Souhrn rad, který vám pomůže pochopit některé herní mechanismy Age of Conan (recenze). Díky nim se budete v nevlídném světě Hyboria, po němž už pobíhají statisíce lidí, orientovat snadněji.
zdroj:
tisková zpráva
Rasy a povolání Po prvotním spuštění hry vás čeká nelehká volba rasy a povolání. Zatímco rasa určuje pouze místo, kam se vydáte po opuštění startovní lokace, povolání už velkou měrou ovlivňuje styl hraní, i vaši případnou roli ve skupině. Nabídka možností je různorodá a každá postava umí většinou mimo svou specializaci i něco navíc. Kromě toho se bojová povolání díky kombům výrazně liší od těch ostatních. Nelehký výběr vám usnadní následující stručný popis:
Guardian (tank) – zastává roli obránce, vydrží spoustu úderů a jako jediný může nosit plátové brnění. Svou silou se soustředí na odhazování nepřátel, ničení jejich zbroje a v případě potřeby si dokáže proklestit cestu jejich zástupy jako nůž máslem.
Dark Templar (DPS/tank) – temný templář je nelítostný bojovník s těžkým brněním, který s pomocí oslabující magie vysává životní sílu ze svých protivníků. Své přátele dokáže omezeně léčit a v případě potřeby umí zastat i roli tanka.
Conqueror (DPS/buffer) – je rozený válečník a vůdce v těžkém brnění, který své spolubojovníky ovlivňuje útočnými a obranými aurami. Ve skupině umí zastat mnoho rolí, hodně vydrží a v roji nepřátel je jako doma. Navíc dokáže regenerovat manu a staminu.
Priest of Mitra (healer) – nejsilnější léčitel, který se této činnosti věnuje naplno a umí své přátele i oživit. Spolubojovníky posiluje modlitbami a nepřátele spaluje božským světlem. Není moc silný, a proto si své protivníky drží od těla. V boji s nemrtvými ale vyniká.
Tempest of Set (AoE/healer/CC) – vyznavač hadího boha Seta vládne ničivými silami hromu a blesku, s nimiž útočí převážně plošně. Umí léčit a oživovat stejně jako ostatní kněží a má i pár skupinových posilovacích kouzel. Své nepřátele může i na čas ochromit.
Bear Shaman (DPS/healer/buffer) – medvědí bojovník, jenž svými údery doplňuje zdraví sobě i ostatním. Díky obouručním zbraním je velmi nebezpečným protivníkem. Navíc zvládne nepřátele i proklít. Bojuje hlavně zblízka, ale léčivé schopnosti a aury mu nechybí.
zdroj:
tisková zpráva
Barbarian (DPS) – nelítostný válečník využívající komba k zasazení zničujících úderů. Specializuje se buď na obouruční nebo dvě jednoroční zbraně a navíc má k dispozici i luk. Umí se plížit a své nepřátele dokáže nejen omráčit, ale i odhodit několik metrů daleko.
Assassin (debuffer/DoT) – rychlý, neviditelný a smrtící vrah, který útočí ze stínu dvěma dýkami potřenými jedem. Kvůli nemožnosti používat lepší brnění toho nevydrží moc, ale když zasáhne, stojí to za to. Protivníky dokáže zpomalit a v boji si pomáhá různými lektvary.
Ranger (ranged DPS) – odborník na luky a kuše, jenž likviduje nepřátele z dálky, zvládne se ale bránit i na blízko. Může vystřelit dva šípy naráz, zasáhnout více protivníků zároveň, srazit je k zemi nebo prorazit jejich štíty. Také umí stopovat nestvůry a ostatní hráče.
Demonologist (caster/AoE/peti) – nejsilnější čaroděj ovládající živly ohně a blesku, kterými umí zasáhnout i několik nepřátel najednou. Tuto moc však vykupuje poškozením vlastního zdraví. Navíc dokáže vyvolat zplozence pekla, který pak bojuje na jeho straně.
Herald of Xotli (DPS/caster) – prorok vetřeleckého boha kombinuje boj těžkými zbraněmi zblízka s ničivou ohnivou magií. Svou zranitelnost si kompenzuje proměnou do krvežíznivé bestie ne nepodobné predátorovi, v jejímž těle je o hodně silnější.
Necromancer (debuffer/peti) – nekromant je vládcem smrti a jeho hlavní pákou v boji jsou vyvolané hnijící mrtvoly, kterých může mít až jedenáct. Svojí temnou a ledovou magií protivníky oslabuje a zpomaluje. Z nepřátel dokáže v případě potřeby život i vysávat.
Pokud váháte, nebojte se vyzkoušet různé varianty a dostaňte své postavy alespoň na 10. úroveň, kde již budete mít alespoň zhruba jasno v tom, co lze od nich očekávat dále. Zabere to jen pár hodin navíc a předejdete tak možnému zklamání, kdy byste hráli něco, co by vás nebavilo.
Tortage - do dvacáté úrovně
zdroj:
tisková zpráva
Prvních pět úrovní, kdy se plahočíte džunglí a seznamujete s ovládáním, odehrajete sami. Následně dorazíte do Tortage, což je první velké město, které navštíte. Do dvacáté úrovně se budete pohybovat a odkrývat tajemství svého osudu právě tady. Pokud pozabíjíte a splníte vše v nočním režimu a stále budete mít málo zkušeností na pokračování příběhu (na 10., 13., 15. a 19. úrovni), přepněte se do dne, kde už budete stát bok po boku ostatních hráčů. Provést to jde buď u Tiny nebo u vašeho trenéra v hospodě Thirsty Dog Inn kousek napravo od brány. Questů je tu o hodně víc, a pokud se budete řídit šipkami na minimapě, nemůžete zabloudit. Vaším konečným úkolem je zabít diktátorského vůdce Stroma a teprve pak pirátské město opustíte a odplujete do své domoviny.
Hraní po dvacáté úrovni Po opuštění Tortage se pro vás hlavními centry všeho ruchu stanou tři huby – Khemi ve Stygii, Conarch Village v Cimmerii a Old Tarantia v Aquilonii. Minimálně v jednom z nich budete trávit hodně času a najdete tu i všechny obchodníky, banky (trader) a portály (stagecoach) do dalších částí světa. Od „nočních“ destiny questů si dáte na čas pauzu a pokračovat hledáním úlomků amuletu budete až na 30., 50., 60. a 80. úrovni.
V každé důležitější oblasti se nachází NPC Wayfarer of Asura, ke které se po jejím prvotním navštívení můžete v případě potřeby kdykoliv přenést zpět. Zvolíte-li si nějaké příhodné místo či křižovatku cest, ušetříte si tím mnohé běhání. Tuto teleportaci můžete využít i pokud se při prozkoumávání světa nešťastnou náhodou zaseknete za terén (v tom případě lze použít i příkaz /stuck).
zdroj:
tisková zpráva
Peněz nebudete mít nikdy moc, a proto se jimi snažte šetřit. Důležité věci, jako jsou přídavné pytle či kůň jsou velmi drahé a později se vám budou hodit. Mounti se dají sice používat už od 40. úrovně, ale nečekejte, že na ně tou dobou budete mít dostatek financí. Když už nic jiného, můžete zatím jezdit alespoň na mamutovi či nosorožci z preorderu. Zhruba po 50. levelu začněte sbírat a prodávat všechny věci, co najdete – sice se přitom občas proběhnete, ale vyplatí se to - odměny jsou totiž na vyšších úrovních cennější a dá se tak nahrabat slušné jmění.
Ovládání Dobře nastavené ovládání je půlkou úspěchu, a proto neprohloupíte, když si ho přizpůsobíte svým potřebám hned na začátku. Základní lišta má jen 10 rychlých pozic, doporučuji tedy v nastavení hned aktivovat dva přídavné quickbary, které jistě brzy zaplníte. Nezapomeňte, že jdou i roztáhnout, lze s nimi pohybovat a pravým tlačítkem myši změníte jejich orientaci. Dobře k nim fungují klávesové kombinace Shift + 1, 2, 3,... 0 a Ctrl + 1, 2, 3,… 0. Hodí se i Shift+L, který uzamkne ikony, abyste je náhodou nepřesunuli jinam. S mou postavou se mi dále osvědčilo přiřazení lektvarů many a zdraví na klávesy Q a E vedle WASD, aby byly hned po ruce (bojová povolání tyto tlačítka používají pro čtvrtý a pátý útok). Některé další klávesové zkratky vám mnohé věci výrazně usnadní a rozhodně není na škodu je znát:
- podržením klávesy O vyvoláte obrazovku nápovědy popisující herní prvky.
- pomocí tlačítka R můžete rychle odpovědět na poslední zprávu, kterou vám někdo poslal.
- klávesou Tab cyklujete mezi nepřáteli, Ctrl-Tab dělá to samé mezi vašimi přáteli.
- stisknutím Enteru se kurzor přesune do chatovacího okna, kam můžete ihned začít psát.
- tlačítkem U používáte různé věci a mechanismy v herním prostředí.
- tlačítkem H se můžete skrýt do stínu v závislosti na vašich dovednostech a osvětlení okolního prostředí (malý diamant dole na minimapě). Hrajete-li za jednu ze zlodějských tříd, využívejte toho, zvýšíte tím pravděpodobnost kritického zásahu.
zdroj:
tisková zpráva
- naučte se zkratky pro vyvolání základních herních nabídek: I pro inventář, J pro seznam questů, P pro obrazovku postavy a N pro nabídku featů. Kliknout můžete i na příslušné ikony v horní části obrazovky a pokud přitom podržíte Ctrl či Alt, otevře se pouze levá či pravá část dané nabídky. Mapu zobrazíte stisknutím tlačítka M.
- chcete-li si nějaký efekt či předmět prohlédnout podrobně, můžete na něj kliknout s přidržením Shiftu, což ho hodí do samostatného okna, které lze libovolně přesouvat po obrazovce.
- napíšete-li /emote a dvakrát stisknete klávesu Tab, rozbalí se nabídka dostupných emocí, jež může vaše postava používat.
- příkazem /friend si někoho přidáte do přátel a příkazem /ignore mu naopak zamezíte, aby vás kontaktoval. - hra jde bez problému hrát v okně a někteří dokonce říkají, že je tak i plynulejší. Přepínejte pomocí standardní zkratky Alt-Enter.
- klávesovou kombinací Ctrl+Alt+F vyvoláte počítadlo snímků za vteřinu, které dobře poslouží při nastavování grafických detailů. Druhý způsob, jak zjistit totéž je najet na malinký metr nedaleko od ukazatele zdraví. Tam kromě fps zjistíte i aktuální odezvu serveru.
- screenshoty lze snímat buď pomocí externího programu nebo stisknutím klávesy F11. Alt-Z navíc z obrazovky odstraní veškeré prvky uživatelského rozhraní, což mnohdy přijde vhod.
Příště: souboje, skilly, sbírání surovin, craftování a stavba města, slovníček pojmů
Stáhněte si: Trailery, Videa...
Související články: Recenze, Dojmy z bety, Dojmy z GC, Novinky...
|