Apache AH-64 Air Assault - recenze
7/10
zdroj: Archiv

Apache AH-64 Air Assault - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

19. 3. 2003 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Kdo by neznal americký bitevní vrtulník AH-64 Apache? Tento stroj je již dlouhou dobu ve výzbroji US Army a nyní se stal i námětem pro střílečku Air Assault pocházející od tvůrců série Search&Rescue.

Autor: Michal "TCRaven" Urban
Publikováno: 19.března 2003


Zvětšit zdroj: Archiv Kdo by neznal americký bitevní vrtulník AH-64 Apache? Tento stroj je již dlouhou dobu ve výzbroji US Army a po úspěšném použití v několika válečných konfliktech zaznamenal i značné exportní úspěchy. Je tedy samozřejmé, že virtuální piloti se dočkali již několika simulací a "Apač" je vlastně nejčastěji simulovaným bojovým vrtulníkem. Za vrchol simulace AH-64 a bojových vrtulníků vůbec bývá často považován letitý Longbow 2 od Jane’s. Avšak titul, který je předmětem tohoto článku, spadá do úplně jiné kategorie než byla výše jmenovaná reálná simulace - jedná se totiž o střílečku.

 Pozadí příběhu
Je těžké nevšimnout si způsobů, jakými je komerčně využívána za velkou louží popularita všemožných záchranářů, nenávisti k teroristům a věcí s tím souvisejících. Společnost GlobalStar Software se zabývá záchranářskými simulacemi již dlouhou dobu a jejichž dvě poslední dílka SAR 4: Coastal Heroes, SAR: Vietnam MedEvac jsem nedávno recenzoval. Apache Air Assault (dále jen AAA) je postaven na stejném eginu jako SAR 4 a MedEvac. Nechci soudit, jak moc je vydání AAA ovlivněno neblahými skutečnostmi poslední doby, ale rozhodně je velmi „in“.

V červenci roku 2001 se teroristická organizace „The Solar Martyrs“ rozhodla škodit ve velkém a americká vláda učinila několik akcí, kterými zjistila, že základny teroristů se nacházejí v zemičce jménem Banhar. Šéfem této teroristické organizace je šejk jménem Al-Zahir. Je dokonce možné, že teroristé disponují nukleárními zbraněmi, s čímž se civilizovaný svět nemůže smířit a tak se americká vláda rozhodla zakročit. Nikoli však hrubou silou, ale chirurgicky přesným zákrokem, jehož ostřím je náš AH-64 Apache…

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Kampaň
Po kratičkém intru, jehož volný překlad zachycuje předchozí odstavec, je k dispozici jediná možnost létání, kterou je kampaň. Po vytvoření pilota a zvolení jedné ze tří obtížností jsme vrženi do první mise. Mise je to krátká a spočívá v prozkoumání několika objektů, načež nalezené teroristy zasypeme vším, co pod křídly a trupem vrtulníku nalezneme. Výzbroj obnáší standardní řízené rakety Hellfire, neřízené Hydry a 30 mm kanón. S postupem času dostaneme lepší verze obou raket, poněkud méně standardně nám bude vedle kanónu podvěšen druhý a pod křídla přibudou další neřízené rakety Zuni.

Zvětšit zdroj: Archiv Hellfiry se odpalují po jednoduchém zaměření jedním tlačítkem. Hydry se zacilují celým vrtulníkem a kanón se ovládá myší. Ten se dá použít například v pomalém přízemním letu, kdy je jedna ruka na motorech, druhá na myši a kropí se teroristé, kteří se opovážili na našem Apači oprýskávat barvu svým ákáčkem. Cíle jsou označeny čtvercem, ve kterém pulzuje jeden menší. Pod čtvercem je popisek a co se s cílem má dělat, takže například Vehicle (Destroy).

Když si počítač přeje odstranění teroristy, pak je popiska Terorist a v závorce Kill. Pokud je vrtulník dostatečně blízko, je slyšet jejich řvaní a sténání. Hra se tak stává poměrně osobní a po odletu z místa útoku bývá země poseta poházenými těly. Je libo prohnat teroristovi hlavu leteckým třicetimilimetrovým granátem?

 Sám proti teroristům
Ve hře se setkáte i s tanky nebo transportéry s hlavňovou či raketovou výzbrojí. Všichni nepřátelé se nám snaží ublížit a jejich úspěšnost je na našem vrtulníku vyjádřena „sloupcem zdraví“ v levé horní části obrazovky. Navíc je možno zničit zvlášť hlavní i ocasní rotor například kolizí. Úroveň poškození má vliv na výkon motorů a stabilitu letu. V pravé dolní části obrazovky je výseč radaru zobrazující cíle a letící rakety, ačkoli se jedná o Apače ve verzi AH-64 A, který radar nemá.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Jak bylo řečeno, první mise není nijak dlouhá, což ale platí i o všech dalších misích, kterých je rovná třicítka a jedna navrch. Ostatní mise jsou přirozeně obtížnější a i trošku delší, ale nikdy se nejedená o žádné velké výpravy. Cíle se nacházejí blízko základny a vše pěkně odsýpá. Hra si nehraje na nějakou simulaci globálního konfliktu, jak je zřejmé i z intra.

 Náplň misí
Zvětšit zdroj: Archiv Nepřátelé, neboli teroristé, se vyskytují většinou v osamocených skupinkách a náš osamocený vrtulník je nucen se s nimi vypořádat. Mise jsou poměrně rozmanité, jednou musíme zabránit útoku na město nebo vlastní základnu, podruhé zabezpečit bezpečný průjezd vozidel nebo budeme ničit stavby obsahující zaručeně nezdravé věci jako jsou drogy a možná i chemické či dokonce bilogické zbraně.

Naši teroristé s arabsky znějícími jmény zkrátka dělají všechny ty špatné věci, které teroristé dělávají a briefingy se hemží klíčovými slovy, která tak znepokojují veřejnost. Všechny mise jsou v podstatě záležitostí našeho vrtulníku až na závěrečnou misi, kde spolu s pozemní obrněnou technikou jdeme vyříznout vřed na tváři svobodného světa, totiž zabít hlavního superšpatňáka. Al-Zahir trůní ve svém přepychovém paláci chráněném hromadou bojové techniky, samozřejmě sovětské provenience. Po jeho odstranění následuje kratinké outro, kde jsme ujištěni, že stále někdo zůstává na stráži.

 Zjednodušený letový model
Coastal Heroes a MedEvac, běžící na stejném enginu jako AAA jsou charakteristické mimo jiné i velmi realistickými letovými modely. AAA je však střílečka a letové vlastnosti jsou značně zjednodušeny. Omezeny jsou náklony vrtulníku, čím je eliminován vznik problémů, není možno se dostat do nějakého toho nestabilního režimu.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Přesto se stroj chová jako vrtulník a vlastnosti považuji jako vhodný kompromis mezi realitou a zábavností ve střílečce. Stále zůstává schopnost vykonávat manévry pro bitevní vrtulníky charakteristické. Je možno plížit se údolími, viset za terénní překážkou a vykukovat mírným stoupáním nebo bočním skluzem kvůli odpalu Hellfirů.

Zvětšit zdroj: Archiv Hra se odehrává na pobřeží moře a v oblasti pouště, kde se občas vyskytuje nějaká zeleň. Krajina je často velmi členitá až hornatá, což létání s vrtulníkem zpestřuje. Jednotlivé bojové prostředky včetně našeho AH-64 jsou detailní a snadno rozpoznatelné. Ve hře se nevyskytují žádní vzdušní protivníci. Vizuální zpracování je slušné a neurazí, to samé platí o zvucích, příbuznost s Coastal Heroes a MedEvac se prostě nezapře.

Stáhněte si: Cheaty
Související články: Search & Rescue 4 recenze, Search & Rescue 3 recenze, Novinky

 
Michal "TcRaven" Urban
připravil: jd
 
 
TC

Verdikt:

Ač se jedná o střílečku a vše je značně zjednodušeno, je možno se chovat jako v simulátoru, potažmo v reálu. Hra si v žádném případě nečiní nárok na nějakou kultovnost a díky své krátkosti se dá dohrát za jeden den. Jedná se o spotřební zboží, ovšem poměrně kvalitní, na nějaký čas zabaví. Pojďme sejmout nějaké teroristy!

Nejnovější články