Pár dojmů z filmu Matrix Revolutions
zdroj: tisková zpráva

Pár dojmů z filmu Matrix Revolutions

9. 11. 2003 19:19 | Dojmy z hraní | autor: Redakce Games.cz |

Tak jako asi řada z vás, ani já jsem tento víkend neodolal vábení do kina na Matrix Revolutions, abych se dozvěděl, jak vlastně celá filmová trilogie skončí.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Ne že bych byl vyloženě zklamán, ale jak jsem se obával, třetí díl je stylově úplně někde jinde než kultovní jednička a žánrově je dost odlišný i od dvojky, na níž bez jakéhokoli vysvětlování nebo připomenutí děje hned od začátku navazuje. Za ten půlrok si prostě vše musíte pamatovat, ale působí to nezvyklým dojmem, jako byste přišli do sálu v půlce filmu.

Nicméně pokud jste skalními příznivci anime či sci-fi žánru (Vetřelec, Hvězdná pěchota), potrpíte si na dlouhatánské filozofické debaty o smyslu života (někdo by to nazval hluchými místy) a nevadí vám, že ve filmu je tentokrát více (jako vždy bezchybných) počítačových triků než hereckých výkonů, určitě vás shlédnutí Revolutions uspokojí. Jestli naopak patříte mezi Matrixem nepostižené diváky, kteří se chtějí v kině především bavit a odreagovat, jako tomu bylo v Reloaded například při úžasné honičce na dálnici, naklonování agenta Smitha nebo střetu se stoupenci Merovingiana, asi tak nadšeni nebudete.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Až na pár kratších výjimek (úvod, konec) totiž žádné takové scény nebo efektní kung-fu souboje, které by se jako minule odehrávaly v uvěřitelných reáliích (resp. v Matrixu), překvapivě v Revolutions nejsou. Vše tíhne mnohem více ke sci-fi ve stylu Hvězdných válek a točí se hlavně kolem bitvy se Sentinely o ubránění Zionu. Její minutáž je podle mě zbytečně dlouhá a někdy i nudná na úkor cesty Nea do města strojů, na níž stejně jako na bližší vysvětlení některých souvislostí už v uspěchaném a trochu podivném závěru nezbyl dostatek času. Bratři Wachowští si tim evidentně nechali otevřeny dvířka k možnému nástupci, i když producent Joe Silver nedávno vznik čtvrtého dílu popřel.

Také mi ve filmu chyběla tajemná atmosféra jako v prvním dílu Matrixu, kdy se předem nedal odhadnout další vývoj příběhu a byli jste napjatí, co se stane dál. Oproti tomu scénář Revolutions spadá do klasických klišé, kdy je snad každému hned jasné, že tenhle dobrovolník, co to od velitele schytal za rozsypání vozíku s municí, bude o chvíli později klíčovým hrdinou. To samé by se dalo říct o několika dalších postavách, zatímco Neo (Keanu Reeves) moc na plátně vidět není. Pokud tedy mám dojmy nějak shrnout, dojdu k závěru, že třetí Matrix je dobrý film, ale na můj vkus se příliš moc odklonil ke sci-fi, ve kterém chyběly prvky, jež proslavily jeho dva, dle mého názoru kvalitnější předchůdce. Je ale jasné, že co člověk, to odlišný názor, a právě od toho slouží diskusní fórum, ve kterém se můžete s ostatními čtenáři podělit o své vlastní poznatky a hodnocení.

Související linky: Co přinesl Matrix Revolutions? (výborně napsaná úvaha na Filmweb.cz), Recenze Matrix Revolutions od Františka Fuky (Cinema), Preview MMORPG Matrix Online (FilmPub), Trailer.

zdroj: vlastní zpráva

jd

Nejnovější články