zavřít

The Sims 3 - dojmy z nového života

- Dojmy z hraní autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Kdybyste viděli, jak se Frantovi vysloveně rozzářila očíčka, když se rozhlédl po otevřeném světě. „Těch možností! Konečně mohu vyrazit, kam se mi jen zachce".

Autor: Laku
Publikováno: 18.května 2009
embargo 18.5. 00:01Verze hry: PC/preview/česká
Doba hraní: 2 týdny


Vydání třetí generace úspěšných The Sims se blíží závratnou rychlostí. Pojďme se tedy podívat na to, co nás začátkem června čeká a čím nás potřetí může virtuálně-reálný svět Simů znovu překvapit.

Představte si život plný stereotypu, život bez kapky něčeho nového, život do značné míry spjatý se stále stejným prostředím. Tak přesně takový život prožívá běžný Franta Simík, jeden z mnoha lidí žijících ve světě The Sims. Kolikrát za svůj život Franta proklínal „ty tam nahoře“, stvořitele jeho světa, samozvané bohy - vývojáře. Denodenně je nenáviděl, až jej jednoho dne vyslyšeli. Připravili pro něj svět nový… daleko lepší? Těžko říct, a našeho Frantu to v podstatě ani nezajímá. Právě totiž vkročil do tohoto vzrušujícího a neprobádaného světa třetího dílu.

 První krůčky otevřeným světem
Někteří jeho známí, kteří se v novém sousedství Slunečné údolí také objevili, jako například známá rodinka Gothových, možná pociťují strach a ostych z nepoznaného. To ovšem není případ našeho Franty. Kdybyste viděli, jak se mu vysloveně rozzářila očíčka, když se poprvé rozhlédl po novém otevřeném světě. „Těch možností! Konečně mohu pohodlně vyrazit, kam se mi jen zachce,“ radostně zvolal ihned po opuštění stojatých vod Sims 2 rybníčku. Skutečně je to tak, ale nejvíc si tuto novinku pochvalují zejména polo-bozi zvaní „hráči“, kteří tak rádi tahají za nitky Frantova světa.


oficiální obrázky (vlastní nebylo povoleno típat)

Těm se obzvlášť bude zamlouvat, že je všechno pěkně bez načítání, bez zbytečných hranic na konci vlastního pozemku. Prostě stačí jednoduše přiblížit pohled na sousední domek, na sousední ulici nebo městské centrum. A nejen, že je možné libovolně bez omezení působit v celé vesničce, zajímavé je také to, že vše žije svým vlastním životem. Místní obyvatelé se zde potkávají na veřejných prostranstvích, v zaměstnání nebo na ulici a rovněž společně stárnou. To je poměrně razantní rozdíl oproti druhému dílu, kde stárnutí probíhalo výlučně v rámci pozemku.

Otevřený svět s sebou přináší nové aspekty, které vnášejí do série potřebné oživení. Vždyť i samotný Franta si pochvaluje, že se může proběhnout po okolní přírodě, navštívit sousedy a všelijaká zajímavá veřejná místa - počínaje bistrem, přes místní radnici až po tajuplný hřbitov s katakombami. Téměř každé z těchto míst mu nabízí všelijaká překvapení nebo pracovní příležitosti.

 Peníze, tedy simoleony, na prvním místě
Jak známo, tak ani v dokonalém a perfektním světě Simů nemůže náš virtuální hrdina přežít bez práce, protože bez práce nejsou… no, však vy víte co. V tomto ohledu máme coby dirigenti jeho každodenního života v ruce nové „zbraně“. Především si můžeme zvolit, zda se v práci bude vybavovat s kolegy, zkoušet nové postupy nebo třeba poskakovat, jak bude šéf pískat.


S tím se pojí různé pracovní úkoly, které na vás budou číhat. Tak třeba v začátcích politické kariéry dostanete za úkol kontrolovat volební místnosti. Každý snaživý Simík potom zajisté pomůže své zářné kariéře spřátelením se s šéfem, ti drzejší ho možná pozvou rovnou na pořádnou párty.

 Nejen lidé mají charakter
No a co se týká každodenního života, tak v tom náš Fanda zaznamenal také mnoho změn. Především začal pociťovat, že se v jeho okolí všichni nechovají stejně – každý totiž má svých pět specifických charakterových vlastností (proklamovaný trails system), které ovlivňují nejen jeho náladu, ale také postoj vůči ostatním.

Fanouš to sice jako typický televizní povaleč neměl zrovna nejlehčí, ovšem jeho charismatickému spolubydlícímu nedělalo problém rychle si získat náklonost zejména představitelek něžného pohlaví. Vždyť jeho charakter k tomu dokreslovaly ještě rysy jako král večírků, drzý a ambiciózní. Chudák Franta, mrzutý, televizní povaleč s fóbií z lidí. No, řeknu vám, ten se na to nemohl vůbec dívat!


 Přetvořme vzhled Franty
Ostatně i my jsme měli možnost osahat si preview-kód hry a řádně zamávat s Frantovým životem. Nejprve jsme si ho pochopitelně musili vytvořit v editoru Simů, který doznal několika víceméně kosmetických změn oproti předchozímu dílu. Namátkou třeba možnost obléci postavičce ponožky, obdařit ji pihami a mateřskými znaménky, tvořit vícebarevné účesy. Vše je opět řešeno přes tzv. presety, pro ty menší hračičky z řad hráčů. Ti trpělivější, toužící po ovlivňování každého detailu si jistě přijdou na své v desítkách detailních nastavení – od úhlu sklopení špičky nosu po pečlivé vytvarování tvarů tváře.

Hlavní senzací a obrovskou novinkou je systém na obarvování textur, ať již oblečků ve zmiňovaném editoru Simů nebo při samotném hraní pro vylaďování stavebních prvků a nábytku. Každou texturu lze totiž velmi snadno přímo při hraní barevně ovlivňovat. Jednoduše si vyberete třeba padnoucí plavky s vhodným výstřihem a barvu si doladíte pomocí mocných barevných palet. Zdá se vám to banální? Háček je v tom, že elegantně určíte barvu látky, jinak obarvíte případný vzor a na závěr ještě i samotnou šňůrku od plavek. Tento nástroj se stává velmi mohutnou zbraní pro každého kreativce a umožní vám přetvořit vše přesně podle vašich představ. Ale nebojte se, Frantík není transvestita, takže svrchní díl dámských plavek nenosí. Možná až v Sims 4 :)

 Každodenní život a interakce
Jedním jsem si celkem jist: Franta bude v novém světě určitě šťastnější. A to nejen vlivem prostého faktu, že je obklopen hezčím prostředím s lepšími grafickými efekty (při detailech nastavených na maximum), ale zejména protože nyní může využít celou řadu interakcí a čekají na něj nové nástrahy neprobádaného prostředí. Interakcí je opravdu o poznání více (škarohlíd by mohl říci, že až příliš) než kdy předtím.


další obrázky v galerii

Franta se klidně může pokusit vybavovat o politice se svým kamarádem, známým to lamačem dívčích sim-srdcí a sportovcem tělem i duší. Když už jsme u toho sportu, tak není nad pohodlnou vyjížďku po krásách Slunečného údolí na zánovním kole. Určitě se také vyplatí přemýšlet o pořízení auta, ale náš Franta si na něj válením u televize zatím bohužel nevydělal. A tak musí dát zavděk služeb místní taxislužky pro pohodlnější přesuny. Nebo se spolehnout na své síly a vyrazit na zmíněném bicyklu. Vždyť, kdyby nebyl tím povalečem, tak by možná zašel do místní posilovny. Přesně tam nejčastěji vyráží jeho aktivnější kamarád, velký svůdník Simchuan.

Ostatně flirtovacích interakcí má k dispozici celou plejádu – od nevinného „zeptat se, zda je Simík zadaný“ přes odvážnější „dívat se do očí“ až k muchlování a woohoo aktivitám v české verzi hry zvané prostě „milovat se“. V této souvisloti se hodí zmínit, že některé interakce jsou speciálně dostupné na základě charakteru daného Simíka.

Všemožných novinek a změn oproti druhému dílu je pochopitelně celá řada, přesto si – pro některé bohudík, pro jiné bohužel – trojka zachovává stále svoji osobitost a rozhodně v sobě nezapře silný vliv předchozích dílů. Podrobněji se na jednotlivé aspekty podíváme zhruba za čtrnáct dní v plnohodnotné recenzi.


Stáhněte si: Videa, Trailery...

Související články: Dojmy z návštěvy EA, Preview, Novinky, Vše o The Sims 2Laku
autor se zajímá především o webdesign a moderní internetové trendy.V součastnosti je plně zaměstnáván studiem Softwareových technologií a managementu na ČVUT. Ve svém volném čase spravuje fanouškovské stránky TheSims2.cz a působí na HotGames.cz


 
 
Laku
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce her či hardwaru. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta. Více informací zde.

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.