Spore - preview
zdroj: tisková zpráva

Spore - preview

24. 12. 2006 0:00 | Preview | autor: Redakce Games.cz |

Vývoj od prosté buňky až po inteligentní potvory. To je podstatou monstrózního projektu od Willa Wrighta, tvůrce Sims a SimCity, s nímž projdete evolucí života, přes řízení měst a civilizací až po kolonizaci vesmíru.

Autor: Mikoláš Tuček
Publikováno: 24.prosince 2006


Zvětšit zdroj: tisková zpráva O Willovi Wrightovi se hovoří jako o největším herním designérovi současnosti. Cynik by řekl, že prostě chytil šanci za pačesy, udělal hru pro holčičky, které s pálením nemají zkušenosti, navyknul je na pravidelný přísun datadisků a prodal přes 30 milionů kousků s logem The Sims. Will Wright byl vždycky o krok napřed, vždycky přemýšlel nad výzvami, na něž se nikdo neodvážil ani pomyslet, a vždycky udělal něco velmi zábavného a přitom úspěšného. Nyní chystá hru Spore, ve které nechce nic menšího než sledovat vývoj jedné buňky od jejího molekulárního stádia až po vývoj v živé organismy, které kolonizují vesmír. „V této hře začínáte jako buňka a postupně se vyvíjíte, přicházejí kmeny, města, civilizace a nakonec jdeme do vesmíru. Pro každou úroveň zde máme editor,“ popsal to svými slovy. Prostě takové SimEverything.

 Cesta za evolucí
Musíme začít u malých buněčných organismů. Jedná se o primitivní začátek, který bude ze všeho nejvíce připomínat PacMana. Tedy ve svém principu (bašti dobré, utíkej před zlým) již na takto malém prostoru, na nějž byste jinak museli mikroskopem, Will předvede, o co mu ve hře jde. „Veškeré věci ve hře jsou editovatelné samotnými hráči a ty je pak budou automaticky uploadovat do celého světa.“ Vezměme si zatím jen první část souvětí. I svou prvotní buňku si budete moc navrhnout a postupem času dokonce vylepšit. Zatím se jedná o jednoduchý design, i zde však půjde vybavit buňku bičíky, chapadélky, hroty a vším možným, co vám pomůže v této nehostinné kapce vody přežít. Jakmile přišpendlíte novou věc, změní se základní statistiky, třeba buňka zrychlí, zesílí a i to je nit, která prošpikovala celou hru od začátku do konce.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

 Postupem času rostete a rostete
Z 2D prostředí se stane 3D, z kapky vody se stane oceán. Potvůrka vyrostla a je z ní dejme tomu mlok – to je ostatně tak trochu na vás, v editoru totiž přibude několik dalších možností a vy si můžete upravovat tvar těla, lebky, vybírat tlapky, ocas nebo určovat počet nohou. To se ještě umocní, až vylezete z vody a budete si vytvářet základ pro zbytek hry. Pak přibudou oči, všelijaká zákoutí zvířecího těla a hodně si budete moci vyhrát i s barvičkami.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva „Nejvíce jsme se snažili, aby průměrnému hráči stačilo několik minut na to, aby vytvořil to samé, na čem pixaři dělají týdny.“ Pokud to nevíte, tak pixaři dělají dost povedené animované filmy, v nichž vypustí svoji kreativitu na volno a všem stereotypům dávají pro změnu dovolenou. Ve Willových rukou se editor mění v cosi velmi jednoduchého a během několika minut je hotovo. Roztomilé zvíře, které má od každého něco, ale v zoologické zahradě to fakt nenajdete. Při prezentaci byla místnost vyzdobená nejen náčrty původních prototypů, ale i mnoha 3D modely nejrůznějších kreaturek vzniklých právě pomocí Spore editoru.

 Hrátky s editorem
Podobně jako v běžném životě musíte i zde udržet svůj rod, což v této fázi znamená „spřátelit se“ s opačným pohlavím a pak také ubránit vylíhnutá vejce. Kolem je hodně hladových predátorů, tak to nebude vždy jednoduché. Novému tvorečkovi pak můžete opět v editoru poupravit vlastnosti. Dáte mu menší tlapky místo větších, což znamená, že nebude třeba tak silný, ale zase získá na rychlosti. A to je velmi podstatné, protože vlastnosti se budou promítat přímo do stylu vaší hry. Nicméně pokud uznáte za vhodné, klidně mu můžete navařit k tělu další dva páry končetin, tohle bude na vaši fantazii.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

„Zvířátko můžu ovládat myší nebo klávesnicí, můžu hrát v pohledu první nebo třetí osoby. Teď si musím hlavně sehnat nějaké jídlo, abych získal body, které mu pak dám.“ Úkoly budou pro každou část hry jiné, stejně tak jako bude dramaticky jiný i způsob hry. Zatímco v první prenatální a buněčné etapě jde především o to, nažrat se, zesílit a povyrůst a samozřejmě při tom neztratit život, se zvířátkem už si vyhrajete více. Můžete mu shánět přátele, můžete skládat grupy a to je i přirozený krok k dalším fázím hry.

„Postupem času, jak budou získávat inteligenci, se dostanete ke kmenům, což bude více připomínat realtimové strategie. Dostanete prostor a možnosti vytvořit si vlastní kulturu, která bude nějak koexistovat s okolními.“ Řekl Will. Nutno dodat, že o fázích s kmenem, městem a civilizací toho lidé z Maxisu zatím tolik neprozradili. Nicméně viděli jsme, jak kupuje kmenu nové předměty, a pokud nejste úplně bez srdce, budete se tetelit radostí, až budou vaše vlastní potvůrky na podobné věci reagovat. Co si budeme nalhávat, se simem jste se mohli více ztotožnit, ale zvíře bude vždycky roztomilejší.

Při únorové prezentaci na Games Developers Conference vzbudil ohromný potlesk, když Will koupil svému kmeni buben a trojnohé potvůrky začaly tancovat. Podobně jako v jiných budovatelských hrách se po určité době dostanete k lepší základně, díky čemuž k lepším věcem a tak dokola, jako třeba fungovaly věky v Age of Empires. Až si vylepšíte základnu opravdu hodně, povýší se na město. Více v tabulce níže.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Navazování vztahů
Stejně jako mezi jednotlivými zvířaty bude později možné navázat vztahy mezi kmeny nebo civilizacemi. Ostatně Willovy hry jsou o interakci s okolím a nejlépe živým okolím. „Spojenectví v této hře můžete udržovat v mnoha rovinách, můžete být obchodním partnerem, můžete společně uzavírat aliance,“ doplňuje.

Podle původních informací to vypadalo, že se bude jednat o různé hry spojené do jedné horkou pájkou, ale mezi jednotlivými etapami budou naprosto plynulé předěly, které si budete moci jako vždy zpříjemnit v editoru. Pokud máte pocit, že tohle slovo používáme nějak podezřele často, obviňujte jen a pouze Willa Wrighta. A když už se ho chystáme obvinit, měl by dostat prostor na obhajovací řeč: „Věděli jsme, že některé editory jsou opravdu nemotorné a i v The Sims trvalo hodinu, než jste něco pořádného vytvořili. Nakonec jste často vzali raději modely přednastavené nebo si něco stáhli. Zde bude velká výhoda, že i když se s naším editorem nebudete chtít zaobírat, jistě se najde mnoho kreativních lidí, kteří to budou moci okamžitě uploadovat do všech počítačů na světě. Součástí Spore bude také editor vozidel podobný tomu pro kreatury, v němž si ze široké nabídky součástek automaticky složíte pozemní/námořní/letecké jednotky sloužící armádě i kulturním a diplomatickým účelům.

Možná vás straší, jak si jako budete do počítače stahovat megabajty různých textur a podobně, jenže jedna potvůrka může mít třeba jen 3kb kompresované DNA, a to už je snadné.“ Chápete to? Během několika vteřin budete moci svou hru naboostovat o neskutečná kvanta nových materiálů. Nové potvory, nové kmeny, nové planety – všechno tvořené jak počítačem, tak především skutečnými lidmi. Ale když už jsme u planet, podíváme se na poslední fázi hry...

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

„Jakmile můžete koupit letadlo, dostáváte se do poslední úrovně a ta je vesmírná. Můžete si vybrat, s čím se chcete dostat nahoru. Na výběr je poměrně dost stylů. Chcete UFO animované, realistické nebo jako od Disneyho? Jak je libo, uvidíme, co chtějí hráči více, ostatně tady si budete moci také koupit lodě navržené jinými hráči, pokud si neuděláte vlastní.“ Will opět potvrzuje, že variabilita hry nebude znát mezí. Při své prezentaci označil loď jako UFO, což je jedna z mála jeho chyb, protože UFO je neidentifikovatelný objekt, což se jen stěží dá říci o raketě, kterou si sami navrhnete.

FÁZE HRY, FÁZE ŽIVOTA
Buňka - První fáze hry je skutečně mikrobiologická. Jako několikabuněčný organismus si plavete v láku a vaším úkolem je, aby vás neschramstnuli zákeřné a zlé bakterie. Svou buňkou musíte baštit potravu, abyste ji mohli vyvíjet a přidávat jí třeba řasy na pohyb nebo bodce na obranu. I zde se dostanete k prvnímu a z podstaty věci nejprimitivnějšímu editoru. Autoři tuto fázi přirovnávají k PacManovi.

Zvířátko - Postupem času se z láku, tedy vody, dostanete na pevnou zem. Tuhle část si nezapomeňte velmi bedlivě prohlédnout v prezentaci na našem DVD, obzvláště pasáže s tvorbou vaší potvůrky. Už se můžete bratřit i sestřit s jinými jedinci svého druhu, a co víc, můžete se i množit. Jedná se o postupné kroky k vytvoření vlastního kmene.

Kmen - Začnete kontrolovat větší počet jedinců, ano, přesně těch, které si sami navrhnete. Čili od starostí jak nakrmit svůj krk se přesuneme ke starosti jak nakrmit více krků. Kromě jídla se ovšem začnete starat o základní potřeby zvířátek a čím dál více je budete učit, že bez práce nejsou koláče. Jaké nářadí a jaké věci je naučíte ovládat, podle toho se bude formovat jejich charakter.

Město - Vzhledem k tomu, že Will je autorem hry SimCity, neměla by nás tato fáze překvapit. Starostou města jsme byli i v jiných hrách a víme, co v takovéto chvíli dělat. Za prvé zajistit funkční chod metropole a také zabavit a uspokojit její obyvatele. V tuhle chvíli byste ke svým svěřencům už měli mít hluboký otcovský vztah. Už jsme vám říkali o tom, že téměř všechny stavební prvky budete moci navrhovat a upravovat sami? Ne? Tak jsme to právě napravili.

Civilizace - Opustíme městské hradby a vydáme se porobit okolí. Právě Meierova hra Civilizace byla hlavním vzorem pro tento úsek na dlouhé cestě ke kolonizaci vesmíru. Kromě výstavby silnic a objevování nových technologií budete samozřejmě expandovat. Na vaší planetě je mnoho jiných měst a kultur, kterým můžete zaimponovat svým pokrokem nebo na ně klasicky poslat tanky.

Vesmír - Jednoho krásného inženýrského dne se na stromu vývoje dostanete až k vesmírné lodi. S tou pak vzletíte ke hvězdám, jejichž počet se bude nebezpečně blížit nekonečnu. Je pravděpodobné, že i vesmírná část by posloužila jako samostatná hra, ale těch opravdu dostaneme ve finálním balení hned několik. Když přidáme, že budete moci teraformovat jiné planety a zakládat tam svá města, možná vám tu spadlou čelist definitivně vyvrátíme.

Veškeré věci ve hře najdete ve Sporepidii, což je encyklopedie světa Spore. Vše bude vyobrazené na přehledných kartičkách, kde dokonce najdete i autora. „Můžete si vyhledat autory věcí, které se vám líbí, můžete je jako svoje přátele dát do svých záložek, pak preferovat jejich věci a tak si měnit hru podle libosti. Stejně tak budu mít zpětnou vazbu na to, jak se moje věci líbily ostatním.“ Dokážeme si představit, že žebříček nejlepších autorů bude velkou motivací pro mnoho šikulů po celém světě, každopádně budete moci velmi snadno sosat nové věci, i když jste absolutně nekreativní člověk a slovo editor je pro vás synonymem pro incest.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

 Neuvěřitelný rozsah
„Ve vesmírné hře toho čeká hodně, máme obchodní mise, ekonomické mise, objevné i záchranné. Je zde několik tisíc světů, některé budou tvořeny lidmi, jiné budou generovány počítačem, ale stále je to jen velmi malý segment z galaxie, v níž se bude hra odehrávat. Budete moci hrát v milionech unikátních světů. Jak to že v tolika? Protože budou stále přidělávány s tím, jak lidé tuto hru budou hrát. A to je vlastně základní myšlenka Spore.“

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Nebudeme zastírat, že jsme byli nadšení. Celá ta parádní komplexní kára sice může mít několik vratkých koleček, kupříkladu nám není jasné, jak půjde identifikace s vaší buňkou přenést na zvířátko. Také se trochu bojíme vesmírné části. Přeci jen je dost těžké určit konec a mnoho lidí má rádo, když se objeví outro a oni si spokojeně odškrtnou další dohraný titul. Jenže neskutečný záběr hry a kreativita, která bude odkapávat snad i z jejího obalu, to je něco, co jsme doposud nikdy nevidělli. A teď ať nám někdo tvrdí, že jsou konzole lepší.

Tento článek původně vyšel v časopisu SCORE..

Stáhněte si: Trailery, Videa...

Související články: Novinky...

Mikoláš Tuček
autor časopisu SCORE

 
 
Mikoláš Tuček (SCORE)

Nejnovější články