Sudden Strike II - první dojmy
zdroj: Archiv

Sudden Strike II - první dojmy

6. 5. 2002 0:00 | Dojmy z hraní | autor: Redakce Games.cz |

Fireglow Studios se rozhodli uchlácholit duše všech příznivců válečné real-time strategie Sudden Strike a vydali demo druhého dílu s jednou misí pro single i multiplayer - jaké jsou naše dojmy z hraní?

Autor: Wizard
Publikováno: 6.května 2002


Zvětšit zdroj: Archiv Čas, kdy si budeme moci konečne zahrát toliko očekávanou real-time strategii Sudden Strike 2, se již dá počítat na dny. Uvolnění plné verze je plánovano na květen tohoto roku, tedy alespoň pro Německo, zbytek světa si bude muset počkat až do září, kdy má vyjít SS2 i v ostatních zemích. V dílnách Fireglow Studios se rozhodli aspoň trošku uchlácholit duše všech chtivých příznivců této věrné strategie z druhé světové války a vydali demo obsahující po jedné misi pro single i multiplayer. Anglickou verzi dema, o němž bude v odstavcích níže řeč, si můžete stáhnout od nás zde (59 MB).

 Výlet do Tichomoří
Plná hra bude nabízet na výběr pět armád, jež v nejděsivějším konflitku v dějinách lidstva zásáhli do bojů po celém svetě. Na výběr budou mocnosti: Německo, Velká Británie, USA, Japonsko a Rusko. V demu však můžeme volit pouze mezi vojsky Japonska, USA a Velké Británie. Již podle Japonska, je jasné každému hrači, jež dával v hodinách dějepisu pozor, že SS2 bude zachycovat i konflikt v Tichomoří. Tzn. válku letectva, námořnictva a námořní pěchoty na vlnách Tichého oceánu a v džunglích nekonečně velkého počtu ostrovů a ostrůvků.

Nakolik budou kampaně a mise věrné realitě a zda se dočkáme i bojů o Guadalcanal, Midway či útok na Pearl Harbor, se necháme překvapit až v plné verzi. Na jeden takový ostrov kdesi v Tichém oceánu se však můžete vydat už nyní v demu.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Singleplayer nebo multiplayer?
V singleplayeru si zahrajete za zemi vycházejícího slunce s úkolem vylodit se na ostrov a pomocí pěchoty obsadit vesnici, ve které jsou drženi jako zajatci vaši sestřelení piloti. Tím však nemáte zdaleka vyhráno, osvobození pilotů je jen první část mise. Vaše armáda společně s piloty poté musí projít přes ostrov plný nepřátel, dostat se k letišti, obsadit jej, vyhladit vesnici nedaleko na sever a nakonec vysadit jednotku parašutistů na nedalekém ostrůvku. Pro zdárný cíl mise musíte dávat pozor např. na zničení chatrčí, kde jsou vaši piloti vězněni a na destrukci veškerého vojenského arzenálu, neboť co zničite, již nebudete moci použít, a každý stratég ví, jakou výhodu a překvapení dokážou v boji udělat děla a tanky obrácené proti původnímu majiteli.

Zvětšit zdroj: Archiv Mapa nabízí klasický pohled na Tichomoří, byť pravda, zde trošku symetricky uspořádané, ale pro spravedlivou hru proti člověku je to jenom k dobru. Najdete zde tak několik ostrůvků spojených mělkými brody, samozřejmě každý s nezbytnou vzducholodí, jakožto bodem signalizujícím vlastníka ostrova, a spoustu vody.

 Novinky oproti prvnímu dílu
Tady asi zklamu všechny, jež čekají nějakou zásadní změnu hry, a snad potěším ty, kteří se báli, že přijdou o svou původní strategii. Ano, dvojka se hraje úplně stejně jako jednička. Novinek ve hře je sice spousta, ale pořád je to zkrátka Sudden Strike. Je sice pěkné, že při obsazení letiště na ploše přistanou letadla, ale spíš se jedná o kosmetickou úpravu hry, která v zásadě zůstává zcela stejná. Můžete se tak těšit na konflikt v Tichém oceánu, na nové jednotky, na realističtější poškození vozidel, na obrovské lodě, na přistávající letadla, krásné mapy, ale hlavně pořád na staré dobré Sudden Strike.

Z pohledu kritika zas mohu říci, že podle dema jde o tak malé změny, že by se spíš mělo jednat o datadisk jako Sudden Strike Forever. Realističtější poškození vozidel zní sice hezky, avšak po pár zásazích explodují stejně jako v jedničce, nezpozoroval jsem žádný rozdíl.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Nastavení obtížnosti není žádnou novinkou, neboť se vyskytla již v datadisku. Možné je, že obtížnost byla trochu snížena, protože na "Easy" je hrát SS2 opradu snadné. Stačí poslat jednotky a jen s přimeřenými pokyny je trošku sledovat. Pak již není problémem dosáhnout vytouženého cíle. Obtížnost Normal je už trochu jiné kafe, zkusil jsem poslat skupinu dvaceti vojáků kousek do džungle, a během nekolika desítek vteřin mi nezbyl jediný. Nepřítele jsem nejen nezabil, ale ani nezpozoroval. Tam, kde na easy obtížnosti prošla skupinka vojáků se ztrátou jednoho muže, na obtížnost nastavenou na Normal, se bez mých zasáhů stala jatka.

 Chyby v demu
Zvětšit zdroj: Archiv Podstatnou chybou v multiplayeru je ovládáni lodi. Každá strana dostane velký křižník, bohužel ten se může pohybovat pouze ve vodorovném směru a tudíž je vcelku nepoužitelný. Veřím, že to je pouze dočasná chyba, menší lodě se pohybují bez problému.

Stabilita síťové hry v demu není něco, nač by člověk mohl vsázet. Každou hru došlo ke ztátě spojení a napsáním obou hráčům, že jsou vítězi, jelikož spoluhráč opustil hru. Sice došlo k disconnectu, kromě jednoho případu, pokaždé až u konce hry, kdy již bylo vše rozhodnuto, ale přesto to kazí dobrý dojem z dema. V singleplayeru, byť se nejedná o chybu, mi trošku vadil malý rozsah nastavení rychlosti hry. Na fastest se hra neskutečně ploužila, nejpomalejší rychlost jsem se bál vyzkoušet.

 Sudden Strike II ve světě
U nás není Sudden Strike tak populární jako v jiných zemích, a je to rozhodně škoda. O jeho popularitě, například v Německu, svědčí obrovské množství hráčů, klanů a pořádaných turnajů. Již nyní probíhá registrace na CPL! Kromě CS, Q3A, SC-BW, se tedy i SS2 dostává na progamingovou urověň (více detailů najdete na homepage).

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Myslíte-li si, že jste skvělí stratégové, vlastníte-li ucházející připojení k internetu, máte rádi historii a oblíbili jste si první Sudden Strike, není důvod nehrát po sítí proti lidem. Počítačem řízení protivnící jsou sice dobrá věc, ale když víte, že tuhle armádu plnou nacistů ovladá člověk, hra nabývá zcela jiných rozměrů. Ona jakákoliv hra po síti proti živým lidem získává spoustu bodů navíc ve hratelnosti, natož jedná-li se o strategii. Proto máte-li tuto možnost, neváhejte ani chvíli a jděte vyzvat kamaráda. Hra přes multiplayer je totiž, dle mého soudu, to nejlepší, co vám může Sudden Strike 2 nabídnout.

Stáhněte si: Demo (59 MB), Screenshoty
Související články: Sudden Strike recenze (listopad 2000), Sudden Strike Forever recenze (srpen 2001), Novinkové články

 
Wizard
připravil: jd


 
 

Nejnovější články