Jeden z prvních majitelů Switche 2, který si konzoli pořídil okamžitě v den vydání, schytal od Nintenda okamžitý zákaz přístupu k online službám, včetně možnosti stáhnout si z eShopu dříve zakoupené hry. Jasný signál: „Ne, s konzolí si nemůžete dělat, co chcete,“ byl vyslán, digitální policie japonského giganta nikdy nespí.
Uživatel s přezdívkou dmanthey se na Redditu podělil o nemilou zkušenost, kdy si přes Facebook Marketplace pořídil několik fyzických her z druhé ruky ještě na první Switch. Bez problémů je nainstaloval, dokonce i aktualizoval. Šok přišel až druhý den, kdy ho konzole přivítala zprávou o zákazu přístupu ke všem online funkcím – ukázalo se totiž, že si původní majitel hry nelegálně zkopíroval předtím, než je poslal dál, a svou konzoli připojil k internetu.
Nintendo sice v rámci zákaznické podpory promptně zareagovalo a po předložení dokladů o koupi, které zákazník pořídil v dobré víře, omezení zrušilo. Případ je ale dostatečným důkazem o poměrně agresivní DRM ochraně Switche 2, která vás může dostat do problémů jen na základě vložení pochybné cartridge.
A zřejmě půjde ještě dál, protože Nintendo nedávno upravilo své podmínky používání, kde si vyhrazuje právo plně znefunkčnit vaši konzoli, pokud zjistí jejich porušení – například při podezření na hraní nelegálních her nebo modifikace hardwaru. Přitom není úplně jasné, jak citlivý tento systém je a co přesně stačí k tomu, aby vás vyřadil z provozu.
Ačkoliv Switch 2 láme rekordy v prodejích a během krátké doby se prodaly miliony kusů, případy jako tento ukazují, že s novou generací přichází i přísnější kontrola. U Nintenda je vlastnictví spíše iluzí, pokud si teda neschováváte paragony.