zavřít

Age of Empires III: WarChiefs - dojmy

- Dojmy z hraní autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Nový svět se opět otřese v základech. O svůj kontinent se budou tvrdě bít Aztékové, Siuxové a Irokézové. Právě posledně jmenovaným indiánským kmenem jsme se stali v preview-verzi datadisku a k exkluzivním dojmům přikládáme dvě in-game videa!

Autor: Warlock
Publikováno: 22.srpna 2006
První české dojmy ze hryVerze hry: preview/anglická
Doba testování: 1 týden


Na podzim se Nový svět opět otřese v základech. O svůj kontinent se budou tvrdě bít Aztékové, Siuxové a Irokézové. A právě posledně jmenované jsme měli možnost vyzkoušet v betaverzi datadisku pro Age of Empires III. K exkluzivním dojmům přikládáme dvě in-game videa.

Indiáni. Před časem jste jim proti jejich vůli zabírali půdu. Později jste si je opět smiřovali, abyste získali převahu proti jinému evropskému konkurentovi. A v blízké budoucnosti se dokonce budete moci chopit vedení jednoho ze tří kmenů a stát se velkým náčelníkem. Nebo se raději v kůži dobyvatelů odtrhnete od domovské země kdesi na starém kontinentu a spácháte malou revoluci? Hoši z Ensemble Studios opět posunuli pomyslné hodiny o několik staletí zpět do doby, kdy se vše točilo okolo nadvlády nad Novým světem. Z datadisku Warchiefs pro nejlepší strategii loňského roku nám v novinářské preview-verzi předvedli jeden z indiánských kmenů a již staré známé evropské národy vylepšené o nové vychytávky. Rozrostla se sága rodiny Blackových, která se dějově přenesla o několik let před původní příběh a kde hlavní roli sehráli Irokézové.

 Jen zdánlivě slabí
Možná si pokládáte otázku, jak mohou indiánské kmeny stát na stejné úrovni jako o mnoho vyspělejší evropské národy z původní hry (recenze). Není všechno zlato, co se třpytí, a tam, kde indiáni ztrácejí krok s dobou, přicházejí na scénu opěrné berličky, které hravě smazávají technologický náskok. Pro začátek to je schopnost Warchiefa (dvakrát silnější varianty průzkumníka), který dovede přetáhnout (konvertovat) strážce pokladů na svojí stranu. Daleko širší využití má až jeho aura, která u Irokézů přidává hitpointy okolním jednotkám nebo zrychluje jejich pohyb, pokud se jedná o Siuxe.


TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Že je to málo? Máte pravdu, puška je stále puška a pokud nehrajete zrovna za Irokéze, kteří si ze všech indiánských kmenů dokázali přebrat od svých dobyvatelů nejvíce technologií včetně efektních falkonetů, nemusíte věšet hlavu. A to ani v případě Azteků, kteří do posledního okamžiku nedisponovali žádným druhem jízdy a střelný prach prostě neznali. U nich vše nahrazuje značně silná pěchota ve třetí době doplněná o tři unikátní bojovníky.

Koňů si naopak užijete do sytosti při hře za Siuxe, kteří stejně jako Hunové v druhém dílu Age of Empires nemusejí budovat žádné domky. Tato schopnost je řadí do role jednoho z nejagresivnějších národů a hrdě se můžou rovnat se Španěly, Němci či Turky. Jen o trochu hůře na tom jsou Irokézové s Travois. To je jednotka objevivší se hned na začátku hry a schopná jednorázově postavit některou z raných budov.

Pořádně jim zatopte!
Pomalu se dostávám k odpovědi na úvodní otázku a tou budiž, že Ensemble Studios skutečně ví, jak vybalancovat zdánlivě nesrovnatelné strany konfliktu a dokázali to nejenom v tomto datadisku, ale už dříve v Age of Mythology. Oproti němu nejsou indiáni ve Warchiefs natolik odlišní od evropských civilizací, ale více či méně se jedná o jejich protějšky vybavené luky a šípy. O čem si dobyvatelé však mohou nechat jen zdát, je posvátné ohniště plné tančících vesničanů.


Okolo Firepitu může vzývat bohy až 25 vesničanů a na oplátku za vaši přízeň si stačí vybrat jeden z nabízených bonusů. Nabídka je velice pestrá a od těch ekonomických, zrychlujících stavbu jednotek či získávání zkušeností různými tanečky, si vysloužíte zvýšení útoku pro všechny vaše jednotky nebo automatické trénování bojovníků, kterým postupně ubývá zdraví.

Samozřejmě platí, že čím více obětujete vesničanů, tím rychleji se určité bonusy generují. Na druhou stranu chtě nechtě zanedbáte těžbu surovin, což se může dosti vymstít. S podobným problémem se potýkali už Řekové v AoM. Skutečná síla Firepitu přichází až v pozdějších dobách a tím pádem mizí plné využití potencionálně zajímavých ekonomických výhod.

Všechno nebo nic
Za zmínku stojí i postup do dalších věků, kde si namísto ze dvou politiků volíte jednoho z pěti členů kmenové rady, čímž se otevírá větší prostor pro taktizování. Bohužel, výrazných inovací v podobném duchu se nedočkaly indiánské karty, které se, co se týče nápaditosti různých bonusů, neliší od těch z původní hry. Minimálně v tomto směru by si zasloužil datadisk zlepšení a už se nějak vytrácí kouzlo domovského města, ze kterého se nyní stala obyčejná vesnice.

Velice se mi při hraní přídavku za evropské národy zalíbila možnost vsadit celou svojí budoucnost na jedinou kartu. Ve čtvrté době se za drobný poplatek otevírá cesta k revoluci, která z vašich vesničanů udělá milici a znemožní další těžení surovin nebo trénování nových pracantů. Odtrženi jste samozřejmě od podpory ze starého kontinentu a spoléhat se můžete už jenom na početně neomezené dodávky vojenského charakteru, mezi nimiž nechybí i dosti účinný gatling gun (pradědeček dnešního rotačního kulometu).Revoluce prozatím vypadá jako daleko použitelnější nástroj k vítězství něž nově přidaný obchodní monopol. V něm musíte po určitou dobu od čtvrtého věku kontrolovat minimálně čtyři obchodní stanice. Nemusím snad připomínat, jak těžké bylo udržet div světa (Wonder) v prvních dílech AoE a zde se jeví tato alternativa jako dost nepravděpodobná cesta k úspěchu.

VIDEA Z VLASTNÍHO HRANÍ (12 MB a 9 MB, XVID)
První video znázorňuje praktické využití zcela nové schopnosti zamaskování u indiánského Forest runnera. Před osvobozením uvězněných vesničanů jsem za jejich pomocí omrknul, zda je vzduch natolik čistý, abych mohl bez větších ztrát zaútočit. Na závěr videa jsem si ještě neodpustil drobnou demonstraci toho, jak perfektně se v AoE3 hroutí budovy. Počátky revoluce zachycuje druhá nahrávka, v níž uvidíte proměnu domovského města, již zmiňovaný gatling gun v akci a především obrovskou přesilu, která by obvykle měla bohatě stačit na udolání soupeře. Tak či onak, cesta zpět už stejně není.

Čeká nás světlá minulost
Ačkoli grafický kabátek nedoznal žádných změn, vypadá stejně úchvatně jako vloni a o několik skladeb se rozšířil okouzlující hudební doprovod. Po stránce hratelnosti přinesla betaverze ujištění, že tři indiánské národy se budou moci postavit po bok dosavadních vládců Nového světa.


další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

Mám-li to shrnout, za trochu nešťastný považuji návrat k některým pseudo-novinkám, které již dříve fungovaly pouze na čestné slovo. Naopak za výtečné vlastnosti datadisku pokládám revoluci a špehování, které se v plné parádě předvede teprve v hrách proti živému hráči. Přibyly i dvě budovy - Saloon, v němž se trénují žoldáci všeho druhu, a Native Embassy pro cvičení indiánských spojenců. Nadále platí, že musíte mít pod kontrolou některou z osad rozesetých na mapě.


V plné verzi přídavku se můžete těšit na tři domorodé civilizace a kampaň, které jsme se už teď zlehka podívali pod pokličku. Připravte se na americkou revoluci, setkání s Georgem Washingtonem a především hodně zajímavou směsici indiánských a evropských jednotek, jež budete moci vyrábět doslova pod jednou střechou. Pomalu si tedy začněte shánět náčelnickou čelenku, do října totiž moc času nezbývá!

Stáhněte si: Trailer, Vše k původnímu AOE3

Související články: Age of Empires III recenze, průvodce hrou a návod; Novinky...

 
Warlock
autorovi je 19 let, studuje na ČVUT v Praze a přispívá i na server o mobilních telefonech; zaměřuje se na strategie všeho druhu a nechá se zlákat i kvalitní FPS; řadí se mezi filmové fandy, příznivce metalu a rád jezdí na horském kole 
 
Warlock

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.