S hororovým indie hitem Lethal Company se budete bát i smát jako nikdy
zdroj: Foto: Se svolením Zeekerss

S hororovým indie hitem Lethal Company se budete bát i smát jako nikdy

4. 12. 2023 18:00 | Dojmy z hraní | autor: Jakub Malchárek |

Lethal Company je, podobně jako mnoho jiných indie titulů, blesk z čistého nebe, který vzal Steam útokem a denně jej momentálně hraje kolem 200 tisíc hráčů a hráček. Rozhodl jsem se na vlastní kůži zjistit, co je na bizarním coopu o sběru šrotu tak zajímavého, svolal trojici přátel a jal se prozkoumávat zdánlivě opuštěné planety a industriální komplexy. A na rovinu vám povím, že tolik hrůzy a legrace jsem u hry už dlouho nezažil.

Volno k psychologovi nedáváme

Spolu s parťáky se stáváte zaměstnanci mimozemské kovosběrné společnosti. V malém raketoplánu létáte mezi planetami a asteroidy v pátrání po co nejhodnotnějším pokladu. Opuštěné průmyslové haly a chodby továren jsou totiž plné zapomenutého harampádí, které můžete u zaměstnavatele zpeněžit. 

Na každý třídenní cyklus vám šéfové stanoví kvótu, kterou musíte splnit, jinak doslova dostanete padáka přetlakovou komorou do černočerného vakua vesmíru. Asi není překvapením, že ve hře, kde i mrtvoly vašich přátel mají svoji cenu, se kvóta po každém cyklu zvyšuje. Dosáhnout tak cíle je čím dál obtížnější a vyžaduje více riskování.

Lethal Company zdroj: Foto: Se svolením Zeekerss

Krutý vtip je totiž v tom, že prohledávaná stavení vůbec opuštěná nejsou! V chodbách narazíte na miny, kulometné věže a co je nejhorší, i na roztodivné a groteskní příšery. Vaší jedinou zbraní je přitom jen zběsilý útěk… No dobře, některé menší potvory se dají ubít lopatou, ale počítejte s tím, že zaměstnavatel vám neuhradí léčebné výlohy!

Velký bratr tě sleduje

Jak to všechno funguje v praxi? Jeden člen posádky většinou sedí ve zdánlivém bezpečí raketoplánu, kde skrz jednoduchou mapku může skrz vysílačku navigovat zbylé členy družiny. Vidí totiž, kde se nacházejí hodnotné předměty, ale hlavně i červené tečky v podobě nepřátel. Včasným varováním tak navigátor dokáže celé četě zachránit život, nebo naopak rozpoutat mezi svými přáteli paniku, která je vžene v ústrety přerostlých pavouků a jiných děsivých monster.

Hlídka na lodi má ještě jednu důležitou úlohu: Přes palubní terminál může interagovat se světem. Otevírat některé dveře, na chvíli deaktivovat miny nebo kulomety, zastavovat oslepující úniky páry a jinak pomáhat výpravě v proplétání se smrtícím bludištěm. Pokud posádka zahyne, dokáže s lodí odstartovat na orbitu, kde se všichni hráči narodí znovu, a může tak zachránit alespoň kořist z předešlých dnů.

Lethal Company zdroj: Foto: Se svolením Zeekerss

Než se dostaneme k tomu tak zábavnému sociálnímu aspektu Lethal Company, je ještě nutné zmínit, jak vypadá hra za sběrače. Tedy člena posádky, který se se slabou baterkou vydává do potemnělých chodeb cizokrajných komplexů. Tady se rázem ze hry se zvláštní, ale líbivou grafickou stylizací stává nefalšovaný survival horor.

Kdo se bojí tmy?

Čím déle totiž v chladných koridorech setrváváte, tím je vyšší riziko, že z ventilačních šachet „něco“ vyleze a krom toho, že vás to nejspíš připraví o život, navíc otestuje i sílu vašich svěračů a myokardu. Největší hrůza je ale zároveň také největší zábava Lethal Company.

V chodbách jste totiž s přáteli a hra simuluje reálnou komunikační vzdálenost. S ostatními kolegy se bez vysílačky slyšíte asi na 50 metrů. Čím dál jste, tím tlumenější jsou hlasy ostatních a 3D audio také výborně zprostředkovává směr, ze kterého na vás kamarádi křičí. Protože vemte jed na to, že nejčastěji ve sluchátkách uslyšíte beznadějný vřískot… a následné ticho.

Lethal Company zdroj: Foto: Se svolením Zeekerss

A to nejsou jediné hrátky se zvukem, které Lethal Company bravurně zvládá. Některé příšery například skáčou na obličej a řev takto chyceného nebožáka se najednou promění v neartikulované huhňání, zatímco jej mimozemská kreatura pomalu dusí a ostatní se s řevem na rtech snaží nechutnost z hlavy odpálkovat lopatou.

Samozřejmě zdaleka nejděsivější momenty vám Lethal Company připraví, když je najednou podezřelé ticho. Když procházíte chodbami, vyděšeně voláte: „Haló?!” Ale nikdo vám neodpovídá. Jako na potvoru jste beztak zrovna ten jediný nešťastník, který nemá navázené spojení s velitelstvím, takže si ani nemůžete ověřit, jaký osud potkal ostatní. A to, co zabilo vaše kamarády, nejspíš někde za rohem číhá i na vás.

Peklo pro vás, zábava pro ostatní

Protože smůla jiného je odvěký zdroj zábavy, je i vyděšený jekot vašich přátel naprosto odzbrojující komedie. Dvojnásob to platí pro všechny zesnulé členy posádky, které hra hodí do stejného komunikačního kanálu, takže spolu mohou klábosit, zatímco sledují a poslouchají zbylé sběrače kovů.

Garantuji vám, že přeživší má v ten moment úplně jiné starosti, než přemýšlet nad tím, jestli jej zrovna někdo slyší a pozoruje. Brzy poznáte, jací jsou vaši přátelé ve vypjatých situacích. Skupina se také rázem stmelí nesmrtelnými hláškami, které se nesmazatelně vepíší do slovníku vašeho sociálního kruhu.

Lepší sitcom byste těžko pohledali. Když vzdáleně slyšíte: „Kluci, kde jste? Já jsem dole v té velké osvětlené hale BOŽE, NĚCO TADY SE MNOU JE, POMOC!“ a rázem ticho, reálně budete panikařit hrůzou a zároveň smíchem lapat po dechu.

Ani navigátor nebude zábavy ušetřen. Samozřejmě že si vyslechne nejednu poznámku o pokrevní příbuznosti rodičů, protože zrovna na sekundu spustí oči z obrazovky v momentě, kdy se do chodeb vyrojí červené tečky nepřátel a nikoho na to neupozorní. Lethal Company je zkrátka horská dráha plná vypjatých emocí.

Příslib děsivé budoucnosti

Velmi jednoduchý princip hratelnosti dělá z Lethal Company skvělé hororové pískoviště, ve kterém se zkrátka o zábavu postaráte vy, vaši přátelé a neskriptované situace. Postupně si můžete do lodi kupovat nové kosmetické haraburdí, vystrojovat se lepším vybavením a odemykat si nové úrovně s bohatší kořistí.

Více vám toho ale prozrazovat nebudu, protože strach z neznámého je nejlepším zdrojem legrace. Odhalovat, co a na kolik způsobů vás může připravit o život, je polovina překvapení.

Sice stačí relativně málo chyb, o všechno rázem přijdete a začínáte znova od nuly, ale v žádném případě to až tolik nevadí, protože zábava nezávisí ani tak na hře samotné a nějakém konkrétním postupu jako spíš na společných dobrodružstvích a zážitcích.

Lethal Company je navíc momentálně v předběžném přístupu, kde si pobude zhruba půl roku, ale už teď má neskutečný potenciál. I sám autor cílí na to, aby hra byla v podstatě znovuhratelná donekonečna. Pokud přidá více odlišných úrovní, nepřátel, předmětů a přizpůsobitelnosti, zřejmě se mu to i podaří.

zdroj: Zeekerss

Momentálně je k dispozici k prozkoumání 7 planet (přičemž některé využívají stejných assetů, takže na první pohled jsou si velmi podobné), 9 příšer a 8 nástrojů pro průzkum. Už teď ale vím, že po úvodních deseti hodinách tohle bude rozhodně hra, ke které se budeme s každým větším updatem pravidelně vracet. Kdy jindy se vám totiž škarohlídsky poštěstí slyšet dospělého chlapa hrůzou volat maminku?

Smarty.cz

Nejnovější články