zavřít

SW: Knights of the Old Republic návod 5.díl

- Návod autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Předposlední díl návodu popisuje pád jednoho z hlavních charakterů na temnou stranu Síly, ztroskotání Ebon Hawku na Unknown Worldu, seznámení se s prastarou civilizací stojící za Star Forge a jiné události.

Autor: Levis
Publikováno: 22.března 2004


Ačkoliv v jakémkoli návodu velice rád přibližuji děj a pro hráče co nejdetailnější postup včetně vedení za ručičku, v případě geniálního sci-fi RPG Star Wars: Knights of the Old Republic od BioWare se soustředím opravdu jen na problémové části každé z lokací. Jak totiž už jistě sami víte z naší loňské recenze, je to hra velice rozlehlá a i takhle její návod zabere spoustu stran (odhadem tak 5-6 rozsáhlých dílů), které jsou samozřejmě jednou provždy zdarma přístupné. Celé vaše putování budou zpříjemňovat užitečné ilustrační mapky, na kterých jsou vyznačena klíčová místa v každé lokaci.

Předchozí části návodu: 1. část (Taris), 2. část (Dantooine, Tatooine), 3. část (Korriban), 4. část (Kashyyk, Leviathan, Manaan)


Návod 5. díl

Předposlední díl návodu popisuje pád jednoho z hlavních charakterů na temnou stranu Síly, ztroskotání Ebon Hawku na Unknown Worldu, seznámení se s prastarou civilizací stojící za Star Forge a jiné zajímavé události. Ale nejdříve jako obvykle pár tipů:

- Pokud se dostanete do situace, kdy jste na tom mizerně se zdravím a potřebujete se nutně uzdravit, existuje malý fígl, který vám zaručí stoprocentní heal bez ztráty tahu (a tím pádem i dávání protivníkovi možnost vás zasáhnout neozbrojené). Ve chvíli, kdy máte namále, zmáčkněte ESC a uložte hru. Po naloadování byste se měli objevit v Pause modu (Enemy Sighted) a přes inventář byste měli mít možnost použít tolik lékárniček, kolik jen chcete.

- Tuto radu jsem zmiňoval už v minulých částech návodu, ale pro jistotu: jestliže bitvu očekáváte a chcete se uzdravit zadarmo (a nejste v interiéru), přes inventář se proklikejte ke kolonce Map a zde klikněte na ,Return To Ebon Hawk‘. Na lodi se objevíte uzdravení, a z ní můžete použít ,Transit Back‘, který nyní nahradí první možnost.

- Jsme v závěrečné fázi hry, kdy se po zuby ozbrojení nepřátelé dostavují v houfech. Proto si při každém postupu vaší postavy na další úroveň berte schopnosti, které mají účinek skupinový, a nikoliv na jednotlivce. Tím myslím například Stasis Field, Insanity, Lightning aj. Ačkoliv jde o Dark Side Powers, za jejich užívání nebudete dostávat žádné (DS) body, a alespoň se tím tak vyrovnáte prašivým Sithům, kteří po vás budou metat blesky při každé příležitosti.

Zkratky v návodu:
LS - doporučený postup při hraní za světlou stranu síly (Light Side)
DS - doporučený postup při hraní za temnou stranu síly (Dark Side)Unknown World

Poté, co jste za pomoci předchozích dílů našeho návodu úspěšně přešli prvních šest planet, v kabině Ebon Hawku zadejte jako cíl letu nově objevený svět, jehož souřadnice díky pěti Star Mapám nyní máte přesné. Po bitce se stíhačkami ve vesmíru a ztroskotání na planetě je vaším úkolem nyní navázat kontakt s místními rasami a zamezit tomu, aby planetární štít nadále chránil Star Forge rotující na oběžné dráze. Jinými slovy, nejvyšší čas se dát do práce, protože flotila Republiky se hyperprostorem řítí k Star Forge (jinými slovy jde o podobnou situaci, jaké čelili hrdinové na Endoru v šestém dílu filmu). Do skupiny si s sebou doporučuji vzít Joleeho a Juhani.

 Central Beach
Proběhněte se po pláži a až se pokocháte pohledem na vskutku překrásnou krajinu, seberte věci z krabice (1) povalující se na pláži a pak se vydejte jedinou možnou cestou do vnitrozemí ostrova. První střetnutí (2) s domorodci bude vskutku triviální záležitostí, obzvlášť pak v případě, že jste při rozdělování bodíků za nové levely nezapomněli Insanity, Kill a podobné (pokud jste se jich dosud báli anebo se jim vyhýbali, při postupu na další úroveň na ně určitě nezapomeňte). Mimochodem, jestli jste se stále nezbavili gizků na Ebon Hawku, zjistíte, že tady se jim náramně libí, a tím se jich také i provždy budoucna zbavíte.


Druhá bitka (2) s domorodci - Rakatany - bude o trochu ostřejší, protože jich na vás bude rovnou šest. Až se jich zbavíte, vyběhněte se na vyhlídku pokochat pohledem na ostrov, protože jde o něco, co se v hrách opravdu moc často nevidí, a poté pokračujte na sever.

 North Beach
Následujte Rakatany do jejich tábora, klást odpor nemá smysl.

 Rakatan Settlement
Nezbude vám, než se s The One spřátelit a slíbit mu pomoc v boji proti druhému místnímu kmenu. Pokud byste mermomocí chtěli získat (DS), je tu pochopitelně vždycky možnost náčelníka sprostě odmítnout. Pokud se tak stane, znepřátelíte si celý tábor, tzn. včetně The One a jeho čtyř Rancorů (1,2,3,4) v ohradě uprostřed tábora. Teď doporučuji přátelství s domorodci. Odměnou za to se budete moci po Rakatan Settlement procházet, jak je vám libo. Toho doufám využijete, protože pokud poctivě projdete každý koutek a otevřete každou bednu, odnesete si kapsy plné užitečných předmětů a smetí, které Rakatané posbírali z vraků na povrchu planety.


Na cestě zpátky se stavte za Gjarshim (5), pokud si vyslechnete všechno o historii národa, získáte velice slušnou řádku zkušenostních bodíků. Až budete hotovi, z tábora se vraťte zpět na pláž, odkud vás Rakatané odvedli.

 North Beach #2
(Za podmínky, že jste stále spřáteleni s Rakatany). Na pláži si promluvte s Garnem (1) - zadá vám quest, který máte akorát po cestě, a který nabízí velice slušnou odměnu za relativně lehkou práci.


Nyní se vraťte po cestě, kterou jste přišli, a Central Beach naopak projděte na druhou stranu, k východu směrem na Temple Exterior - na jediné místo, kde jste zatím nebyli.

 Temple Exterior
Při vaší první návštěvě u chrámu budete muset podstoupit lítý boj s divokými Rancory (1), kteří tu pobíhají. Doporučuji používat co nejrychlejší metody zabíjení a Stasis Field, protože ačkoliv jde o Rancory mladé, když se pořádně rozmáchnou, jsou schopní ubrat až polovinu zdraví. Stasis Field je na několik vteřin zmrazí, to by vám mělo poskytnout dost času na to, abyste divočáky dodělali světelnými meči (Flurry se ukázalo jako nejvhodnější).


Do chrámu vejít zatím nemůžete, ale můžete se nenápadně jít projít na louku (2) vedle něj. Chvíli se tam poflakujte, a co se nestane - objeví se další skupina ,hrdinných‘ Mandalorianů. Tvrdá bitva začne tím, že na jednu z vašich postav hodí granát, a nejspíše vás slušně obklíčí. Bitvu vám ale jako obvykle vyhraje Síla; klasická kombinace Stasis Field a Choke-Kill či podobné jistě najdou své uplatnění. Prohledejte mrtvoly, seberte hlavu kapitána skupiny a vraťte se s ní na North Beach k Garnovi, který vám dá odměnu. A nyní zpět k Temple Exterior a odsud další cestou ven, směrem na South Beach.

 South Beach
Předehra s gizkou je dobré varování. V malém areálu se ztroskotanou lodí je totiž dohromady pět nebezpečných min - pokud se vám je podaří odhalit (vaše Awareness > 20), doporučuji je sebrat. Jinak asi zbývá areál proběhnout a rychle používat lékárničky. Teoreticky byste měli přežít i v případě, že šlápnete na všech pět. Seberte Ship Parts (1) a jděte dál.


V soutěsce vedoucí na pláž se tísní dva Rancoři (2); a bohužel tu Rancory budete potkávat vždycky, když půjdete kolem. Naštěstí nejsou nic těžkého, použijte na ně stejnou taktiku jako na jejich dospělé druhy u Temple Exterior. Vstupte do blesky ohraničeného vchodu (3). Hologramu odpovězte, že hledáte Star Forge, pokud vás nebude chtít pustit, oznamte mu, že jste Revan. Nesnažte se vyvolat konflikt, protože hologram by všechny vaše charaktery zabil na místě.

 Elder Settlement
Zde nastává velká volba, která ovlivňuje to, s kým dokončíte vaše mise na Unknown Worldu. Cesta (LS) spočívá v přátelství s Eldery a zničení Rakatanů, naopak pobití Elderů je považováno za (DS). Pokud chcete být extra zlí, můžete nyní pobít Eldery a později i Rakatany, až už je nebudete potřebovat.

Světlá strana Síly (LS): Vstřícně si promluvte s Radou (1), slibte jim, že jim pomůžete, a nechovejte se nijak nepřátelsky. Po dialogu budete mít možnost se proběhnout po táboru a z beden opět vysbírat vše, co najdete. Běžte za Orsaaem (2) a zeptejte se ho na historii starších, získáte opět spoustu zkušeností. I vynálezce Ll’awa (3) vám zadá quest, pokud se za ním stavíte.


Temná strana Síly (DS): Při rozhovoru volte co nejagresivnější odpovědi, abyste na sebe poštvali celý tábor. Nejlépe bude se nejdříve vypořádat s Radou (1), která představuje jakési bossy. Běžte za Ll’awou (3) a zabijte i jeho. Prohledejte mrtvolu a klíčem, který měl u sebe, odemkněte klece s vězni. Poté se vydejte za Orsaaem (2), který hlídá důležitý předmět, jež po vás chtěl The One.

Ať už jste si zvolili přátelství či boj s Eldery, musíte se nyní vrátit do tábora Rakatanů. Jestliže jste volili řešení pro světlou stranu Síly, před vstupem na North Beach se nadopujte a uzdravte.

 North Beach #3
Světlá strana Síly: Jakmile vylezete z ústí kaňonu, budete napadeni pobřežní stráží Rakatanů a jejich Rancory. Protože Rancoři vylezou jako první, připravte si Stasis Field a Lightning, ideální je nechat dva bojovníky vepředu, zatímco Jedi za nimi stojící bude podporovat útočnými kouzly a/nebo léčit ostatní. Vlezte dovnitř.


Temná strana Síly: K žádné bitvě nedojde, protože jste s Rakatany spřáteleni. V klidu vejděte do budovy.

 Rakatan Settlement #2
Světlá strana Síly: Bitva s The One začne otevřením čtyř klecí s Rancory. Rakatana si vy sami nevšímejte a nejdříve vyřiďte Rancory, pokud možno postupně jednoho po druhém - jedna z vašich ostatních postav se mezitím může bít s The One anebo použít Sílu a dočasně mu znemožnit pohyb (Stasis Field). Po bitvě prohledejte prázdné klece, v jedné z nich je vězeň (2), pro kterého jste sem přišli. Ve druhé (4) pak součástka, kterou potřebujete na opravu Ebon Hawku. Pokud jste vzali tu ze South Beach, nemusíte se již obtěžovat, protože jedna vám bohatě stačí. Vraťte se do Elder Settlementu a promluvte si s Radou. Nyní se vraťte na loď, musíte tu nechat vaše druhy a vylézt sami bez doprovodu. Sraz s Eldery máte u Temple Exterieru.


Temná strana síly: Promluvte si s The One. V dialogu nadhoďte osvobozené vězně a knihu, kterou jste sebrali v táboru Elderů. Nyní se vraťte na loď, musíte tu nechat vaše druhy a vylézt sami bez doprovodu. Když už jste tady, naberte si Computer Spikes. Sraz s The One máte u Temple Exterieru.

 Temple Exterior #2
Začněte obřad (3). Až k vám přiběhne někdo z vaší lodi (nejpravděpodobněji Jolee a Juhani), musíte za každou cenu přesvědčit oba Rakatany (či Eldery vykonávající obřad, podle toho, s kým jste se spřátelili), že do chrámu sami nemůžete. Je možné, že budete muset vyhrožovat a tím pádem chtě nechtě získat (DS).

 Temple Main Floor
Je na vás, zda-li se od vchodu dáte doleva či doprava, protože stejně musíte obejít celou místnost a otevřít si vstup do důležitějších částí chrámu. My s vámi ale jako obvykle projdeme chrám celý, protože je zde spousta zajímavých soubojů, předmětů, a tím pádem samozřejmě i zkušeností.

Dejte se tedy doprava a hned v prvních dveřích zasedněte k počítači (1). Odsud můžete deaktivovat spoustu bezpečnostních opatření, stejně jako nepřátel samotných. O pár metrů dál budete napadeni jedním Sithem a droidem (2), ale vcelku se stále nejedná o nic těžkého. Pamatujte, že na Sithy nejvíce uplatníte schopnosti jako Fear, Insanity, Force Lightning atd. V další místnosti (3) prohledejte do cylindru tvarovaný kontejner, je v něm pár užitečných předmětů.


Dále už zbývá jen místnost, ze které lze odemknout přístup do další části chrámu. Vstup je vám prozatím zamezený, a abyste si jej otevřeli, musíte zde (4) svést souboj s dvěma droidy, kteří pro někoho můžou být tvrdým oříškem (pokud mezi schopnostmi nemá Damage-Destroy Droid řadu). Krabice v místnosti obsahuje hezké předměty a mimo jiné i 5000 kreditů. Běžte chodbou rovně a vylezte výš.

 Temple Catacombs
Hned po výlezu ze dveří na vás zaútočí dva droidi (1). Dejte se doleva - dvě frag miny (2) střeží velice užitečné předměty. Jednak je to Sapith Crystal (viz 3. část návodu), ale především jde o datapad s informací o tom, jak projít puzzle (3) v další místnosti.


Nevím, nakolik se mi podaří správný postup vysvětlit, ale budiž. Přepněte se do Solo Mode a šlápněte na první dlaždici (Reset Tile), která je vám nejblíž. Vaším úkolem je projít dlaždice ve tvaru písmena H. Pokud nevíte, jak přesně, podívejte se na přiložený obrázek.


Poté už jen zasedněte k počítači (4) a vyklikejte, co se dá; nezapomeňte se také zeptat na genetic data Rakatanů, pokud jste si vzali quest od Ll’awy v Rakatan Settlementu. Nechte si otevřít dveře v nižším patře a zjistěte, jak vypnout pole, které vás přitáhlo na planetu (Disruptor Field). Nyní se vraťte zpět do Temple Main Floor.

 Temple Main Floor #2
Pokud nehledáte další zkušenosti, můžete se stejnou cestou, kterou jste přišli, vrátit až na začátek chrámu a následně vlézt do nově otevřených dveří. My s vámi ale půjdeme vrchem, protože tam potkáte spoustu protivníků. Hned v první místnosti po cestě (5) je nevyužitý patrol droid, kterého můžete (asi relativně zbytečně) opravit, aby vám pomohl v boji. V této fázi hry už byste neměli mít problémy s žádným nepřítelem, takže droid může sloužit maximálně na odvedení pozornosti.

Před vstupem dál (6) se raději uzdravte, je tam totiž schovaná další mina, kterou ne všichni musí nutně spatřit (tzn. pokud nemají Awareness na 20ti či více bodech), avšak Sapith Crystal za to určitě stojí. Počítač o pár metrů dále (7) už teď pravděpodobně k ničemu nebude. Nadopujte a uzdravte se před vstupem do dalšího areálu (8), kde nastane slušná bitka se Sithy.


Nejdříve budete čelit dvěma učedníkům, kteří by sami o sobě neměli představovat takovou hrozbu jako Sith Master (9), který po jejich smrti vyjde z vedlejších dveří (pokud ne, dojděte si pro něj sami). Opět platí nyní již klasické pravidlo: používat co nejdrtivější Force Powers, které máte, popřípadě slušnou řádku blokovacích schopností a Heal.

Po bitvě vás čeká zasloužená odměna v podobě přístupu do Armory (10), kde se válí hora pěkných věcí, jako jsou štíty apod. Největší výhrou (alespoň pro mě) byl ale Upari Crystal, který najdete v ostatcích mrtvého Sith Mastera. Velice užitečná je také Workbench. Před návratem na Ebon Hawk totiž musíte ještě absolvovat velice náročný mečový souboj na střeše chrámu, takže pokud si chcete zde posbírané předměty zakomponovat do vaší výbavy, toto je vaše poslední šance.

Nyní se, ať už jste s námi prošli zbytek chrámu nebo ne, odeberte na začátek místnosti, a vlezte do předtím zavřených dveří. Východ ven (Temple Summit) střeží dva nebezpeční droidi, ale vy už určitě samozřejmě víte, jak si s nimi poradit. Pokud byste s nimi náhodou měli problémy, můžete využít i jeden z počítačových terminálů, které je dokážou vyřadit z provozu.

 Temple Summit
Unknown World vrcholí. V rozhovoru s Bastilou (1) máte opět nespočetně možností získat (LS) či (DS), vysvětlovat jednotlivé odpovědi je určitě zbytečné. Důležitější je, že tak či onak se s Bastilou utkáte, a nebude to zrovna lehký souboj. Bastilina síla spočívá jak jinak než v užívání Force Powers, konkrétně Lightning a Horror. Vaším cílem je ubrat ji alespoň polovinu zdraví. Na oplátku můžete používat Force Resistance anebo vaše vlastní Dark Side Powers. Snažte se do bitvy zapojit všechny vaše postavy, tři Jediové by měli mít dost síly na to, aby Bastilu ohlídali, popřípadě si navzájem dali čas na ozdravování. Až bude Bastila se zdravím na polovině, nastane čas pro další dialog.

Světlá strana Síly: Řekněte Bastile (1), že jste na světlé straně Síly, že jste se poučili ze svých chyb a že pro ni stále není pozdě na to, aby se vrátila. Ale to se bohužel nevydaří, a pro nyní se musíte smířit s tím, že vaše bývalá učitelka propadla temné straně Síly. Popojděte dopředu a využijte počítač (2) k tomu, abyste vypnuli Disruptor Field, chránící Star Forge, stejně jako štít kolem chrámu. Nyní se můžete vrátit ven. Pokud jste pro Ll’awu vzali Rakatan genetic data, vydejte se nejdříve do Rakatan Settlementu a Ll’awovi datapad odevzdejte. Nyní se vraťte na Ebon Hawk, ještě než k němu dojdete, potkáte celou vaší posádku na Central Beach. Sdělte jim, že Bastila propadla temné straně Síly, a pokud chcete jen samé (LS), zeptej se Joleeho, zda-li může být zachráněna.


Temná strana Síly: Řekněte Bastile, že se opět stanete Temným pánem ze Sithu. Jolee a Juhani (respektive ti, kteří vás doprovází), pochopitelně nic nepochopí, a proto se s nimi budete muset utkat. Pokud ale budete využívat Bastiliných schopností, určitě to bude lehká záležitost. Popojděte dopředu a využijte počítač (2) k tomu, abyste vypnuli Disruptor Field, chránící Star Forge, stejně jako štít kolem chrámu. Nyní se můžete vrátit ven. Pokud jste pro Ll’awu vzali Rakatan genetic data, vydejte se nejdříve do Rakatan Settlementu a Ll’awovi datapad odevzdejte.

Nyní se vraťte na Ebon Hawk, ještě než k němu dojdete, potkáte celou vaší posádku na Central Beach. Bastila všechny obeznámí se situací, pokud si dobře pamatuji, na vaší straně zůstane Canderous, Zaalbar a oba droidi. Pokud Mission dovolíte utéci, zmizí i s Carthem sama. Avšak můžete být extra krutí a přesvědčit Zaalbara, aby Mission sám zabil (Force Persuade). Pokud se vám to nepodaří, Zaalbar odmítne a budete bojovat s ním i Mission naráz. Jestliže Mission zabije, pamatujte si, že Zaalbar se proti vám ještě jednou bude mít šanci postavit, a to přímo na palubě Star Forge.

A tím pro tentokrát uzavřeme další část návodu. Příště si, v již poslední části, povíme, jak to nakonec všechno dopadne, protože zbývá už jen poslední cíl - Star Forge.

Pokud si všechny mapy z tohoto dílu chcete pohodlně stáhnout na váš disk, můžete tak učinit zde (241 KB, ZIP archiv). Za pomoc opět děkujeme kolegům z GameBanshee.

Stáhněte si: Betaverzi češtiny, Patch, Trailer, Video, E3 video, Cheaty, Screenshoty

Související články: Recenze (12/2003), První dojmy (11/2003), Ostatní díly návodu, Novinky, První obrázky z češtinyLevis
autorovi je 16 let, studuje v Praze a specializuje se na strategie/akce/adventury a cokoliv s tématikou Star Wars (všechny clánky autora)


 
 
Levis

Novinky na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.