Army Men: RTS - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Army Men: RTS - recenze

Datum vydání:
24. května 2002
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

12. 4. 2002 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

V březnu velmi produktivní firma 3DO nám přináší real-time strategii Army Men: RTS, která vychází ze stejnojmenné série s plastikovými vojáčky a může se mimojiné pochlubit originalitou herních lokací.

Autor: Justman
Publikováno: 12.dubna 2002


Obrázek zdroj: tisková zpráva V poslední době velice produktivní firma 3DO (Heroes of Might & Magic IV, Might & Magic IX) nám představuje svou nejnovější real-time strategii Army Men: RTS. Kdo by čekal klasické lidské jednotky, bude zřejmě překvapen. V této strategii se totiž vrátíme do svých dětských let, a to přesně do té dávné doby, kdy jsme si hrávali s plastikovými vojáčky.

Army Men: RTS je již několikátým pokračováním série Army Men. První, vcelku originální titul nesl název Army Men. Byla to vcelku oddychová věc ve stylu Cannon Foddera. Mezi další pokračování patří např. Army Men: Toys in Space nebo Army Men: Air Tactics, který ale kvality předchozích dílů nedosahoval. Firma 3DO se rozhodla tuto skutečnost změnit změnou žánru, najala si Pandemic Studios (autoři kvalitního Dark Reign 2) a jak to vše dopadlo, se dozvíte v této recenzi.

 Audiovizuální zpracování
Nejprve se podíváme na grafické zpracování. Hru si zahrajete v rozlišeních od 640x480x16, až po 1280x1024x32. Jednotky, budovy i okolní prostředí jsou sice při nejvyšším rozlišení velice detailní, ale nic převratného zde nenajdete. Engine hry je 3D, ale trochu mě zarazilo, že ve hře nejde rotovat kamerou. Zoomovat samozřejmě lze, ale prakticky využijete jen nejvzdálenější pohled. Nutno také dodat, že hra se svižně „hýbe“ i při nejvyšším rozlišení.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Další vcelku povedenou věcí na této hře jsou videa. Hned úvodní intro Vám pěkně nastíní příběh celé hry. Videa najdeme také na začátku každé mise v kampani, která jsou vytvořeny přímo v enginu a plynule přecházejí v samotnou hru. Po zvukové stráce je hra průměrná, zvuků není mnoho, hudba také ničím neexceluje, a při delším hraní jsem si ji raději vypínal. Ke zpracování patří také ovládání hry. Jak se dalo čekat, je velice jednoduché. Celou hru lze ovládat pomocí dvou tlačítek na myši. Jednotky seskupujete tradiční kombinací Ctrl a čísla.

 Herní módy a slabší multiplayer
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Army Men: RTS lze hrát celkem třemi způsoby. Nemůže samozřejmě chybět klasická kampaň, která je rozdělena do 15 levelů, odehrávajících se na pozemku jednoho domu. Začínáte před plotem a postupně přes dvorek, sklep, obývací pokoj, kuchyň a koupelnu se dostanete až na půdu, kde vás čeká poslední bitva. Pokud hru dohrajete, či vás kampaň omrzí, můžete si také vyzkoušet osm misí z tzv. Great Battle módu, který je obdobou skrimish módu v jiných real-time strategiích.

Poslední možnost, jak si tuto hru užít, je multiplayer. Ten mě ovšem velice zklamal. Hru sice můžete hrát až v osmi lidech a chybějící kamarádi se dají nahradit počítačovými protivníky, ale hra nenabízí žádné speciální multiplayerové módy! Zahrajete si tedy jen klasický deathmatch. I pouhých deset multiplayerových map je zarážejících. Nevím sice, kolik času by autorům trvalo vyrobit jednu takovou mapu, ale myslím, že minimálně dvacet jich zvládnout mohli.

 Menší počet budov
Ve hře „těžíte“ pouze dva základní typy surovin. Prvním je plast, který získáváte roztavením poházených hraček, z těl zabitých vojáků nebo ze zbytků zničených budov. Druhou je elektřina, kterou naleznete ve ztracených tužkových bateriích, baterkách atd. Surovin bývá vždy na začátku levelu poměrně hodně, ale velice rychle se spotřebovávají, takže nezapomínejte také rychle prozkoumat okolí! Tyto dvě suroviny dokáže těžit jen jedna jednotka a tou je tzv. Dump Truck.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Trošku mě zklamal počet budov. Budete si muset vystačit jen s osmi budovami, přičemž čtyři z nich jsou defenzivního typu! Budovy jsou následující: hlavní základna, skladiště surovin, kasárna, garáž, obranná věž, bunkr, kulometné hnízdo a ostnaté dráty. Pokud vylepšíte jednu z výrobních budov, přibudou vám jen další jednotky.

 Jednotky
Zvětšit zdroj: tisková zpráva S jednotkami je to již o něco lepší - najdete zde celkem sedm druhů pěchoty, šest druhů vozidel a jednu speciální jednotku. Mezi pěchotou najdete od klasického vojáka se samopalem, přes granátníka a hledače min, až minometníka a snipera. Mezi vozidla patří např. medik, který jezdí po bojišti a léčí zraněné jednotky, klasický tank, ale i vrtulník a zběsilost, která se nazývá DumDum. DumDum je malý pestrobarevný robot, který nese velkou zapálenou petardu a pokud s ním narazíte do nějaké jednotky či budovy, budete pravděpodobně překvapeni jeho devastující silou. Tato zbraň je nejlepší na ničení věží a ostnatých drátů, ale během chvilky nadělá pěknou paseku i v hloučku nepřátelské pěchoty.

A konečně speciální jednotku zde zastupuje Radio Operator, který umí zavolat parašutisty, roztavit jakoukoli jednotku či budovu velkou lupou a nakonec zasypat poměrně oblast bombami. Tuto jednotku musíte pečlivě hlídat, protože je poměrně drahá a má velice nízkou životnost.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Útočný bonus
Každá jednotka má také jiný útočný bonus. Bonus může mít na pěchotu, vzduch a štíty. V praxi to znamená že např. sniper je nejlepší proti pěchotě, ale tank či budovu nezraní atd. V kampani se také vyskytují charaktery, které zastupují všechny typy pěchotních jednotek, ale mají lepší vlastnosti. V poslední misi kampaně jich budete mít rovných osm a tato partička vám velice pomůže hlavně v prvních minutách mise.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Podle mého názoru je tato hra určena především pro začínající nebo méně zkušené hráče real-time strategií. Celý systém stavění budov a jednotek je až moc jednoduchý a zůstává stejný po celou dobu hry. Hra mě ovšem ničím nenadchla, podle mého názoru je to další z nekonečných průměrných real-time strategií, a nezachrání ji ani jakási „originalita“ herního prostředí.

Stáhněte si: Demo (46 MB), Cheaty
Související články: Army Men: Air Tactics recenze (březen 2000)

 
Justman
připravil: jd
 
 

Verdikt:

Mezi klady patří pěkné grafické zpracování, videa a jednoduchost (pro začínající hráče). K záporům uveďme malý počet jednotek, budov a misí, dále odfláknutý multiplayer. Po několika misích se dostaví nuda a stereotyp, pramenící z výše uvedených nedostatků.

Nejnovější články