Krom akčních soubojů má Ambrov X nabídnout i zápletku stojící na zajímavých charakterech, RPG prvky nebo třeba neustálou možnost výběru dalšího směřování příběhu. Ambrov X má být vydána v pěti episodách, přičemž každá z nich prý zabere tři až pět hodin herního času. Za scénářem je podepsaná Jennifer Brandes Hepler (spoluautorka scénářů Dragon Age) na základě více méně zaběhnutého univerza Sime - Gen. Hlavním game designerem je pak Ben Steel, jenž pracoval například jako event designer Guild Wars 2.
O Ambrov X se mluví jako o "vykrádačce Mass Effectu", což je komické nařčení už jen z toho důvodu, že Mass Effect sám vykrádá mnohé filmové, televizní i knižní sci-fi. Tohle není moc aktuální kritika, Ambrov X má však i přes zajímavé RPG prvky své vlastní, unikátní problémy.
První z nich je zasazení do Sime - Gen univerza. Nepopírám, že to může být mnou, ale ačkoliv patřím mezi dlouhodobé sci-fi geeky, v životě jsem o Sime - Gen neslyšel. Wikipedie tvrdí, že svět popisuje futuristickou budoucnost, v níž je lidstvo rozděleno na dvě rasy – Sime a Gen. Vizuálně obě působí jako obyčejní lidé, jenom Simům z rukou trčí chapadla. Pointou je koexistence obou ras. Genové totiž vylučují životodárné sérum, které svými chapadly musejí hltat Simové. Mohli bychom se dlouho nimrat v alegoriích na upíry či jisté pornografičnosti celého konceptu, ale vzhledem k existenci třinácti knih pojďme raději dále.
Originalitou nehýří ani hlavní zápletka, která má přitom zjevně velmi daleko k sandboxu - vypráví o nejlepší lidské kosmolodi Unity 1, vyslané odhalit tajemství jiné lodi, Jumper 10, a na své misi odhalí starověkou mimozemskou stanici... která hrozí narušit tři staletí míru mezi Simy a Geny. A nakonec není ani jasné, jak se podaří propojit svobodu při výběru postav se snahou sepsat celou zápletku a soubor vedlejších postav tak, aby hráče vůbec zaujaly.
Studio se rozhodně snaží vyjít vstříc komunitě a jejich snaha působí poměrně upřímně, ač herecké výkony kickstarteřího videa dávají vzpomenout na devadesátkové reklamy… Požadovaných 500 tisíc dolarů je však skutečně obrovská částka pro vývojáře, které nikdo nezná, a sci-fi svět, jenž si pamatují hlavně vyznavači slash fiction. Ještě však uvidíme, jak Ambrov X dopadne – koho zaujal, může mu pětikorunu přihodit na tomto odkazu.