zdroj:
tisková zpráva
Nová česká počítačová hra Vietcong (recenze) se stává velice populární a jelikož její absolvování není (naštěstí) jen tak, rozhodli jsme se dát dohromady několik tipů, které vám mohou při plnění singleplayerové kampaně pomoci. Nebude se jednat o klasický návod krok po kroku, nerad bych vám totiž kazil tímto způsobem zábavu. Spíše chci vypíchnout některé zdánlivé maličkosti, které by vám mohly pootevřít oči.
Optimalizace výkonu Začněme hardwarovým nastavením, kde příliš voleb nenajdete, nicméně jedna praktická rada by tu byla. Pokud vám hra bude nepřiměřeně cukat (dělává to při hromadnějších přestřelkách), hledejte řešení ve snížení kvality zvuků, klidně na minimum. Tento tip přímo od vývojářů hry v mém případě podstatně pomohl, narozdíl od snižování rozlišení a barevné hloubky, které neměly na běh hry prakticky žádný vliv a problém tak byl očividně mimo grafickou oblast. Více k tomu napsal sound designer Filip Oščádal z Pterodonu do našeho :
Tím, že se zmenší množství bufferů a samplů v paměti, dojde také k obrovskému nárůstu cyklování dat v cache. Proto doporučuji měnit nastavení pouze pro SW buffery nebo pro majitele onboardů. Hra je optimalizovaná na CL Audigy a nastavení kvality na 5ku odpovídá Audigy2 příp. obdobné kartě s 64 HW kanály. Nastavení kvality zvuku má význam pro karty nepodporující HW nebo když si zapnete pouze SW podporu. Pozor také na nastavení akcelerace v OS, každý to má jinak a Full Acceleration nebývá základním nastavením. Pro CreativeLabs karty obecně doporučujeme kvalitu 4 a 4 reproduktory a multikanálovou hudbu, pro Audigy 2 pak kvalitu na maximum, EAX je pro řadu karet od CL samozřejmostí.
Trénink
zdroj:
tisková zpráva
Rozhodně doporučuji všem netrpělivcům projít výcvikový kurs. Má výbornou atmosféru a stojí za absolvování, už třeba kvůli tréninku navádění na pozemní cíle podle mapy. Instruktor a jeho průpovídky jsou od první chvíle výborným pojítkem, které vás do hry vcucne a ta vás už potom nepustí. Trénovat střelbu a chování zbraní jde i během hry v táboře mezi misemi, kdy je k dispozici místní polní střelnice a čím dál více zbraní, které se postupně odkrývají a přidávají do výbavy. Kterou zbraň si zde vyberete, s tou také nastoupíte do následující mise.
Baterka a pasti Dále bych rád upozornil na baterku, kterou u sebe stále nosíte a je defaultně nastavena na klávesu L. Někomu toto upozornění přijde zbytečné, ale já sám jsem tuto skutečnost přehlédl a strávil pak přes hodinu blouděním v úplné tmě podzemního labyrintu a vymýšlením, jak z té kaše ven. Stejný „zákys“ nám už psalo několik čtenářů, proto považuji za vhodné se o baterce v tomto článku zmínit.
Občas narazíte na past v podobě granátu, jehož pojistka je připevněna k lanku nataženému přes cestu. Zneškodnění těchto pastí je na vás a provedete je jednoduše tak, že se ke granátu přiblížíte a klávesou pro použití nastražený mechanismus zlikvidujete. Není na tom nic těžkého, občas pouze bude třeba přemluvit engine, aby vzal vaši přítomnost u granátu na vědomí a umožnil vám jeho zajištění.
Sbírání zbraní a munice
zdroj:
tisková zpráva
Za dobrou vlastnost hry považuji možnost sbírat po padlých jejich výbavu, čímž míním zbraň, munici a někdy i lékárničku. K tomu, aby se výbava padlého objevila, jej musíte prošacovat klávesou pro použití. Jednak se tak dá vyměnit nevhodná zbraň za lepší, navíc lze tímto způsobem i taktizovat tak, že si s sebou vezmete do pralesa třeba sniperku a v případě potřeby ji vyměníte za zbraň jinou a kdykoli se pro ni můžete vrátit.
To samé platí v misích, kde bráníte určitou pozici. Tam se přítomnost sniperky hodí o to víc, že si ji pohodíte poblíž a kdykoli ji můžete vyměnit za samopal či jinou kropicí zbraň. Když už jsme u zbraní, připomenu ještě jednou, že jdete do mise vždy s takovou, kterou si vyberete v táborové střelnici před skočením do mise.
U zbraní ještě zůstanu a doplním, že munici je možné doplňovat u nosiče (Engineer), který většinou bude spolu s vámi v týmu. Stačí k němu dojít a promluvit s ním podobně, jako oslovujete stopaře nebo medika. Stopaři oslovením dáváte najevo, aby vedl tým anebo od něj vedení přebíráte, medik vás vždycky ochotně ošetří, takže není třeba plýtvat lékárničkou, jste-li v jeho blízkosti.
Trampoty v podzemí
zdroj:
tisková zpráva
Zákysovým místem, kde bude potřeba nabrousit smysly, může být výše zmiňované podzemí. Nebudete jím v průběhu kampaně procházet pouze jedenkrát a při zorientovávání pomůže jedna stará jeskyňářská pomůcka - zahýbat na křižovatkách vždy na jednu stranu. Čili prohledáváte-li neznámé chodby, zkuste jít na každé křižovatce vždy jen doprava anebo doleva. Máte tak jednak přesný přehled o tom, jak jste šli a opačným způsobem se dostanete bezpečně zpět. Navíc když vás tato metoda dovede do výchozího bodu, víte, že se cesta uzavírá a je potřeba zvolit jiný výchozí bod, případně na některé z odboček které jste cestou minuli zkusit zahnout jinak.
V podzemí si všímejte jakoby náhodně roztroušených předmětů jako miska, fotografie, cár papíru, krumpáč apod. Tyto zdánlivě nepotřebné krámy jsou jediným vodítkem, které při bloudění máte k dispozici a stanou se naopak velice cennými. Neváhejte ani přistoupit ke kreslení mapky tužkou na papír, což jsem ostatně dělal i já a moc se u toho potil i bavil. Nejde o to nakreslit přesnou podobu bludiště, ale spíš zachytit křižovatky a jejich větvení.
V souvislosti s podzemím zmíním i jeden bug, který v anglické verzi hry najdete, a tím je neviditelná stěna, která z ničeho nic brání v průchodu chodbou, která jako taková pokračuje dál. Já na toto místo narazil jednou, od vývojářů jsem dostal zprávu, že tato místa jsou (snad nedopatřením) ve hře dvě. Určitě ale nejde o bug fatální a nebrání v dokončení mise, pouze se musíte vydat jinam. Pokud tedy na takové místo dojdete, berte to tak, jako byste došli na konec slepé uličky a vydejte se jinudy.
Osvobození rukojmích
zdroj:
tisková zpráva
Problémovou misí může být i osvobozování rukojmího, kdy jakmile vás nepřítel odhalí (uvidí, uslyší střelbu apod.), bez milosti rukojmího zlikviduje a mise končí neúspěchem. K tomu, jak záchranu provedete, máte vcelku volné ruce a můžete využít i spoluhráčů, kteří mohou v pravý okamžik vyhodit jednu chatrč do vzduchu pro vyvolání většího zmatku. V mém případě jsem vůbec tuto volbu nevyužil a vybaven pistolí s tlumičem jsem potichu obešel tábor, z lesa vyčíhal, jak se pohybují stráže a našel místo, kde je daný strážný nepozorován ostatními. Takto jsem postupně stráže tiše sejmul a zajatce odvedl ze spícího tábora zcela tiše a nezpozorován. Atmosféra této mise je výborná a existují i jiné možnosti, jak ji splnit a stojí to za zopakování a vyzkoušení jiných variant. Další rady najdete třeba v tomto fóru.
Mírné neshody v týmu Stopař, který vede váš tým, se stará i o to, abyste šli všichni pohromadě. Pokud se tým cestou trochu rozptýlí, zastaví a čeká, až budou všichni zase pohromadě. To ale může vést k občasnému zákysu, kdy stopař odmítá jít dál a čeká na zformování spoluhráčů i přesto, že už všichni pohromadě jsou. Chce to trochu trpělivosti a případně trochu popoběhnout a povelem spoluhráče svolat k sobě a zkusit, zda toto přeskupení už stopaři (enginu) vyhovuje.
Obrana a úprk
zdroj:
tisková zpráva
Při bránění vlastního tábora před mohutnými nájezdy Vietnamců nepřehlédněte možnost odpálit nálože podél ohrazení tábora. Spínače od náloží najdete v malých plechových krytkách umístěných v okopu, vždy uprostřed mezi střílnami. Načasujete-li detonaci na vhodný okamžik, ušetříte si spoustu trampot s dotěrným nepřítelem.
Rovněž při obraně sledujte, zda se odněkud neblíží chlapík nesoucí prkno, po kterém pak přeběhne celý dav přes hradbu a dostane se tak do vašeho opevnění. Pokud takového chlapa vidíte, palte po něm, jinak bude hodně zle. Při střelbě z kulometů střílejte krátkými dávkami a spoušť jen lechtejte. Jednak omezíte cukání zbraně a vaše střelba bude účinnější. Je dobré si vybrat samopal, který příliš necuká, i za cenu třeba nižší účinnosti. Nezapomeňte také na možnost užitečného vykukování zpoza překážek, o čemž jsme psali podrobněji zde.
Nutnost přemýšlet Je-li úkolem se dostat na určitou pozici, není potřeba se vždy hnát středem, kde číhá nejvíc nepřátel. Naopak jsou mise, kdy už máte na kahánku a před sebou plnou vesnici nepřátel a situace se dá řešit i úprkem či opatrným obejitím postranním lesíkem či bažinou. To je sice méně hrdinné, ale je větší šance na přežití. U hry je často potřeba myslet a chovat se jako v reálu, kdy častěji sáhnete po metodě účinné či bezpečnější před rambo-stylem.
Pokud jste už úplně bezradní a za žádnou cenu nemůžete dokončit nějakou misi, poslední alternativou je použití cheatů nebo uloženého profilu, s kterým se v americké verzi hry zpřístupní všechny levely nebo zbraně.
zdroj:
tisková zpráva
To je asi vše, co mě napadá, že by stálo za zmínku a doporučení. Nechtěl jsem vás přímo navádět, pouze popíchnout (snad) správným směrem. Jestliže jste zde našli něco, co vám pomohlo, splnil článek svůj záměr. Přeji, abyste si Vietcong užili minimálně tak jako já, ale česká verze se zřejmě trochu zpozdí a má být k dispozici až v druhé polovině dubna. Každopádně nezapomeňte na singlový Quick Fight a bohaté možnosti multiplayeru. Seznam příkazů do konzole najdete na fanouškovské stránce Vietcong-game.net, kde je i přehledný výčet všech misí v singleplayeru.
Stáhněte si: Multiplayer demo, MP demo patch, Trailer, Machines trailer, Weapons trailer, PCGames trailer, Cheaty
Související články: Recenze, První dojmy, Rozhovor, Novinky
|