za Spojence. Tato kampaň rozdělená na tři stejně velké kapitoly navíc čítá jenom 12 misí, což je žalostně málo. A to nemluvím o tom, že člověk tím vlastně přichází o možnost vyzkoušet si bojovat s německou armádou proti Spojencům. Všechny odehrané mise se sice dají znova hrát ve formě samostatných scénářů, ale to, jak asi sami uznáte, skoro nestojí za zmínku.

 Vylodění v Normandii
První kapitola spojeneckého tažení pojednává o událostech z 6. června 1944. Samotnému vylodění na pláži předcházelo několik akcí výsadkových jednotek, a proto se v úvodních třech misích vydává hráč pod rouškou tmy za nepřátelské linie. Dvě mise jsou věnovány zajištění mostů přes řeku Orne a likvidaci pobřeží ohrožujících děl v Mereville.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Následuje obsazení francouzského města St. Mere Eglise a poté může propuknout naplno tzv. Nejdelší den. Ve čtvrté misi je hlavním cílem vylodit se na pláži Omaha a probít se skrz nepřátelské opevnění, přičemž vedlejším úkolem je obsazení německého velitelství (viz dojmy z dema).

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Druhá kapitola posouvá děj o pár dní dále, konkrétně do 12. června – 18. července 1944. V páté až osmé misi si hráč postupně projde čtyřmi francouzskými městy (Carentan, Cherbourg, Caen a St. Lo). Během těchto akcí je nutné některé lokace vyčistit od nepřátel, ochránit před zkázou důležitý přístav, zabezpečit volný průjezd konvoji nebo zajistit strategicky důležité body rozmístěné na kopcích.

Poslední část v sobě zahrnuje operace od 27. července do 20. srpna 1944. V deváté až dvanácté misi postupujete se spojeneckými jednotkami dále do vnitrozemí s cílem obklíčit německé síly a uzavřít je v tzv. Falaiské kapse, ze které už nebude úniku. Než ale dojde k tomuto rozhodujícímu vyvrcholení, je nutné například zabezpečit různá přístupová místa, obsadit radarovou stanici nebo udržet opěrné body v Mortainu.

 Historické pozadí
Na kampani jako takové musím jednoznačně vyzdvihnout snahu o přenesení skutečných událostí do herní podoby. Na rozdíl od Desert Rats vs. Afrika Korps, kde účinkovali hrdinové a celá hra měla svůj vlastní příběh na pozadí, D-Day se dá označit za věrnou rekonstrukci skutečné operace Overlord. Pochopitelně s ohledem na skutečnost, že se jedná o real-time strategii určenou pro širokou veřejnost, takže určité zjednodušení je patrné.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Před každou misí je ještě možné podívat se na historické pozadí dané akce, kde se nachází docela pěkná řádka zajímavých informací. V hlavním menu jsou pak i bonusové materiály obsahující například rozhovory s válečnými veterány a jiná dobová videa. Pokud jste dosud měli o spojeneckém vylodění jen povrchní informace a poctivě si během hry prostudujete všechny dostupné materiály, mohu vám zaručit, že po dohrání D-Day budete mít slušný přehled o celé operaci. Skoro se dá říci, že je to taková dějepisná škola hrou.

 Málo inovací
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Herní systém je prakticky totožný s předešlou hrou Desert Rats vs. Afrika Korps. Jednotky jsou zásahy poškozovány postupně, ale záleží také na tom, jak velkou ráží střílíte a jak tlustý pancíř má cílová jednotka. Dost na škodu je skutečnost, že tanky na sebe mohou střílet jen na relativně krátkou vzdálenost a že mapy, na kterých se mise odehrávají, nejsou příliš velké. Než začne hráč plnit zadané úkoly, má také možnost podle svého uvážení změnit složení své armádní skupiny nebo za speciální bodíky nakoupit úplně nové jednotky. Ze začátku je sice jen malý výběr, ale s přibývajícími misemi se nabídka rozšiřuje.

Kromě dalších typů jednotek se v D-Day v podstatě nenachází nic nového, což je možná škoda. Nepřítomnost jiných samostatných misí než těch z kampaně také dvakrát nepotěší a absence skirmish módu, jakožto dnes již základní součásti skoro každé RTS, je skoro neomluvitelná. To proto, že skirmish prodlužuje herní prožitek a umožňuje trénovat na multiplayer. Síťová hra se zde sice vyskytuje, ale v podstatě jen do počtu, protože multiplayerové mapy jsou ty samé jako v kampani. Je tu jistá možnost, jak si ty stávající upravit nebo vytvořit nové - ke hře je totiž přiložen editor, ale na rovinu podotýkám, že práce s ním není zrovna user-friendly.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Vyšší HW náročnost
I grafické zpracování je velmi podobné Desert Rats vs. Afrika Korps, jen prostředí severní Afriky se změnilo ve francouzskou Normandii plnou živých plotů a členitého terénu. Celková vizuální podoba je i přes značnou konkurenci v této herní oblasti stále líbivá, především na detailní bojové jednotky je rozhodně radost pohledět. Práce s 3D kamerou je komfortní a jednoduchá, přičemž je možné pohledem jak rotovat kolem osy tak zoomovat. Díky velkému rozsahu při oddalování kamery, lze rovněž dosáhnout opravdu efektivního nadhledu nad bojištěm, čímž se poslední dobou může chlubit jen málokterá RTS.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Je ovšem zvláštní, že se D-Day nehýbe tak svižně jako jeho předchůdce. Na mé sestavě ve složení AMD Athlon 2200+, 512 MB DDR s GF Ti4400 docházelo při větší koncentraci jednotek ke znatelnému zpomalování hry, což se v Desert Rats vs. Afrika Korps nedělo. Můj počítač už sice má nejlepší roky za sebou, ale nižší HW náročnost by rozhodně nebyla na škodu.

Pozastavit se ještě musím nad in-game animacemi během misí. Jedná se o naskriptované scény v enginu hry a vše by bylo bezvadné, kdyby se autoři nesnažili je ozvláštnit černobílým obrazem a efektem silného zrnění. Ve výsledku je dost často problém poznat, co se na obrazovce vlastně odehrává, protože jsou vidět jen různě se mihotající tmavé šmouhy a obrysy objektů či postav.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
Zvětšit zdroj: tisková zpráva 12 dalších vytípaných obrázků z hraní jsme přidali do sekce screenshotů

 Hezky česky?
V České republice je D-Day prodáván plně lokalizován do češtiny, což je možná také důvod, proč se u nás tato hra objevila až o Vánocích. O překlad se tentokrát postarala společnost US Action a pokud to srovnám s jejich předešlými překlady, musím konstatovat, že jde o vcelku zdařilou práci. Sice je možné občas narazit na drobnosti typu „kulometná zákop 42“ ale jinak je vše víceméně v pořádku. Dabing byl pochopitelně ponechán v originálním anglickém znění a přeloženy byly veškeré texty. Všechny animace, videa a bonusové materiály jsou rovněž opatřeny českými titulky, což se hodí.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Celkově není D-Day ničím extra, protože oproti předchozímu titulu Desert Rats vs. Afrika Korps zde po herní stránce není vůbec nic nového a jedna osamocená kampaň s tuctem misí to rozhodně nevytrhne. Tuto hru lze tedy dohrát během pár večerů a kromě síťové hry se s ní v podstatě nedá nic víc dělat. Na druhou stranu je určitě potřeba vyzdvihnout velice příznivou cenu, která je v ČR stanovena na pouhých 299,- Kč. I když se D-Day jeví jako pouhý datadisk, jeho pořizovací cena z něj dělá rozumnou investici.

P.S. Pokud jste z D-Day zklamáni, můžete se již těšit na další připravovanou hru s názvem 1944: Battle of The Bulge. Tu vyvíjí stejný vývojářský tým a má nabídnout kampaň hratelnou za obě znepřátelné strany v Bitvě v Ardenách.

Stáhněte si: Demo, Trailery...

Související články: Dojmy z dema (8/2004), Novinky..., Desert Rats vs. Afrika Korps recenze

 
Bergy
autorovi je 25 let, pracuje v IK+EM jako správce ekonomického systému a specializuje se na strategie všeho druhu (všechny články autora) 
 
Bergy

Verdikt:

Jen lehce nadprůměrná válečná RTS, kterou sráží přítomnost pouze jednoho krátkého tažení za Spojence. Na druhou stranu nízká cena, česká lokalizace a bonusové materiály jsou pro případné zájemce docela lákavou nabídkou.

Nejnovější články