zavřít

Valve začne prodávat Steam gamepad letos na podzim za 55 euro

Windows Linux

- Hardware autor: Aleš Smutný Komentáře: 0

Po měsících úprav, ladění a štelování ze strany designérů konečně Valve představili finální verzi Steam Controlleru, který by měl kombinovat to nejlepší z ovládání a pohodlnosti myši a gamepadu. Primárně tak naplňuje roli ovladače, který nabídne hraní ryze PC titulů z gauče, aniž byste se museli vzdát přesnosti myši například při ovládání strategií. Toliko teorie, k níž mám pár pochybností. Hlavně ale Valve oznámila, že ovladač se začne prodávat 16. října za cenu 55 euro. K tomu oznámili i cenu streamovací krabičky Steam Link, která vám umožní přenášet obsah z počítače se Steamem na libovolnou televizi či monitor.

Nejprve ale zpátky ke Steam Controlleru. Ten se od tradičních gamepadů liší především přítomností dvou trackpadů, na nichž budete palci simulovat pohyb kurzoru myši, případně scrollování. Stránky obchodu uvádí, že trackpady půjde naprogramovat, aby simulovaly jakékoliv zařízení, tedy třeba trackball, volant či adaptivní joystik. Hmatová odezva by měla vysílat i jemné vibrace, které simulují třeba výstřel zbraně, kliknutí myši a nebo pohyb trackballu.

Dalšími esy v rukávy by měla být zadní tlačítka na spodku Controlleru (ekvivalent bumperů) a dvoufázové spouště, kdy můžete naprogramovat do obou fází obou triggerů jinou funkci, kupříkladu v první fázi zamíření zbraně a v druhé fázi stisku už výstřel. To vše doplňují tradiční tlačítka A,B,Y,X, trio funkčních a jeden osamocený analog. Standardem už je gyroskop a akcelerometr. Controller bude fungovat „drátově“ i bezdrátově.

Je vidět, že Valve se snažila na ovladač nacpat co nejvíce tlačítek, aby šlo s nativní možností přeprogramovat funkci tlačítek simulovat možnosti klávesnice a myší s nadstandardním množstvím programovatelných tlačítek. Navíc skrz Steam půjde sdílet jednotlivá ovládací schémata. A přes to všechno jsem skeptický. Nevěřím primárně trackpadům a jejich komfortu při ovládání. Trackpad není myš, jde o ekvivalent touchpadu z notebooku. A kdo zkoušel hrát strategii nebo nedejbože střílečku na touchpadu, ten vám potvrdí, že to není žádná výhra, ale spíše utrpení.

Samozřejmě, obrovskou výhodou pro Steam Controller bude fakt, že trackpad musí zajišťovat jen sledování putování vašeho prstu. Stisk tlačítka myši má na starosti jedno z tlačítek ovladače. Navíc výměna D-padu/ trackpadu za analog, který je prostě pro mnoho činností mnohem pohodlnější, než trackpad, mi přijde jako snaha prosadit své řešení za každou cenu. Ani předvedený Zaklínač 3 a prsty tančící po ovladači nebudí zrovna jistotu, že v souboji nebudete limitováni právě trackpady. Jedna věc je běhat a posouvat kameru když se nic neděje a druhá se orientovat v rámci vteřin. Nemluvě o tom, že analogová páčka v tomto působí intuitivněji a myš zase mnohem, mnohem rychleji.

Pokud bych měl tipovat, Steam Controller nikdy nenahradí standardní gamepady ve výbavě hráčů, kteří ví, že klávesnice s myší není nejlepší volbou pro všechny žánry. Ovladač od Steamu ale může nabídnout alternativu pro ty, kteří chtějí za každou cenu připojit svou strategii či adventuru na velkou televizi a na laborování s klávesnicí a myší před TV nemají nervy (a nedivím se jim). Sice budou ještě muset vyřešit problém jako čitelnost hry na TV, kde jde o zcela jiné podmínky, než u monitoru, ale to už není problém Steam Controlleru.

link

Navíc pro tyto hráče Valve představili i Steam Link, streamovací krabičku, jejíž účel je jediný – přenášet obsah ze Steamu na vašem počítači do televize či monitoru v 1080p. Podporovat bude připojení klávesnice a myši, Steam Controlleru, ovladačů na Xbox One a X360 a F710 od Logitechu. Na oficiálních stránkách se dočtete, že Steam Link vás vyjde na 55 eur, leč kdy bude zařízení k dispozici zatím není jasné. Oba přístroje, tedy Link i Controller budou zprvu k dispozici v omezeném množství a tak Valve upozorňuje, že chcete-li je mít v době vydání, máte si je rovnou předobjednat. Což v tomto případě jistě není nadsazené, poptávka bude obrovská a po "párů prvních kusech se jen zapráší.

Tak jak se vám líbí Steam Controller? Původně jsem se na tomto místě ptal, zda se přidáte k prvním majitelům, leč předobjednávka z jediných stránek, kde je cena, momentálně není aktivní a vyvolává podezření, zda nebude první várka zařízení regionálně omezená.

Tagy: hardware

Zdroje: Steam

Novinky na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.