Restaurant Empire - první dojmy
zdroj: Archiv
Dojmy z hraní

Restaurant Empire - první dojmy

27. 4. 2003 0:00 | autor: Redakce Games.cz |

Již letmý pohled na právě vycházející budovatelsko-ekonomickou strategii od Enlight Software nutně evokuje zážitky prožité s Pizza Connection nebo The Sims. Jaké je to být manažerem své restaurace?

Autor: Jan Rod
Publikováno: 27.dubna 2003


Obrázek zdroj: Archiv Již první pohled na obrázky z nového počinu firmy Enlight Software nutně evokuje zážitky prožité s jemu podobnými tituly Pizza Connection, Pizza Tycoon, popřípadě The Sims v jakémkoli datadisku. Nezkušení a neznalí lidé by si klidně mohli myslet, že jde právě o engine z The Sims, který je ve hře použitý. Tvůrci Restaurant Empire si však pravděpodobně uvědomovali, že se pouštějí do projektu, která je pouze novou variací na již dávno zpracovaná témata, a proto se snaží hráče hned od počátku překvapit. To se jim celkem daří. Proti očekáváním je do hry zakomponovaný jakýsi „Adventure“ mód, který vás uvede do děje a doplní některé snadno přehlédnutelné souvislosti.

 Strýček z Paříže
Začátek příběhu je velmi prostý. Jakýsi mladík, Armand Le Boeuf, se vrací ke svému strýčkovi do Paříže, kde provozovali rodinnou restauraci. Jenže po příjezdu zjistí, že podnik nefunguje, protože pod tlakem nadnárodní konkurence nebyl schopen uspět bez toho, aniž by se jeho restaurace stala součásti akvizice. Naštěstí Armand je mladý, má mnoho elánu a ideálů, takže se se strýčkem dohodne a ten mu dovolí za určitých podmínek restauraci otevřít a posléze mu ji i přenechá.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

V tu chvíli vstupujete do hry vy a v roli Armanda máte za úkol zvládnout počáteční úkoly, které slouží spíše jako tutoriál. Během jejich plnění se seznámíte s mechanismem ovládání restaurace, s tvorbou jídelních lístků, s tvorbou receptů, s vnitřními úpravami interiérů apod. A poté již můžete naplno rozjet svůj vlastní byznys nerušený nějakými úkoly a podmínkami. Na počátku dostanete určitou sumu peněz, které vám umožní restauraci rozjet. Je potřeba především upravit interiér, sestavit jídelní lístky a najmout personál. Pak Zvětšit zdroj: Archiv už vám nic nebrání v budování kariéry úspěšného vrchního :)

 Co takhle dát si špenát?
Hra disponuje docela podrobným systémem tvorby jídelních receptů. Zatímco v Pizza Connection 2 jste mohli pouze měnit přísady, zde figuruje i jejich kvalita, která následně ovlivní chutnost jídla samotného. A co víc, můžete zde vytvářet třeba různé verze receptů - jednak z levných ingrediencí pro méně majetné návštěvníky a z těch nejlepších surovin zase vařit pochoutky pro majetné snoby, kterým za ně nevadí zaplatit tučnou částku.

Jídlo je primárním ukazatelem kvality a oblíbenosti restaurace, ale ne jediným. Záleží třeba také na tom, jak esteticky máte svůj podnik vyzdoben, jestli hosté sedí na plastovém zahradním nábytku či u masivních dubových stolů s dekorativními ubrusy. Jenže marná sláva, nic neovlivní oblíbenost restaurace tak, jako šikovnost a schopnost personálu. Pokud budete v útulném prostředí vařit skvělá jídla, ale budou vystydlá a navíc podávaná nepříjemnými číšníky, lidé se už k vám pochopitelně vícekrát nevrátí. Je proto nutné sledovat knihu přání a stížností, kde se dozvíte všechny strasti návštěvníků, stejně jako v každé podobné hře.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Neposlušný personál můžete motivovat k lepším výkonům dočasným snížením platu, nebo pokud tato metoda nezabere, prostým ukončením pracovního poměru. Problém s čekací dobou se zase dá vyřešit najmutím vícero číšníků a servírek, nebo v případě dvoupatrové restaurace vybudováním mini-výtahu. Pak si hosté přestanou stěžovat na studené jídlo a oblíbenost restaurace začne stoupat…

 Růst impéria po celém světě
Hraní Restaurant Empire je pro každého, kdo má rád budovatelské hry, příjemnou radostí. Postupem času s rostoucím kontem přibude možnost kupovat další restaurace v jiných městech, rozroste se počet receptů, vaše restaurace si získá jméno a vybuduje stálou klientelu. O tom si ale povíme více až ve standardní recenzi, kterou napíšeme začátkem léta až na základě české verze hry chystané CD Projektem.

Toto všechno je moc pěkné a i hratelnost je poměrně vysoká, ale nečekejte od hry nějakou přílišnou originalitu. Systém vybavování restaurace je z devíti desetin totožný s The Sims, zamestnávání a práce s personálem zase s jinými tituly tohoto žánru. Graficky je hra vyvedena poměrně kvalitně, máte zde možnost hýbat kamerou nad městem a tam, kde máte restauraci, stačí kliknout a šup, kamera sklouzne pod střechu. Ekonomický model vypadá také vcelku dobře, ale hra není úplně jednoduchá.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

 Pomalý tok času
Co mne trochu zdržovalo, byl pomalý tok času. Je zde sice přítomný časový akcelerátor, nicméně ani na tu nejvyšší rychlost čas neubíhá dost rychle (cca 5 minut herního času za vteřinu). Když jsem třeba potřeboval víc peněz na nějakou dražší část vybavení, nechával jsem hru běžet přes noc. Tento neduh mi přijde trochu zbytečný. Dalším pozorovaným problémem bylo občasné zamrzání hry, což může být způsobeno pouze nevyladěným enginem či dokonce (ačkoliv je to navýsost nepravděpodobné) hardwarovým problémem v mém počítači.

Zvětšit zdroj: Archiv Každopádně jestli máte budovatelsko-ekonomický žánr v oblibě, bude Restaurant Empire hrou, která vás zcela jistě pobaví. A možná i na delší dobu. Nečekejte ale nějaké zázraky, žádná překvapení se víceméně nekonají. Je to prostě další vcelku kvalitní hra v řadě, která sází na osvědčené a oblíbené způsoby zábavy. Jestli vám to bude stačit, je jen na vás - minimem, co pro to můžete udělat, je stáhnout si demoverzi.

Stáhněte si: Demo, Patch, Cheaty
Související články: Novinky, Pizza Connection 2 recenze (2/2001)

 
 
Jan Rod
připravil: jd


 
 

Nejnovější články