zavřít

Temné izometrické RPG Exanima vás okouzlí náročnými souboji a fyzikou

Windows

- Oznámení autor: Aleš Smutný Komentáře: 0

Před více než rokem jsme vás informovali o existenci nadějně vyhlížejícího izometrického RPG Sui Generis, které chce sázet především na detailně propracovaný soubojový systém, který počítá s fyzikou všeho. Vašeho pohybu, váhy zbraně, jejího těžiště, pozice cíle atd. Jenže protože na Sui Generis pracuje malý tým Bare Mettle už dva roky a konec je v nedohlednu, ale základní prvky soubojového systému fungují, přichází z té samé dílny Exanima. Zatímco Sui Generis bude rozmáchlé RPG s otevřeným světem, Exanima představuje „prosté“ prolézání podzemí, bojování s potvorami, nalézání nové výbavy atd, ovšem s tím samým soubojovým systémem.

Bare Mettle se tedy rozhodli, že zužitkují svou dosavadní práci v něčem mnohem sevřenějším, ale přesto kvalitním. Protože takové izometrické RPG s prolézáním kobek toho o mnoho více nepotřebuje. Když se podíváte na dvojici videí, z Exanima, asi mi dáte za pravdu, že tahle hra vypadá skvěle a hlavně originálně. Jistě, je to jen chození podzemními prostory a mlácení potvor, ale to mlácení vypadá tak dobře!

Hned si všimnete zcela klíčové nutnosti vše správné načasovat. Útok, obranu, úprk... Skvěle vypadají momenty, kdy nepřítel svým rozmachem srazí ze stolku korbely a šachovnici, přičemž i zpomalí svůj úder. Souboj s kostlivci posléze ukazuje štít jako funkční překážku úderu a ne jen nějaký bonus do obrany. Celý systém podtrhuje fakt, že vás skutečně může skolit každé monstrum, stačí špatně odhadnout situaci a už máte palici mezi ušima.

Navíc je třeba ocenit každou hru, kde útěk může být tím nejlepším řešením. Je zombík pomalý? Ať vás nahání kolem stolu, proběhnete do dveří, odkud přišel a dveře zavřete. Jemná motorika nepatří mezi schopnosti ohnilých nemrtvých. Komicky, ale pořád působivě vypadají i momenty, kdy kurzorem hodíte jednomu nepříteli na hlavu bednu, což má za následek jeho dočasnou eliminaci z boje, protože se z ní snaží dostat. Prostě, Exanima působí tak trochu jako zjevení z nebes, protože přináší izometrické RPG, které nestojí na statistikách postavy, ale na fyzice založeném boji.

Exanima je nyní k dostání v rámci early accessu, v němž se bude nacházet šest až devět měsíců a dostanete ji za sympatických 13 euro. Jak tvůrci vysvětlují, Exanima funguje jako plnohodnotná hra, nicméně její early access slouží i jako testovací platforma pro Sui Generis. Osobně si ale nyní vystačím s „pouhou“ Exanimou, která prostě svým soubojovým systémem působí zcela unikátně a samozřejmě i lákavě. Že případná investice není marná naznačují i první hráčské recenze na Steamu.

Tagy: fantasy RPG izometrické

Zdroje: tisková zpráva

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.