Projekt Masarykovy univerzity zkoumá pozitivní přínos hraní
zdroj: Smilegate RPG

Projekt Masarykovy univerzity zkoumá pozitivní přínos hraní

1. 3. 2023 12:30 | Novinky | autor: Jan Slavík |

Projekt Czech Gamers od Institutu pro psychologický výzkum Masarykovy univerzity v Brně financovaný Grantovou agenturou ČR se rozběhl už v roce 2021, ale jak to se sociologickými či demografickými výzkumy bývá, jedná se o běh na delší trať. Dosud se uskutečnily dvě dotazníkové vlny a ta třetí, poslední, probíhá právě teď. Jste-li plnoletí, můžete se sami zúčastnit zde.

Cílem je získat data, která pomohou lépe popsat negativa i pozitiva hraní počítačových her. Skupina akademiků v čele s docentem Lukasem Blinkou se chce podívat například na vztah, který si hráči utváří ke svým postavám, jak své avatary vnímají a jak je takový vztah tvaruje či ovlivňuje. Vědci se dále ptají na hráčské prožitky a jejich promítání do skutečného života.

czech gamers zdroj: MUNI FSS

A samozřejmě je také zajímá, jak dlouho většinou hrajete, ačkoliv sami dodávají, že jen z prostého čísla stráveného času nelze rozpoznat žádné riziko závislosti. Zatím to totiž vypadá, že vyloženě rizikovému hraní se oddává jen naprosté minimum respondentů.

Výsledky by měly pomoci při zkvalitňování diagnostiky závislosti a zlepšit přístup při boji s negativním vnímáním tématu optikou širší veřejnosti. I když, ono stigma přeci jen trochu ustupuje samo společně s dobou. Což je ale jen můj osobní pocit, žádným longitudinálním a psychodynamickým výzkumem to na rozdíl od kapacit z MU podložené nemám.

Zajímavé průběžné výsledky šetření si můžete přečíst zde. Výzkumu se doposud zúčastnilo necelých deset tisíc respondentů v průměrném věku okolo 26 let, ale nejstaršímu hráči, který se podělil o svůj náhled, bylo dokonce 68. Nejvíce času prý trávíme s onlinovkami, střílečkami a hrami na hrdiny.

A protože zadarmo ani kuře nehrabe, autoři výzkumu poskytují drobnou motivaci: Kdo se zúčastní, může vyhrát poukaz na 1 000 korun do Alzy. Podmínkou je jen uvedení e-mailové adresy v dotazníku. Univerzita se v takovém případě zavazuje váš mail nezveřejňovat či jinak nepoužívat. Vyplnění by mělo zabrat méně než čtvrthodinku.

Nejnovější články