zdroj:
tisková zpráva
Třetí pokračování série Total War s názvem Rome si ze svých předchůdců v podobě Shoguna a Medievalu vzalo skutečně jen to nejlepší a hlavně se poučilo z dřívějších chyb. Svědčí o tom vysoké hodnocení snad ve všech herních médiích (naše recenze, 91%), za které může zejména netradiční spojení ekonomické tahové části s částí odehrávající se na bitevním poli. Při hraní možná kdejaký pamětník (včetně mě) uronil slzu a vzpomněl si na legendární Centurion: Defender of Rome. Zde by možná bylo na místě říci, že historie už je dávno pryč. Ale v případě série Total War tomu tak není. Díky ní dějiny opět ožívají a vy se stáváte jejich součástí...
395 let po Kristu se kdysi nepřemožitelná římská říše po smrti Theodisia rozděluje mezi jeho neschopné syny a díky nim i na dvě samostatné časti, které se už nikdy nedokáží spojit. Tohoto oslabení využívají už tak dorážející germánské kmeny k další ofenzivě. Roku 410 vyplení samotný Řím a přesně 66 let nato je sesazen poslední západořímský císař. Všechno ale může být jinak. Není tomu ani dvanáct měsíců, co jsme opustili vzkvétající impérium a je tu další výzva v podobě datadisku Barbarian Invasion.
Vítězství nebo smrt Strategickou mapu a s ní spojené ekonomické a politické záležitosti byste v demoverzi hledali marně. Ta vám nabídne "pouze" tři historické bitvy, z čehož jednu určenou pro hráče, kteří se s Total War setkávají poprvé. V těch dalších dostane každý stratég šanci se náležitě vyřádit. Nejenže se mu pod ruce dostane několik stovek bojovníků, ale především si může vyzkoušet každou z bitev za všechny zúčastněné strany. A právě podle toho se odvíjí doba strávená za monitorem. Někdy je váš úkol ulehčen přítomností počítačem řízeného spojence, jindy narazíte na dobře postaveného soupeře a zjistíte, co je to za výhodu, když má člověk na celou bitvu náležitý rozhled z pořádného kopce.
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek
V první z nabízených misí se setkáte s legendárním králem Artušem a v čele římsko-britského vojska dostanete za úkol uchránit svého přítele Lorda Amalrica před jistou smrtí v podobě nelítostných Sasů. Pokud si zvolíte tento germánský kmen, jenž patří mezi jednu z připravených hratelných stran, dostanete se téměř okamžitě na dostřel badonskému kopci, okolo kterého probíhá celý souboj. Tam se vojevůdce, který je cílem vaší mise,
zdroj:
tisková zpráva
snaží za každou cenu udržet a vyčkat příjezdu vojsk krále Artuše.
Umělá inteligence nebo spíše celkové rozvržení bitvy mě ale velmi zklamalo. V případě výběru římsko-britské armády se dočkáte efektní ohnivé spršky z katapultů vašeho spojence, které sice způsobí nepříteli vcelku velké ztráty při přechodu řeky, ale jakmile dojde k boji muž proti muži, vesele pokračují dál ve střelbě. Za Sasy jde o přílišnou jednoduchost celého úkolu. Kdybych zašel do krajností, nemuseli byste se bitvy vůbec účastnit. Spojenec odvede veškerou práci za vás a pokud se budete chtít alespoň trochu strategicky vyžít, musíte se obloukem vyhnout badonskému kopci a směřovat k řece.
Druhý pokus Bitva o Chalons je na tom o poznání lépe. Poslední z velkých vojenských operací západořímské říše, ve které se střetly spojené síly římského generála Aetia spolu s vizigótským králem Theodoridem proti hunské armádě v čele s Attilou. Ta se stala postrachem téměř celé tehdejší Evropy, za což vděčí pověstné síle své jízdy. Koníčků si rozhodně užijete dosytnosti, ale ke slovu se také dostanou pěší jednotky a zejména se tu seznámíte s kněžími, kteří se postarají o to, aby vaše jednotky neutíkaly tak snadno z boje.
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
Narozdíl od první mise jsem zde byl překvapen taktickými schopnostmi mého soupeře. Nejenže se okamžitě po začátku přemístil na nejvyšší kopec široko daleko, ale dokonce zde i přes mojí velkou trpělivost, vyčkával až na můj další postup. Byl jsem tedy nucen vyrazit na místo setkání ve značně ztížené situaci. Pochvalu si ale rozhodně nezaslouží gotský spojenec, který po celou dobu bitvy pouze bezduše kroužil okolo startovní pozice a do souboje se nijak nezapojil. Maximálně narazil na některé z mých prchajících jednotek pronásledovaných Sasy a byl tedy okolnostmi přinucen přestat se o meče pouze opírat.
TOTAL REALISM MÓD PRO ROME: TOTAL WAR | Nevíte, jak si ukrátit dlouhou chvíli při čekání na datadisk? Právě pro vás je připravena modifikace s názvem Total Realism. Ta se snaží udělat hru více realističtější s ohledem na historické záznamy. Důkazem, že se jí to daří, může být skutečnost, že si nejnovější verzi stáhlo za jediný den přes 80 000 milovníků původního Rome: Total War. V modifikaci naleznete více než 200 přeskinovaných jednotek, mnohem propracovanější soubojový systém a zbrusu nový interface. Na strategické mapě přibylo několik nových měst a celá se rozšířila více na východ. K dřívějším státům si připočítejte ještě Bactrii, Ilirii a Iberii. Vaše uši jistě potěší i profesionální soundtrack, na kterém si dali tvůrci skutečně záležet. Jedinou skvrnou na celé modifikaci může být přítomnost pouhé jedné historické bitvy. Pokud se vám i přesto Total Realism zalíbil, můžete si nejnovější verzi 6.0 stáhnout z oficiálních stránek. Nezapomeňte opatřit původní hru oficiální záplatou s číslem 1.2 a raději se zbavte doinstalované češtiny, se kterou si přídavek příliš nerozumí. |
Co nás ještě čeká?
zdroj:
tisková zpráva
Plná verze Barbarian Invasion, která by měla být na pultech obchodů okolo 30. září, toho nabídne daleko více, než by se z dema mohlo zdát. Zejména se připravte na příchod deseti dalších hratelných národů, mezi které patří třeba Frankové, Vandalové, Gótové či Alemani. Dalších sedm nehratelných (zastoupených například Kelty, Ostrogóty nebo Burgundy) bude přístupných pouze pro multiplayerovou část hry. S tím souvisí i velké množství nových vojáčků určených pro vaše strategické choutky.
Přibude spousta schopností pro každou z vašich jednotek včetně dalších formací. Lehká pěchota bude navíc umět přeplavat řeku, což dokáže občas zamíchat kartami na mapách s mosty. Novinek se dočkáte i v technologickém stromě, který umožní barbarům stavět osady. Těšit se můžete i na noční bitvy, a jak slibují autoři, skutečně poznáte význam rčení „tma jak v pytli“. Připravte se tedy na osvětlení v podobě hořících šípů a ohnivých koulí vrhnutých z katapultů.
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů Dávno je ta tam doba, kdy jste některá ze svých rozhodnutí museli podřizovat senátu. Díky drobnému skoku v čase se stanete v plné verzi spíše neomezeným vládcem. Čelit budete muset novým hrozbám, ať už půjde o zlotřilé generály, kteří si budou chtít nechat kousek říše pro sebe, nebo rebelství, jež může přerůst až do plnohodnotné občanské války.
Invaze podle mého gusta Další spíše kosmetickou změnou je výměna vydatele - Activision vystřídala SEGA, která nedávno celý vývojový tým Creative Assembly koupila. I když ve mne demoverze nezanechala příliš dobrý dojem, stále jsem přesvědčen, že Barbarian Invasion bude datadisk, jak se sluší a patří. Dopomůže mu k tomu především spousta drobných i větších vylepšení, další frakce a hromada nových jednotek a budov. A ačkoli grafický kabátek až na noční bitvy nedoznal žádných změn, rozhodně nezestárnul a stále je na co se dívat. Stejně tak je přítomna i podmanivá hudba, která vás bude každou bitvou provázet.
zdroj:
tisková zpráva
Demoverze, která staví pouze na velkolepých soubojích armád, podle mě nebyla úplně šťastnou volbou tvůrců. A to i v případě, že bych zapomněl na chybky v umělé inteligenci. Především jsem postrádal mapu Evropy a s ní spojený ekonomický a diplomatický systém, který je charakteristický pro tuto hru. Pokud se těšíte právě na něj, musíte si ještě zhruba měsíc počkat.
Stáhněte si: Demo...
Související články: Novinky, Rome: Total War recenze
|