zdroj:
tisková zpráva
Souhrn rad, který vám pomůže pochopit některé herní mechanismy Age of Conan (recenze). Díky nim se budete v nevlídném světě Hyboria, po němž už pobíhají statisíce lidí, orientovat snadněji. První díl tipů & triků minule byl o výběru povolání, ovládání a rozdílném stylu hraní před a po dvacáté úrovni charakteru. Druhý díl pojednává o soubojích, skillech, "featech", sbírání surovin, craftování a stavbě města + přihazujeme slovníček pojmů, který se hodí pro kteroukoli onlinovku.
Boj Fungování boje jsem rozebíral již v dojmech, zde jen osvětlím některé jeho speciality. Předně útočte vždy tam, kde jsou protivníkovy štíty nejslabší, neboť tam ho to bude bolet nejvíc. Pokud chcete přesunout ty vaše, použijte klávesy Ctrl + 1, 2, 3 a 4 (prvním stisknutím vyberete štít, druhým zase místo, kam ho chcete umístit). Svými útoky zraňujete hned několik nepřátel před sebou, na což nezapomínejte a snažte se k nim stavit čelem. Také dávejte pozor, když někomu pomáháte, abyste náhodou nesekali i do něj. Pro léčení platí prakticky to samé, z čehož vyplývá, že přátelé za vámi z vašich ozdravných kouzel rozhodně těžit nebudou.
Komba vyžadují pro úspěšné provedení staminu, neustále ji proto doplňujte a odpočívejte. Nezapomeňte, že její množství ovlivňuje i to, zdali budete moci protivníkovi sprintem z prohraného boje utéct. Staminu odčerpává i bránění pomocí klávesy X. Dvojitým stisknutím směrových kláves uskakujete z dosahu nepřátel, čehož využívejte zejména, máte-li prostředky k jejich znehybnění. Jídlo a lektvary konzumujte často, je jich všude dost, dají koupit ve městě a mnohdy jsou rozhodujícím prvkem mezi životem a smrtí.
Skilly a featy
zdroj:
tisková zpráva
Primární vlastnosti jako je síla, obratnost či moudrost plní ve hře spíše zástupnou funkci a nelze je měnit jinak, než vybavenými předměty. Proto se do popředí při rozhodování o dalším směřování vaší postavy dostávají především skilly a featy. Skilly představují způsob jak ovlivnit některé činnosti, jež ve hře využíváte běžně, jako je běh, vnímavost či léčení. Každé zaměření upřednostňuje něco jiného (čarodějové např. regeneraci many a zloději skrývání), ale pro všechny je překvapivě důležité hlavně šplhání (nejdříve 100, později 300 bodů), bez něhož se při plnění některých úkolů na požadovaná místa prostě nedostanete. Pokud během hry zjistíte, že jste si vybrali špatně, můžete se vše za poplatek odnaučit stisknutím myši s přidrženým Altem.
Featy jsou naopak prostředkem, jak svému avatarovi zlepšit komba či kouzla a naučit se přitom i další. Později, kdy budete získávat nové schopnosti pouze na každém pátém levelu, se všechna vylepšení hodí. Od 10. úrovně dostanete při přestupu vždy jeden bod, který můžete dle svého uvážení umístit do jednoho ze tří stromů. Mějte na paměti, že k odemčení pokročilejších stupňů je pokaždé potřeba alespoň pět bodů ve stejném stromu navíc – ze začátku proto věnujte pozornost pouze jednomu z nich a druhý si, spolu s tím globálním, nechte až na potom. Featy jdou zresetovat u trenéra v každém hlavním městě, ale čím víckrát je budete měnit, tím více za to i zaplatíte.
Sbírání surovin, craftování a stavba města
zdroj:
tisková zpráva
Craftování je rozděleno na dvě části. Na 20. úrovni se vám zpřístupní sběr surovin (horník, prospektor, koželuh, kameník, tkadlec a dřevorubec), který se můžete prostřednictvím questu naučit v jedné ze tří úrodných oblastí (Lacheish plains, Poitain či Purple Lotus Swamp). Tam je také sbírání nejefektivnější. Každý typ suroviny se v dané lokaci vyskytuje na několika neměnných místech, takže si tyto naleziště můžete po objevení prostřednictvím poznámek na mapě označit (pravé tlačítko myši). Z jednoho zdroje se dá vytěžit klidně i několik kusů, ale jeho následná obnova pak chvíli trvá. Mezitím buď hledejte jinde nebo navštivte další instanci, kde je surovin více a lidí méně. Tyto profese si můžete osvojit všechny a to také hned, jak budete mít možnost, udělejte.
Druhá, výrobní část, se vám odemkne po dosažení 40. úrovně. K dispozici je zbrojíř (zbraně), platnéř (brnění), alchymista (lektvary) a klenotník (socketovatelné drahokamy). Při výběru buďte opatrní, zvolit si můžete pouze dva z nich a ti vám zůstanou napořád. Výrobní rozhraní se seznamem receptů se aktivuje pomocí zkratky Shift+T a kromě materiálů je nutné od obchodníka nakoupit ještě příslušné pomůcky.
zdroj:
tisková zpráva
Čtyři výše zmíněné doplňuje ještě jedna specifická profese a tou je architekt, který by neměl chybět v žádné gildě. Pro vytvoření vlastní pevnosti (i jakékoliv jiné budovy) budete potřebovat právě jeho a také 2 pergameny za 75s a inkoust za 50s na výrobu potřebného plánu. Navíc musíte nasbírat či koupit 150 jasanových větví (ash), 200 kamenů pískovce (sandstone), 50 valounů stříbra (silver) a 100 kusů mědi (copper) a udělat z toho 15 prken, 20 cihel, 5 fasád a 10 svorek. Jak vidíte, není to nic levného a to jen samotná profese architekta stojí přes 7 stříbrných.
Různorodé rady - číslo na ukazateli zkušeností dole na obrazovce představuje zbývající počet nestvůr na vyšší úrovni než vy, za jejichž zabití dostanete bonus. Tato výhoda se obnovuje každý den.
- kliknutím na šedivý křížek na mapě vyberete daný quest jako aktivní. Můžete se tak jednoduše přepnout k tomu, který je vám nejblíže. Ve skupině lze úkoly sdílet tlačítkem Share, což se hodí zejména v instancích, pokud ostatním členům družiny některé z nich chybí.
- odkaz na předmět v inventáři vytvoříte v chatu jednoduchým přetažením dané věci do okénka na zadávání textu.
- peti jdou ovládat malinkými ikonkami nalevo od ukazatele zdraví. Jejich prostřednictvím je můžete vyslat do boje nebo je z něj naopak v případě potřeby stáhnout.
- pokud máte v inventáři přebytečné předměty, prodejte je buď u nejbližšího obchodníka nebo navštivte banku, kam si je můžete uložit. Ta funguje i jako aukce a také zde máte
zdroj:
tisková zpráva
přístup ke gildovnímu úložnému prostoru.
- hráče přijmete do skupiny buď příkazem /invite [jeho jméno], kliknutím na příslušnou ikonku dole uprostřed obrazovky (pokud je nablízku) anebo pravým kliknutím na jeho jméno v chatu a vybráním příslušné možnosti. Ten, kdo takto přijme do party prvního člena, se automaticky stává jejím vůdcem a může měnit způsob rozdělování pokladů, zvát nové spolubojovníky a mnoho dalších věcí.
- bojujete-li s protivníkem na vyšší úrovni, používá se místo vaší hodnoty obrany hodnota hrdinské obrany (heroic defense). Ta bývá o hodně nižší a právě proto jsou pro vás mocnější nepřátelé nebezpečnější. Nepodceňujte proto předměty, které ji zvyšují.
- ve vodě a pod vodou na vás nikdo (ani hráči) nezaútočí, čehož v případě nebezpečí využijte.
- pokud náhodou zemřete, obdržíte půlhodinový postih k útoku a kouzlení, což se může opakovat až třikrát. Chcete-li tuto nevýhodu odstranit, seberte svůj náhrobek na místě, kde vás zabili (dostanete se k němu sledováním bílé šipky na minimapě)
- na 50. úrovni získají všechny kouzlící postavy přístup k tzv. spellweavingu, což je postoj, který znásobuje účinky vašich kouzel. Je ale třeba ho používat opatrně, neboť odčerpává vaší staminu a zdraví, takže vás může, pokud to přeženete, i zabít. Mimoto se přitom nemůžete bránit.
- občas se může stát, že je váš spolubojovník v jiné instanci než vy, a proto ho nevidíte, i když třeba oba stojíte na stejném místě. Chcete-li se k němu přepnout, použijte malou žlutou šipku vedle minimapy a vyberte kopii označenou hvězdičkou.
zdroj:
tisková zpráva
- pokud si nevíte rady, zkuste se nejdříve podívat do příručního manuálu vlevo nahoře (kniha s otazníkem), je tam popsaná herní mechanika i interface. Ve většině případů se tak vyhnete nutnosti vyhledávat potřebné informace na internetu.
- v případě, že budete mít nějaký problém nebo narazíte na chybu ve hře, kontaktujte pomocí /petition [vaše otázka] game mastera, který s vámi vše probere. Případně ještě nastavte typ vaší otázky, abyste čekání uspíšili. Bugy lze hlásit i stisknutím Ctrl-B.
Slovníček pojmů Na závěr vám ještě osvětlíme některé pojmy, které se běžně používají v každé MMORPG:
Add – nestvůra, která se do boje připojí později (a většinou nečekaně)
Alt – vaše alternativní postava, za níž nehrajete tak často
Aggro – množství agrese, kterou k vám nestvůra chová. Tento termín také popisuje poloměr okolo nestvůry, jehož narušením ji vyprovokujete k útoku. Zraňováním nestvůry a léčením hráčů v její blízkosti se aggro vůči vám zvyšuje. Nestvůra vždy útočí na hráče s nejvyšším aggrem
AoE – area of effect; popisuje kouzla a schopnosti, které působí na všechny nestvůry v dané oblasti
Buff/buffer – pozitivní efekt; buffer je ten, kdo tyto efekty sesílá na své spolubojovníky
CC – crowd control; souhrnný název pro schopnosti ovlivňující chování nestvůr (např. root či stun)
Debuff/debuffer – negativní efekt; debuffer je ten, kdo tyto efekty sesílá na své protivníky
DoT – damage over time; efekt, který během svého trvání postavu či nestvůru neustále zraňuje
DPS – damage per second; množství zranění za sekundu a také postava, která ho má v družině nejvyšší.
Drop/Loot – poklad získaný z monstra Healer – postava se schopností léčit a oživovat ostatní v boji
zdroj:
tisková zpráva
HoT – healing over time; efekt, který během svého trvání postavu průběžně léčí
Instance – unikátní kopie dané oblasti pro vás či vaši skupinu
GM/Game Master – zaměstnanec vývojářské firmy, který se stará o hladký chod hry a pomůže vám v případě problémů
Grind – činnost, kdy zůstanete v dané oblasti velmi dlouho a sbíráte suroviny nebo zabíjíte nestvůry, abyste získali peníze, zkušenosti, či věci
LFG/LFM – looking for group/looking for more; toto uvidíte v chatu, hledá-li někdo družinu nebo další členy do ní. Většinou následuje ještě quest, který chce dotyčný plnit
Main – vaše hlavní postava, za níž hrajete nejčastěji (zpravidla ta s nejvyšší úrovní)
Mob – počítačem ovládaná nestvůra
Mount – zvíře, na němž se dá jezdit
NPC – non-playing character; počítačem ovládaná postava
Nerf – změna hry, která sníží účinnost nějaké schopnosti (kvůli čemuž si hráči často stěžují)
OOC – out of character; pokud nemluvíte za postavu, ale za sebe. Na RP serverech byste mimo OOC kanál takto mluvit neměli
Pet – spřátelená nestvůra, která bojuje na vaší straně
PUG – pick-up group; náhodná skupina, kterou utvoříte s hráči, jež neznáte
PvE – Player vs. Environment; typ hry, kdy hráči bojují proti počítačem ovládaným nestvůrám
PvP – Player vs. Player; typ hry, kdy hráči bojují navzájem proti sobě
zdroj:
tisková zpráva
Res/Rez – zkratka pro oživení po smrti
Root – efekt, který cíli zabrání v pohybu
RP – roleplaying; typ chování, kdy jednáte a mluvíte tak, jako byste byli vaší postavou
Stun – efekt, který cíli zabrání v pohybu a v používání schopností
Tank – hráč, který na sebe soustředí aggro z nestvůr a odpoutává jejich pozornost od ostatních členů družiny
WTS – want to sell; používá se v chatu, pokud chce hráč něco prodat
WTB – want to buy; používá se v chatu, pokud chce hráč něco koupit
Máte-li nějaké další tipy a triky pro hraní Age of Conan, neváhejte a svěřte se s nimi do diskuze pod článkem.
Stáhněte si: Trailery, Videa...
Související články: První díl tipů, Recenze, Dojmy z bety, Dojmy z GC, Novinky...
|