Nejzákeřnější počítačové viry současnosti? Jde jim hlavně o peníze!
zdroj: PR Image Factory/Shutterstock.com

Nejzákeřnější počítačové viry současnosti? Jde jim hlavně o peníze!

31. 7. 2020 7:00 | Komerční sdělení / PR | autor: Inzerce

Pořizujeme si bezpečnostní dveře, mříže do oken i sejfy. Obezřetní jsme samozřejmě také mimo domov – dáváme si pozor na kapsáře a snažíme se vyhýbat potenciálně nebezpečným situacím. Mnohdy nám však nedochází, že se hrozba skrývá úplně jinde - v útrobách našich počítačů. Pokud jste doposud neměli tu čest s některým z nejhorších počítačových virů, je to jen dobře. Ale nespoléhejte se na štěstí a raději, tedy jestli jste to ještě neudělali, investujte do kvalitní ochrany. Počítačoví piráti jsou vynalézaví a vysílají do virtuálního světa škodlivé kódy, se kterými si neví leckdy rady ani velmi zkušení experti na počítačovou bezpečnost.

V poslední době dělají uživatelům vrásky především bankovní trojské koně Agent Tesla, Ursnif a Dridex. Zákeřné škodlivé kódy mohou jejich tvůrcům pořádně „vydělat“ - sbírají přihlašovací údaje a další citlivá data. Odborníci nabádají uživatele ke zvýšené opatrnosti a jako optimální řešení doporučují nejlepší antivirus.

Již několik měsíců v řadě vévodí žebříčku nejrozšířenějších počítačových virů bankovní trojan Dridex. Přihlašovací údaje získává použitím techniky web-injects – jakmile data zachytí, okamžitě je přesměruje na útočníkům server. Kromě toho, že odesílá informace, může majitele infikovaného počítače potrápit i jinak – stáhne a aktivuje modul, který hackerovi umožní vzdálený přístup.

Agent Tesla? Krade hesla!

První zmínky o sofistikovaném trojanovi jménem Agent Tesla pochází již z roku 2014. Internetem se šíří dodnes a jeho nebezpečí spočívá ve sledování a zaznamenávání stisknutých kláves (tzv. keylogging), dělání printscreenů a krádeži přihlašovacích údajů různých aplikací včetně prohlížečů Mozilla Firefox a Google Chrome či jednoho z nejrozšířenějších e-mailových klientů Microsoft Outlook.

Do popředí se dere Ursnif

Mezi největšími kybernetickými hrozbami je v poslední době snad až příliš často zmiňován trojský kůň Ursnif (známý také pod názvy Gozi, IFSB či Dreambot). Škodlivý kód byl navržen tak, aby sbíral citlivé informace, především pak přihlašovací údaje k internetovému bankovníctví, e-mailové schránce i účtům na sociálních sítích.

V ohrožení jsou zařízení s operačním systémem Windows. Uživatelé by si měli dát pozor na podezřelé spamové kampaně – virus je přítomný v přiložených dokumentech ve formátech pro Word a Excel. Otevírání neznámých příloh je vysoce rizikové a mnohdy končí „vybílením“ bankovního konta nebo jinou katastrofou. Útočníci se neštítí ničeho a neváhají ani se sjednáním půjčky na jméno poškozeného.

V ohrožení jsou i těžaři kryptoměn

O peníze se dá přijít různými způsoby. Své o tom vědí kryptomineři, kteří se rozhodli pro těžbu Monera prostřednictvím open-source aplikace XMRig. Těžařský virus jim kradl podstatnou část výkonu procesoru – počítač tak nevydělával jim, ale útočníkům. Mineři kvůli tomu přišli o spoustu peněz.

Jak se proti počítačovým virům chránit?

Pokud vás děsí představa, že jednoho krásného dne vyndáte z tašky na notebook svůj vymazlený stroj a po zapnutí zjistíte, že je kompletně zavirovaný, držte se následujících doporučení:

  • neotvírejte e-mailové zprávy od neznámých adresátů, a už vůbec ne podezřelé přílohy,
  • nastavte si v prohlížeči blokování automatických oken,
  • udržujte operační systém a používané aplikace aktuální,
  • pořiďte si nejlepší antivirový program a udržujte jeho databázi aktuální (pokud vám kvalitní antiviry připadají drahé, sledujte aktuální slevy a vyčkejte na akci, v rámci které ušetříte i polovinu),
  • nevypínejte v operačním systému bránu firewall,
  • v prohlížeči používejte ochranu osobních údajů,
  • průběžně odstraňujte data, která si ukládá váš prohlížeč (historie vyhledávání).

Nejnovější články