Trackmania United - dojmy
zdroj: tisková zpráva

Trackmania United - dojmy

10. 1. 2007 0:00 | Dojmy z hraní | autor: Redakce Games.cz |

"Nový" díl velmi úspěšné závodní série Trackmania je tak trochu zajícem v pytli. Nadšení některých hráčů střídají stejně tak i rozpaky a pocity zklamání. Co je vedle minima nového obsahu v současnosti problémem?

Autor: Marek Beniač
Publikováno: 10.ledna 2007
Verze hry: prodávaná/anglická/PC
Doba recenzování: 1 týden


Obrázek zdroj: tisková zpráva Bude tomu pomalu rok, co rozčeřila vlny internetu freewarová podoba TrackManie, s podtitulem Nations. Francouzská společnost Nadeo s ní jednoznačně zabodovala (do dnešního dne je zaregistrováno bezmála dva milióny hráčů) a brzy se chystá udeřit znovu, tentokrát už s ryze komerčním pokračováním. V našich krajích bychom se TrackManie United měli dočkat zhruba v březnu (lokalizovaná verze), ovšem ze zahraničí lze tento titul pořídit již nyní. Ačkoliv s plnohodnotnou recenzí počkáme na domácí start, už teď nabízíme první dojmy a postřehy. TM United je totiž tak trochu zajícem v pytli a nadšení některých hráčů střídají stejně tak i rozpaky a pocity zklamání.

Spojme to všechno dohromady
Na úvod několik faktických informací. United není vyloženě novou hrou, jako spíše souborem doposud vydaných dílů. Hra tedy obsahuje všechna dosud známá prostředí, jakožto i auta. Znovu si tak zajezdíte ve scenériích Desert, Rally a Snow z původní TrackManie, doplněných o trio Island, Bay a Coast z „dvojky“ Sunrise. Nadeo je tentokrát prezentuje prakticky beze změn, výjimkou je snad jen několik nových stavitelských prvků pro trojici prvně jmenovaných mapek.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Opravdu svěží vítr přináší do tohohle „kompilátu“ až sedmé, poslední prostředí, kterým je pochopitelně Stadium z TM Nations. To jediné dosud bylo jen jakýmsi free bonusem a teprve United ho předvádějí řekněme v komerční podobě. Budeme-li věřit oficiálním informacím, k dispozici je dvakrát více stavebních dílů (kdo by to ale počítal), větší zastavitelná plocha a především terénní varianta některých úseků. V roce 2006 bylo Stadium synonymem pro kvalitní dráhu z asfaltu a betonu, byť s občasnou travnatou pasáží. Nyní lze vystavět okruhy i v takřka rallyecrossovém stylu (na blátě, hlíně, šotolině?) což je samozřejmě skvělé oživení, o novém stylu jízdy „dveřmi napřed“ nemluvě.

 Standardní závodění
Co se týče herních módů, United předvádí „pouze“ klasiku v podobě režimů Race, Platform a Puzzle. Asi jen naprostí nováčci (případně hráči Nations) nebudou vědět co si pod jednotlivými názvy představit. Proto než abych se rozepisoval o skládání tratí v Puzzle a minimálním počtu resetů ve variantě Platform, odkáži raději na recenzi první TrackManie a jejího pokračování Sunrise. Posun celé série k multiplayerovému hraní každopádně Nadeo naznačilo již s Nations a United ho dále rozvíjejí a zdokonalují. I když… jak se to vezme.

Singleplayer se smrsknul v pouhý trénink (těžko hledat lepší výraz) a pakliže váš domácí počítač nedisponuje slušným internetovým připojením, na novou TrackManii raději zapomeňte. Několik povětšinou dětsky snadných tratí, vytvořených pro každé prostředí, dohrajete doslova za pár minut a slouží spíše na seznámení s principem hry a s možnostmi, jaké bláznivé závody na hráče asi čekají. Východiskem pro singl se jeví snad jedině editor, jehož stovky (no teď už možná i tisíce) dílků tratí slibují nespočet hodin zábavy, při tvorbě ještě krkolomnějších okruhů.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Plný potenciál hry však otevírají až položky Multiplayer (kromě internetu je k dispozici též LAN varianta) a Manialink. Nepřetržité souboje na síti sítí, kde najdete soupeře v kteroukoliv hodinu, jsou tím pravým kořením TrackManie, jenž nakonec prostřednictvím Nations mohli okusit téměř všichni. Díky United navíc už nemusíte řešit, které cédéčko vložíte do mechaniky a kterou scenérii pojedete tentokrát. Přesun ze stadiónu do prosluněného zálivu, či skok na zamrzlé pláně je dílem několika kliknutí.

Servery Nadea znovu sestavují žebříčky (světové či lokální), udělují jezdcům ranky a shromažďují hráče do klanů. Svého využití se dočkají i Coopers, jakési platidlo v TrackMania světě. Za každý hrací den obdržíte určitou částku (použijete-li registrační kód z dříve zakoupené TrackManie, vyděláte si víc), penízky lze utrácet například za skiny na auta, replaye nebo nové tratě. Naopak uploadujete-li svůj výtvor ostatním, či nahrajete-li svůj nejlepší čas na síť, inkasujete vy.

 Hráči hráčům
Jak vidno, Nadeo sází s United hodně na fanoušky a početnou komunitu obecně. Oni vytvořili základ a hráči by se teď měli snažit dodat hutný obsah. Za ta léta propadlo TrackManiím obrovské množství řidičů a základna je (nejen díky skvělému tahu s Nations) jaksepatří silná, takže Francouzům by to znovu mohlo vyjít. Spekulovat o úspěchu či neúspěchu „nové“ hry je zatím samozřejmě předčasné, ovšem díky veřejnému betatestu i prvním desítkám tisíc majitelů (United startovala ve francouzsky mluvících zemích v půli listopadu) lze vypozorovat jisté náznaky.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Kdo tohle bláznivé závodění okusil jen s Nations, je pochopitelně nadšený – má celou sérii pěkně pohromadě. Majitelé předchozích dílů logicky zrovna nejásají, vždyť TrackMania Original a Sunrise jsou tu takřka beze změny. Matadoři série mají navíc většinou v oblibě jen některé scenérie. Spoustu lidí baví Stadion, ale prosluněná prostředí ze Sunrise jim prostě nesedí. A naopak, přirozeně. Není tedy divu, že fóra jsou zatím plná živých diskuzí a otazníků nad přestupy. Mám zůstat u svého oblíbeného dílu nebo podlehnout svodům United?

Heslo „všechno při starém“ platí nejen pro obsah, ale též pro hratelnost. Co dodat, je to prostě stará dobrá TrackMania. Všechna prostředí jsou stejná a také všechna auta jezdí přesně tak jak jste zvyklí, jediné co stojí za zmínku je inovovaný Stadion. Nové díly, ze kterých jsou zde tratě vystavěny, patří vesměs do škatulky s nápisem extrémní a jestliže už dříve šlo narazit na vskutku krkolomně pokroucené dráhy, United vše jenom násobí. Kdo viděl formulky jedoucí po betonových obloucích vysoko nad tribunami, ví o čem je řeč. A hodně zábavná je i off-road varianta Stadionu, připomínající kromě rallyecrossu možná i speciální divácké super-erzety, ze světových rallye.

 Kostrbatý rozjezd
Rovněž o technické stránce není moc co psát, osvědčený a léta vyvíjený engine totiž funguje i tentokrát. Nová TrackMania si zachovává svou přístupnost a relativní hardwarovou nenáročnost (oficiální minimální požadavky jsou 1.6GHz procesor, 256MB RAM a DirectX 9 kompatibilní karta s 16 MB paměti) na výkonných mašinách a s efekty na maximu vypadá grafika přesto skvěle. Jediným zádrhelem tak znovu zůstává ochrana proti kopírování StarForce. Spousta vydavatelských domů ji už dala vale, Nadeo (respektive Focus Home Interactive) ji bohužel použili i tentokrát. Raději se nebudeme pouštět do rozborů, co vše dokáže StarForce v systému způsobit, jisté ale je, že TrackMania United by měla hodně potíží i bez této (ne)populární ochrany.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry si prohlédněte v galerii (za tyto díky fansite)

Stížnosti hráčů na náhodné zamrzání a padání hry, problémy při ověřování tratí, občasné anomálie v editoru i další bugy zatím totiž vůbec nejsou ojedinělé. Hodně starostí způsobuje doposud také síťový kód, lépe řečeno servery Nadea, které zdá se znovu nestíhají a kromě chyb při uploadu či naopak downloadu tratí a replayů, opětovně nefungují ani ranky a laddery. Mnohé z problémů dokázal (alespoň částečně) zalepit první brzký patch, přesto je mi docela záhadou, kde se nakupilo tolik potíží a k čemu byl podzimní betatest? V případě Nations nad tím mnozí mávli rukou, ovšem u komerčního titulu United je to minimálně k zamyšlení! Proč jen mi to připomíná Armed Assault, ve kterém si domácí hráči mohli nedobrovolně vyzkoušet pozici testerů?

 Těšíte se?
Jestliže většinou nad prodlevou jakou některé hry naberou mezi světovou a (oficiální) domácí premiérou nadáváme, v případě United si myslím můžeme být skoro rádi, že roli pokusných králíků za nás odehrají Francouzi. Počkejme si proto v jak pokročilé verzi se u nás další TrackMania objeví, co vše pro ni zatím hráči dokáží vytvořit a nahrát na síť, no a v neposlední řadě jsem také zvědav na její tuzemský ohlas a úspěch. Vzhledem k vysoko stanovené ceně (50 dolarů nebo necelá tisícovka korun českých) svou roli dozajista sehraje obsah vaší poličky (jsou v ní Original a Sunrise?), jakožto i osobní sympatie k jednotlivým prostředím hry.

Stáhněte si: Trailer...

Související články: Novinky, Trackmania Nations recenze, Trackmania Sunrise recenze, Trackmania CZ recenzeMarek Beniač
autorovi je 27 let, dříve psal pro GamePort, pracuje v IT, nejraději má hry sportovní a závodní, případně akce všeho druhu, ostatní žánry ale též vyloženě nezavrhuje

 
 
Marek Beniač

Nejnovější články