Chicken Run
4/10
zdroj: tisková zpráva

Chicken Run

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

15. 1. 2001 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Chicken Run - recenzeAutor:NukemPublikováno: 15.ledna 2001Není to tak dávno, co jsem recenzoval ...


Chicken Run - recenze

Autor:Nukem
Publikováno: 15.ledna 2001

Není to tak dávno, co jsem recenzoval hru, pro kterou se stala předlohou velmi známá kniha (ano, myslím McGee's Alice) a najednou tu mám před sebou novou hru, která čerpá ze známého filmu. Má dokonce i stejný název - Chicken Run.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Pro ty, kteří snad film ještě neviděli, nastíním jeho děj. Jde o velmi povedený příběh početné slepičí komunity uvězněné na farmě, jíž nemilosrdně vládne majitelka farmy paní Tweedee. Ta podniká v oboru "výroby" slepičích vajec a jejím snem je, jak už to tak u podnikatelů bývá, vydělat obrovské jmění. Vězenkyně jsou tedy nuceny den co den snášet co nejvíce vajec a pokud některá z nich opakovaně nesnese alespoň jedno vejce, brzy pozná, jak chladná je ocel sekery.

Pochopitelně, že takový teror slepice nechtějí dlouho snášet a tak přes den vymýšlejí a po nocích uskutečňují nejrůznější útěkové plány. Hlavou odbojové organizace je mladá slepičí slečna Ginger. Ta se s neutuchajícím elánem pouští do všemožných akcí, jež mají vést k vysněné svobodě. Ještě bych snad prozradil, že všichni filmoví hrdinové jsou z plastelíny a tak si ochránci zvířat mohou oddechnout, neboť během natáčení skutečně nedošlo ke zranění ani usmrcení žádné ze slepic. Alespoň ne těch, které ve filmu účinkují.

 Úzké pouto filmu a hry
V duchu myšlenky filmu se nese i tato hra. Také zde je jediným úkolem, zachránit slepice před blížící se pohromou v podobě totální likvidace slepičí populace na farmě. Hlavní hrdinkou je tedy, jak jinak, Ginger a jejími protivníky paní Tweedee, její ušlápnutý muž a smečka krvelačných psů. Samozřejmě, že na osvobozenecký boj není Ginger sama, ale k ruce jí je spousta přátel - slepičími družkami počínaje, přes světáckého kohouta Rockyho a dvěma členy myšího podsvětí konče.

Systém hry je velice prostý. Ginger s pomocí Mac zosnují určitý únikový plán a pak už je především na Ginger, aby našla potřebné ingredience. Ty se povalují na různých místech, snadno i hůře přístupných. První úkol, který musí Ginger splnit, je prostříhat díru ve zrezivělé části plotu, aby se mohla dostat k domu, kde bydlí paní Tweedee. K tomu potřebuje najít dva nože, které spojí a vzniklými nůžkami vystříhá díru v plotu.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva A už je tu další plán na útěk. Je třeba sehnat přestrojení pro zmatení psů; nejlépe, aby to vypadalo jako paní Tweedee. Tato myšlenka není nijak nová, vždyť už jsme ji mohli vidět ve filmu. Jakmile Ginger najde všechny potřebné věci, donese je Babs, která z nich vyhotoví převlek. Nastává druhý mód hry. V něm musí slepice ukryté v převleku projít jakousi překážkovou dráhou, přičemž se cestou snaží otevřít pokud možno všechny dveře od kurníků a plotů, aby osvobodily co nejvíce ostatních slepic. Přitom je nesmí dohnat psi. Když se dílo podaří, je tu čas pro rozdělování medailí. Po tomto úspěchu nic nebrání Ginger v plánování ještě dokonalejších útěků, neboť ještě zdaleka ne všechny její družky dosáhly svobody.

 Orientační běh farmou
Po celou hru jde vlastně o jedno a to samé. Podle předem daného plánu najít určité věci, z nich na určitých místech vyrobit nástroj sloužící k osvobozování slepic. Jak Ginger postupně plní dané úkoly, rozšiřuje se plocha, kterou musí prohledávat. Nejprve je to jen nejbližší okolí čítající čtyři kurníky, pak přibude okolí domu paní Tweedee, později další části farmy (další kurníky, místnosti v domu atd.).

Pro přehled nad bojištěm se na různých místech povalují části mapy, takže z nich Ginger postupně poskládá celou mapu území. Další pomůckou při pátrání je radar. Na něm se zobrazují hledané předměty, mapy, bonusové obrázky a rovněž nepřátelé. Těmi jsou především psi a manžel paní Tweedee i ona samotná. Pokud je Ginger nepozorná a někdo z nepřátel ji chytí, ztratí ze svého inventáře vždy jednu věc, kterou našla (nevztahuje se na mapu a bonusové obrázky) a začíná v místě, kam do konkrétní lokality vstoupila. Aby se tak nestalo, musí se hrdinka ukrývat za vysoké předměty, do otevřených beden nebo třeba vyskočit na schody. Někdy pomůže se jenom přitisknout ve stínu ke zdi a počkat, až nepřítel přejde. Pro odlákání psů má Ginger k dispozici ještě omezený počet hlávek zelí, které nachází v lískách ležících na různých místech. Stačí pak hodit jednu hlávku a pes se rozběhne za ní. Aby celá zodpovědnost za záchranu slepičí populace neležela jen na bedrech Ginger, dojde i na Rockyho, cirkusového kohouta, který doslova spadl z nebe. Část hry tedy dané území prohledává zase on a nalezené předměty pak Ginger předává.

Dalšími postavami, za které budete hrát, jsou myšáci Nick a Fetcher. Ti dokáží obstarat třeba i motor do letadla, ale rozhodně ne zadarmo. A čím jiným mohou slepice platit než vejci. Za každou službu zaplatí Ginger 6 vajec, která získá v jednoduché hře v kurníku číslo 2. Vejci se platí předem a pak už je na myšácích, aby se snažili. A jelikož jsou dva, tak si vzájemně pomáhají. Fetcher, hubenější a mrštnější, třeba vyskočí na stoličku a jeho silnější kamarád Nick ho dotlačí ke skříni. Trocha logického kombinování v pátracím stereotypu rozhodně neuškodí.

 Jen běhání nestačí
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Dalším rozptýlením od neustálého a postupem času poněkud nudného pobíhání po farmě je výše zmíněný druhý mód hry. V něm se hráč snaží pomocí postavených nástrojů, strojů a zařízení dostat co nejvíce slepic z farmy ven. Bude se např. trefovat slepicemi ze skákacího můstku na plovoucí sudy, vystřelovat slepice rachejtlemi z oken a vykýřů atd. atd. Hnán přitom bude neúprosně plynoucím časem, kdy je třeba osvobodit určité minimum slepic, jinak se musí daná mezihra opakovat. Naštěstí nemusí hned. Je možné třeba sestavit všechna naplánovaná zařízení a pak si jenom hrát s nimi. Musím podotknout, že z těchto meziher je značně cítit konzoloidní ovládání. Dost jsem litoval, že nemám čtyři ruce, neboť v mnoha případech je nutné ďábelsky rychle klikat na dané dvojice kláves (konkrétně jde o klávesy 1 až 4 v horní řadě kláves). Něco podobného jako když ve sportovních hrách nutíte sprintera k běhu přes překážky a pak si jdete koupit novou klávesnici.

 Šito příliš horkou jehlou
Grafika hry je víceméně průměrná. Hranaté obrysy postav i okolních předmětů, jednoduché textury na plochách, z toho jsme snad i v adventurách vyrostli. Předmětů, které se "neúčastní hry" je víceméně jen nutné minimum na to, aby ohraničily území, po kterém se dá pohybovat a pak už jen pár krabic navíc, aby tu nebylo vyloženě pusto. Trochu propracovanosti alespoň okolí by určitě neuškodila. Tyto nedostatky pak podtrhuje jediné možné rozlišení hry 640×480/16bit. Údajně kvůli předejití problémům při změně velikosti fontů. Prostředí hry se tak dostává do kontrastu s filmečky, které dělí jednotlivé části hry, ale to jen díky tomu, že jde o vybrané úseky z filmu. Taky proč se dělat s něčím novým, když stejně dobře to udělali jiní. Ale spíš se vnucuje myšlenka, že filmečky mají nalákat do kin ty, kteří se ještě neosmělili. Ne náhodou za hrou i za filmem stojí DreamWorks či Aardman.

Také různorodost jednotlivých "misí" nijak výrazně nepřekračuje rámec filmu neboť mnoho nápadů z něho vychází. Ovládání hrdinů je prajednoduché. Kurzory pro pohyb, jedna klávesa na skákání, druhá na házení zelím, třetí na používání předmětů z inventáře... Pohled na postavu obstarává poněkud tvrdohlavá kamera vznášející se nad postavou, mnohdy ne v příliš výhodných pozicích. Kamerou sice lze rotovat, ale bohužel ne vždy se k tomuto úkonu nechá přemluvit. Nakonec si dovolím rýpnout do systému ukládání. Ukládat lze pouze v kurníku číslo jedna. Tedy pokud jste v potu tváře nasbírali několik předmětů, honem běžte nejkratší cestou uložit hru a pak předměty distribuujte do příslušných kurníků. Save pozice je jen jedna, takže po ukončení hry si můžete zahrát pouze mezihry se zachraňováním slepic.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Hra Chicken Run podle mne slouží spíše k upoutání divácké pozornosti na mnohem zdařilejší film. Je vidět, že tvůrcům šlo především o její brzké dokončení, než o poskytnutí dlouhé a kvalitní zábavy hráčské veřejnosti. Jednoduchá grafika, nápaditost kopírující původní příběh, animované sekvence vystřižené z filmu... upřímně, čekal jsem víc.

Nukem


Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva


Verdikt:

Další z mnoha her, kde se tvůrcům příliš nepovedlo vyrovnat se zpracovávané filmové předloze. Hra spíše působí jako reklama, než nástroj k dobré zábavě. Lépe je strávit půldruhé hodiny u filmu Chicken Run, než u jeho, ne o moc delší herní verze..

Nejnovější články